Jak równo ułożyć płytki?

Jak równo ułożyć płytki?

Układanie płytek to czynność wymagająca sporego doświadczenia oraz umiejętności. Niedokładność, brak wiedzy oraz odpowiedniego sprzętu skutkuje najczęściej tym, że efekt prac pozostawia wiele do życzenia. Popełnione błędy mogą przejawiać się m.in. w nierównym ułożeniu kafelków. Jak temu zaradzić? Czytaj dalej

Układanie płytek krok po kroku

Klejenie płytek – czy to ściennych, czy podłogowych – jest zadaniem wieloetapowym. Pominięcie którejś z faz prac lub niedokładne jej wykonanie może skończyć się tym, że zamiast eleganckiej i trwałej okładziny uzyskamy powierzchnię nierówną, a nawet podatną na późniejsze uszkodzenia.

Ważne jest też zgromadzenie wszelkich niezbędnych narzędzi i akcesoriów, które usprawnią i ułatwią przebieg poszczególnych czynności. Zanim więc zabierzemy się do pracy, sporządźmy choćby ogólny plan działania, w którym uwzględnimy każdy z kolejnych etapów układania płytek i potrzebne produkty.

 

jak równo ułożyć płytki?

 

Przygotowanie podłoża

Odpowiednie przygotowanie podłoża jest pierwszym zadaniem, które czeka nas podczas układania płytek. Co ciekawe, ma ono bardzo duże znaczenie w kontekście ostatecznego efektu, jaki uzyskamy – jedynie równa płaszczyzna ściany lub podłogi da nam możliwość idealnie równego ułożenia płytek.

Przygotowanie podłoża powinno więc obejmować nie tylko jego zagruntowanie, ale również wcześniejsze wyrównanie ubytków, szczególnie tych Większych niż 5 mm. Najlepiej wypełnić je odpowiednią zaprawą wyrównującą.

W przypadku podłogi może się również zdarzyć, że będzie ona pochyła. To dodatkowe utrudnienie, które podczas klejenia kafli będzie wymagało zachowania sporej uwagi. Możemy jednak zdecydować się na zastosowanie masy samopoziomującej, którą wyrówna posadzkę.

 

Jak równo przykleić płytki?

Po przygotowaniu podłoża można przystąpić do klejenia płytek. W przypadku ścian, które będziemy pokrywać ceramiką w całości, mamy dwa wyjścia. Możemy rozpocząć układanie od góry lub też od dołu, ale nie od poziomu posadzki, lecz od drugiego rzędu. Należy wyznaczyć go, uwzględniając wysokość płytki oraz szerokość planowanej spoiny. Pod wykonaną poziomą linią, której równość sprawdzamy poziomicą, mocujemy tymczasową listwę, której z zadaniem będzie podtrzymywanie pierwszego ułożonego przez nas rzędu kafli.

 

jak równo ułożyć płytki?

 

Czytaj również: Jak kłaść płytki o dużym formacie - poradnik fachowca

 

Dlaczego układanie na ścianie od dołu zaczynamy dopiero od drugiego rzędu, a rząd pierwszy zostawiamy na koniec? Pozwoli nam to na równe ułożenie płytek nawet w przypadku, gdy okaże się, że krawędź podłogi nie jest idealnie pozioma, a mocowane przy niej kafelki wymagają docinania. W ten sposób uzyskamy zadowalający efekt, nawet jeśli posadzka jest pochyła.

 

Akcesoria pomoce w różnym klejeniu układaniu płytek

Specjalny szur i poziomica są niezbędne do tego, by wyznaczyć równe linie, wzdłuż których rozpoczniemy układanie płytek. Poziomica pozwoli nam też na bieżąco kontrolować prawidłowe ułożenie kafli. Nie obędziemy się również bez krzyżaków dystansowych, które służą do tego, by przestrzenie pomiędzy kafelkami były idealnie równe.

Przydatne okażą się także polipropylenowe klipsy do płytek, które znacznie wspomagają proces ich układania. Stanowią one elementy systemów wyrównujących, na które składają się także specjalne kliny. Ich użycie jest niezwykle proste i pozwala na uzyskanie okładzin idealnie równych i estetycznych.

 

Czytaj również: Płytki, które pobudzają wyobraźnię

 

jak równo ułożyć płytki?

Źródło: artykuł partnerski / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 296 Grupa: Ogrodzenia... A czy lepszym rozwiązaniem nie będzie jednak materiał typu mur samonośny wykonany z gotowych elementów Gardeo? Myślę, że to niezła propozycja jeżeli zależy Ci n...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 140 Grupa: Firmy budow... Jeżeli ktoś z was szuka w dobrej cenie piasku technicznego to polecam skontaktować się z tą firmą http://zasbud-kruszywa.pl/. Kopalnia surowców mineralnych - ZA...
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 59 Grupa: Ogrody Ponoć fajny sposób na ogród w ziemie to np. ogrzewany namiot wystawowy
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 317 Grupa: Robimy stro... Właśnie robię remont i jestem na etapie zrywania podłogi i na pewno będę robić nowe wylewki. Wybrałem wylewki łódzkie anhydrytowe bo podobno szybko schną i fajn...
  • Rozbiórki Liczba postów: 90 Grupa: Stawiamy śc... Jeżeli szukasz firmy, która oferuję zsypy do gruzu to polecam kontakt do firmy https://www.sklep-akprojekt24.com.pl/kon takt. Firma oferuję również drabiny mag...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 20 Grupa: Robimy dach Jak już to raczej stawiałbym na blachodachówkę panelową a dokładnie możesz odwiedzić stronę Braas na której znajdziecie również dwa świetne modele czyli Decra o...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18078 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 480

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >