Jak w prosty sposób przy pomocy kostki brukowej upiększyć otoczenie domu

Jak w prosty sposób przy pomocy kostki brukowej upiększyć otoczenie domu

Zimą, kiedy osłabione, blade słońce zagląda przez uchylone okiennice, a dzień szybko umyka nocy zdarza nam się uciec przed światem i zwolnić tempo życia w zgodzie z rytmem uśpionej zimą przyrody. Czytaj dalej

Ostatnio bardzo modny stał się styl rustykalny, nawiązujący do motywów ludowych. Ze wszystkich tendencji architektonicznych najlepiej odzwierciedla klimat typowego radosnego wiejskiego ogrodu, który dziś można zobaczyć tylko w małych miejscowościach dziesiątki kilometrów od dużych aglomeracji. Jak pokazują ostatnie tendencje w modzie, wzornictwie czy architekturze styl ten stał się wszechobecny, a jego elementy można spotkać między innymi we wnętrzach i ogrodach. Podpowiadamy jak zaprojektować ogród, który będzie nie tylko doskonale wpisywał się w stylistykę rustykalną, a przede wszystkim będzie gustowny i użytkowy.  
Ludyka wschodnia kojarzy się przede wszystkim z matriosz-kami, drewnianymi ręcznie malowanymi meblami i feerią barw, które z punktu widzenia kultury wielkich miast są mało gustowne, a czasem wręcz kiczowate. Jednak współczesne aranżacje z wykorzystaniem elementów tej właśnie stylistyki są bardzo dalekie od kiczu. Wręcz przeciwnie – mogą sprawić, że nasze ogrody zyskają bajkowy urok i spokój sielskiego wiejskiego klimatu.

Podstawową zasadą estetyki rustykalnej jest połączenie neutralnych lub wręcz przeciwnie - jaskrawych barw elewacji budynków, naturalnych materiałów, jak kamień i drewno z elementami bogatej, barwnej roślinności. „Najczęściej ogrody w stylu rustykalnym otaczają domy z drewna i kamienia, ale nawet te wykonane
z materiałów bardziej „przemysłowych” mogą zyskać szyk i styl dzięki rustykalnemu charakterowi otoczenia”  - mówi Joanna Kowalik-Siedlecka, architekt firmy Libet.

Po pierwsze: Grunt to nawierzchnia

W ogrodzie w stylu rustykalnym nie może zabraknąć spacerowych ścieżek, tarasu z kostek lub płyt w naturalnym odcieniu beżów. To one poprzez swoją neutralną kolorystykę najlepiej wpiszą się w sielski klimat wiejskiego ogrodu. „Nawierzchnie w stonowanych kolorach są jednak polecane tylko wtedy, gdy dom wykonany jest z drewna, ma naturalne barwy albo elementy z kamienia. Jeśli natomiast elewacja budynku utrzymana jest w żywej kolorystyce czerwieni czy zieleni polecamy w tym przypadku na ścieżki nawierzchnie w podobnych odcieniach. Aby nie sprawiały wrażenia kiczowatości – dobrze je przemieszać z kostkami w spokojnych odcieniach beżu. Na tarasy wybieramy obowiązkowo drewno, płyty kamienne, np. z linii Libet Patio lub płyty doskonale go odwzorowujące, na przykład z linii Libet Impressio. Na ścieżkach idealnie sprawdzą się kostki obijane, które dzięki procesowi postarzania doskonale odwzorowują efekt starobruku albo inne kostki o gładkiej fakturze” – tłumaczy architekt Kowalik-Siedlecka z Libet.

Po drugie: Drewniane meble

Kiedy już otoczyliśmy dom finezyjnymi ścieżkami do spacerów i tarasem czas dobrać ogrodowe meble. Zdecydowanie powinny być drewniane, ciężkie, surowe w wyglądzie lub z frezowanymi wykończeniami. Jeśli taki wydatek przekracza możliwości domowników – drewno można zamienić na surowce doskonale je imitujące, które celowo postarzamy albo na mocne metalowe konstrukcje z elementami drewna czy wikliny. Przy odrobinie zapału, dla jesiennego zabicia czasu takie meble można wykonać samemu ze starych metalowych elementów parkowych ławek i własnoręcznie ciosanego i postarzanego drewna. Aby podkreślić rustykalny charakter mebli można je nakryć grubo tkanymi kolorowymi kapami na „styl łowicki” albo we wzory roślinne…

Po trzecie: A skoro o roślinach…
Rośliny w ogrodzie rustykalnym sadzamy przypadkowo, jakby wyrastały „od niechcenia”. Na pewno powinny się znaleźć w otoczeniu ścieżek, przy altance, patio lub ogrodzeniu, ale jeśli wyrosną „przypadkiem” gdzieś na środku trawnika to w niczym nie przeszkodzi, a wręcz przeciwnie – podkreśli charakter stylu. Charakterystyczne dla stylistyki rustykalnej są rośliny niewyszukane, pospolite, a to co powinno je wyróżniać to kolor. Im go więcej, tym lepiej. Pelargonie, dzikie róże, polne chabry czy maki – wszystkie te bezpretensjonalne kwiaty idealnie sprawdzą się w ogrodzie rustykalnym. Ważne tylko, żeby było ich dużo i sprawiały wrażenie, że rosną dziko, nie pielęgnowane ludzką ręką. W prawdziwe wiejskim ogrodzie nie powinno też zabraknąć drzew – jabłonie, grusze, śliwki czy inne gatunki typowe dla polskich sadów sprawdzą się tu w stu procentach.

Po czwarte: No, i trochę gadżetów
Aby podkreślić charakter sielskiego klimatu ogrodu warto postarać się o stylowe dodatki. Wystarczy choćby sznur suszonych grzybów na ganku czy koło drzwi wejściowych, koronkowe firany w oknach i gliniane donice na kwiaty, a to już w zupełności wystarczy, by poczuć klimat wiejskiego weekendu za miastem.


Jesień w pełni, otoczona szarym niebem, bladym słońcem i złoto-czerwonymi liśćmi pod stopami.
W poszukiwaniu chwili spokoju albo bajkowego klimatu kolorowej wsi - ogrody rustykalne okażą się najlepszym sposobem na cieszenie się leniwymi popołudniami i spokojnymi weekendami w otoczeniu rodziny. Feeria barw i spokój sielskiego ogrodu to bowiem najlepszy sposób na przeczekanie do obudzenia radości wiosny.
Źródło: Pegasus Public Relations / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17323 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 284

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >