Jakie firanki wybrać aby nadać wnętrzu ludowy charakter? Firany inspirowane folklorem.

Jakie firanki wybrać aby nadać wnętrzu ludowy charakter? Firany inspirowane folklorem.

Przez długie lata ludowość i folklor kojarzyły się z Cepelią, zespołami pieśni i tańca, skansenami czy muzeami etnograficznymi. Parę lat temu na rynku doszło jednak do prawdziwego przełomu.

Twórcy wzornictwa przemysłowego spojrzeli wreszcie na folklor przychylnym okiem i odkryli w nim niemal niewyczerpane źródło pomysłów i inspiracji. Ludowe kwieciste wzory, hafty oraz wycinanki pojawiły się nie tylko na odzieży, lecz także na przedmiotach codziennego użytku. Motywy zaczerpnięte z lokalnego folkloru nadały produktom tożsamość i zakorzeniły je w tradycji przy zachowaniu doskonałej, współczesnej jakości.

Polacy nie gęsi...

Jednym z większych osiągnięć polskiego wzornictwa jest znany już na całym świecie dywan Dia marki Moho Design, stworzony przez duet Magdaleny Lubińskiej i Michała Kopaniszyna. W 2005 roku wygrał on konkurs „Śląska Rzecz” w kategorii „Produkt”, a potem zyskał szersze uznanie i zdobył m.in. tytuł „The Best Textile 2005” oraz nagrodę „Red Dot: Design Award 2008”, zwaną „Oskarem designu”. Wykonana ze 100-procentowej wełny wielka wycinanka jest trudnym do przeoczenia elementem wnętrza, a oprócz nieprzeciętnych walorów estetycznych zachowuje funkcjonalność. Za sprawą mocnego spilśnienia materiał nie absorbuje wody ani kurzu i jest odporny na deformacje oraz ścieranie.

Warte uwagi są również dywany Joanny Rusin, w tym projekt „LACE” z nadrukiem wykonanych szydełkiem serwet. Dzieła młodej projektantki pozwalają na interakcję użytkownika z przedmiotem – na przykład dywan „Koguty” zawiera wycięte barwne elementy, które można wyjmować i zamieniać miejscami.

Mariaż nowoczesnej technologii i ludowej ornamentyki cechuje także pomysły Jakuba Sobiepanka. Mimo młodego wieku zdobył on duże uznanie w środowisku projektantów wzornictwa przemysłowego. Jednym z jego sztandarowych projektów jest powstały w 2008 roku „Koronkowy Stolik”, którego metalowy blat został pokryty delikatnym ażurem, stwarzającym wrażenie nierówno położonego na stole ludowego obrusika.

Także zegary mogą się stać nośnikiem ludowych inspiracji. Jako przykład można wymienić czasomierz „NeXtime” o aluminiowym cyferblacie w kształcie filigranowej serwety bądź „Zegar Folk” w kształcie wycinankowych lelui, powstały w biurze projektowym Laskowscy Design. Wśród przedmiotów zaprojektowanych przez tę ostatnią firmę warto również wspomnieć o stole „Ikebana”, którego wycięty kwiatowy wzór delikatnie „spływa” na podłogę.

 

Na masową skalę

Z początku folkowy design był dostępny dla nielicznych, którym zasobność portfela pozwalała na zakup produktów z limitowanych serii. Z czasem jednak ludowość stała się na tyle popularna, że rozpoczęła się masowa produkcja inspirowanych nią przedmiotów, takich jak meble czy dodatki.

Firma Meble Vox stworzyła na przykład kolekcję „New Folk”, do której zaliczają się szafy, komody, krzesła i pufy o minimalistycznej linii uwypuklającej dyskretne detale, takie jak pasiak w miejscu uchwytów czy element dekoracyjny w kształcie parzenic. Uzupełnienie serii stanowią przedmioty użytkowe: dzbanki, kubki i plakaty.

Z kolei firma Wisan – największy polski producent firan – wprowadziła do swej oferty serię „Folk”, w której skład wchodzą panele żakardowe inspirowane ludowymi motywami. Produkty tej firmy można nabyć nie tylko w autoryzowanych punktach sprzedaży, lecz również wysyłkowo, po zamówieniu katalogu na stronie internetowej Wisanu.

W sieci

W Internecie pojawiło się wiele stron przedstawiających produkty inspirowane folklorem. Przykładem może być witryna www.ludowomi.pl, za pośrednictwem której poza odzieżą i dodatkami kupić można także elementy wyposażenia wnętrza, takie jak poduszki, podkładki pod talerze czy chlebaki. Inny znany portal to www.colorfolk.pl, którego sklep oferuje m.in. magnesy na lodówkę z grafiką zaczerpniętą z ludowych chust i wycinanek kurpiowskich. Wszystkie wzory pojawiające się na produktach tej firmy są autorskimi projektami Magdaleny Bojarowskiej.

Z przymrużeniem oka

Element nawiązujący do folkloru nie musi być w pełni poważny. Dowcipnym i niezwykle oryginalnym projektem jest Lampka SHE! Jeden z jej elementów to klosz przypominający łowicką lub podhalańską spódnicę. Lampka stoi na czerwonych pleksiglasowych nogach w kształcie kozaków. Zamówić ją można drogą elektroniczną, wysyłając e-mail do producenta – firmy Protein Design.

Samemu szukając inspiracji

Jeśli chcemy stworzyć w swym mieszkaniu pomieszczenie pełne ludowych akcentów, nie musimy szukać wyposażenia jedynie wśród asortymentu firm przyznających się otwarcie do inspiracji folklorem. Na rynku dostępne są liczne produkty, które doskonale współgrają z tego typu wystrojem, choć nie były wzorowane bezpośrednio na polskiej sztuce ludowej. Nawet w ofercie sklepów IKEA znaleźć można lampy o ratanowych plecionych kloszach przypominających wiejskie kosze czy dywan w barwne pasy, podobne do tych ze strojów łowickich.

Od lat twórcy wzornictwa przemysłowego powracali do przeszłości, aby czerpać z niej inspiracje. Tradycja stanowi wyróżnik każdego narodu i jego bezcenny skarb, folklor jest więc sposobem na nadanie przedmiotom charakteru unikalnego na skalę światową. Wkomponowanie we wnętrze przedmiotu stylizowanego na ludowy to nowoczesny i oryginalny zabieg aranżacyjny, który dowodzi, że nie tylko szanujemy tradycję, ale i czynimy ją żywą, dostosowując jej elementy do naszych współczesnych potrzeb.

Źródło: Niedzielski / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • czym wyczyścić płytki po fudze? Liczba postów: 3504 Grupa: Porady i op... Użytkownik robertb napisał: Jeśli to dość świeża sprawa to powinno wystarczyć namoczenie i dotarcie ściereczką. Jeśli nie, rozejrzyj się po tych produktach - hg...
  • Pomysł na wakacje Liczba postów: 450 Grupa: Ciekawe pom... Mojej żonce marzą się wakacje last minute na Teneryfie. Znalazłem na https://wakacjenatenerife.pl/wakacje-na- teneryfie-last-minute/ świetny apartament z widokie...
  • Wyposażenie i wystrój salonu. Liczba postów: 150 Grupa: Porady i op... Ile tutaj ciekawych pomysłów! ___ www.danoil.pl
  • Praca za granicą - jak ją znaleźć Liczba postów: 23 Grupa: Ciekawe pom... Może warto skorzystać z doradztwa zawodowego dla dorosłych. Uważam, że można się tam dużo dowiedzieć nt. pracy oraz po takim spotkaniu jest łatwiej obrać ścieżk...
  • odkurzacz, jakiej firmy? Liczba postów: 49 Grupa: Porady i op... U mnie super sprawdza się irobot roomba combo. Nie tylko jest to robot odkurzający, ale też mopujący. Największy plus to dla mnie to, że sprząta sam ;) Dodatkow...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17200 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 133

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >