Każdy trawnik jest inny… - jak wybrać odpowiednią kosiarkę?

Każdy trawnik jest inny… - jak wybrać odpowiednią kosiarkę?

Jak duży jest mój trawnik? Czy mam na nim dużo drzew i krzewów? Czy chcę zachować skoszoną trawę? Te pytania nasuwają się same, gdy planujemy zakup kosiarki.

Przy użyciu odpowiedniego sprzętu koszenie trawnika jest prostsze, a wyniki pracy dużo lepsze. Na co więc należy zwrócić uwagę wybierając odpowiedni sprzęt koszący?

Kosiarka idealna…

Andrzej Cieciuch - ekspert firmy Husqvarna, udziela porad jak wybrać kosiarkę dostosowaną do naszych potrzeb.
„Idealny trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji i sprzętu koszącego dostosowanego zarówno do potrzeb użytkownika jak i trawnika. Dlatego firma Husqvarna w swojej ofercie posiada wiele modeli kosiarek  z  kilkoma metodami koszenia, tak aby spełniać wszelkie wymagania użytkowników… Aby wybrać kosiarkę, która sprawdzi się idealnie na naszym trawniku, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim – jakiej wielkości i kształtu jest trawnik? Im większy trawnik, tym większa powinna być szerokość robocza kosiarki. Należy pamiętać, że skoszenie każdego 1000m2 trawnika wymaga przejścia od 2 do 3 kilometrów. W takiej sytuacji najlepsze będą kosiarki z napędem własnym lub typu Rider (samobieżne). Po drugie musimy zastanowić się jak często zamierzamy kosić trawę. Wybór sposobu koszenia powinien być uzależniony od rodzaju trawnika oraz częstotliwości koszenia. Kosiarki z bocznym lub tylnym wyrzutem poradzą sobie z wyższą, rzadziej koszoną trawą. Z kolei kosiarki z funkcją zbierania trawy to oszczędność czasu i bardziej estetyczny wygląd trawnika. Można je również wykorzystać do zbierania liści, gałązek, chwastów itp. Działanie takie jest szczególnie wskazane, gdy chcemy uniknąć alergicznej reakcji na pyłki traw i ograniczyć rozsiewanie się chwastów. Godne polecenia są również kosiarki z funkcją BioClip®, która sprawdza się doskonale jeśli kosimy trawnik często. Rozdrobnione ścinki trawy nawożą trawnik, czyniąc go odporniejszym na suszę. Jeżeli jesteśmy nastawieni proekologicznie, warto przemyśleć zakup kosiarki ręcznej, nie wytwarzającej żadnych zanieczyszczeń i hałasu”.

 

 

•    Na podstawie wielkości trawnika należy wybrać odpowiednią szerokość roboczą kosiarki. Jeżeli posiadasz dużą, otwartą powierzchnię trawnika, wybierz kosiarkę z szerokością noży co najmniej jednego metra. Z drugiej strony, do dużego trawnika z dużą liczbą drzew i krzewów lepsza będzie kosiarka z większą ilością mniejszych noży, która ułatwi dotarcie do niedostępnych miejsc.
•    Jeżeli trawnik ma średnią lub dużą powierzchnię, najlepiej kupić kosiarkę z napędem własnym.
•    Jeżeli trawnik jest średniej wielkości i użytkownikowi zależy na dodatkowym ruchu na wolnym powietrzu, godna polecenia jest kosiarka bez napędu.
•    Jeżeli trawnik jest niewielki, w grę może wchodzić kosiarka ręczna, nie wytwarzająca żadnych zanieczyszczeń i pracująca bezgłośnie.
•    Jeżeli nie mamy pewności, co do najwłaściwszego systemu i częstotliwości koszenia, należy wybrać kosiarkę oferującą kilka możliwości: wyrzutu, zbierania i rozdrabniania (BioClip®).

 

Do każdego trawnika…

Husqvarna M 53S PRO – do pracy w pełnym wymiarze godzinModel M 53S Pro to solidna, wytrzymała maszyna z funkcją BioClip®, przeznaczona do intensywnej, profesjonalnej pracy. Konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić użytkownikowi świetne wyniki koszenia, nawet w deszczową pogodę. Uchwyt oraz kierownica posiadają amortyzatory, a sprężynowa, centralna regulacja wysokości koszenia maksymalnie ułatwia ustawianie wysokości noży. Model M 53S Pro posiada napęd na przednie koła, ułatwiający użytkowanie maszyny oraz silnik Honda OHC o mocy 2,9 kW.

Husqvarna WB 53S e – optymalne rozwiązanie do regularnej pracy

Wydajna, mocna i wytrzymała kosiarka konwencjonalna do częstego wykorzystywania. Model ten posiada własny napęd ma przednie koła dla optymalnej wygody manewrowania oraz niezawodny, łatwy do uruchomienia silnik Honda GCV. Aluminiowa obudowa jest bardzo odporna na zużycie i uderzenia. Urządzenie tnące typu Combi umożliwia przejście z trybu BioClip na tylny wyrzut podczas koszenia wysokiej trawy. Niezawodna kosiarka WB 53S e do codziennego, profesjonalnego użytku. Posiada uchwyt z regulacją boczną, który można dostosować do potrzeb operatora, danego otoczenia i konkretnej pracy.
Moc: 2,8 kW

Husqvarna LC 48V – solidna kosiarka z systemem 3-w-1

Wszechstronna kosiarka z trzema sposobami zagospodarowania ściętej trawy. Technologia Advanced Flow pomaga w optymalnym stopniu wypełnić pojemnik, aby nie wymagał częstego opróżniania. Pojemnik umieszczony jest wysoko, co ułatwia jego obsługę. Zwrotna kosiarka posiada regulację prędkości jazdy, umożliwiając dostosowanie szybkości koszenia do potrzeb i stanu trawnika. Obudowa ze stali ocynkowanej zapewnia dużą trwałość maszyny. Inne udogodnienia to składanie i regulacja wysokości uchwytu, centralna regulacja wysokości koszenia i łącznik na wąż gumowy.
Moc: 2,4 kW

Husqvarna LB 48V – wytrzymała kosiarka z systemem 2-w-1

Niewielka , solidna kosiarka zapewnia pierwszorzędne rezultaty pracy zarówno z funkcją BioClip, jak i wyrzutem bocznym. Funkcja BioClip oznacza wielokrotne rozdrobnienie trawy, której ścinki użyźniają trawnik. Obudowa ze stali ocynkowanej oraz podwójne łożyska kulkowe kół zapewniają kosiarce wytrzymałość i trwałość. LB 48V posiada regulację prędkości jazdy, umożliwiając dostosowanie szybkości koszenia do potrzeb i stanu trawnika. Innymi udogodnieniami są regulacja wysokości uchwytu, centralna regulacja koszenia i wskaźnik wysokości koszenia.
Moc: 2,4 kW

Husqvarna R 145 –niezawodna kosiarka do mniejszych ogrodów
Wydajna kosiarka o zwartej konstrukcji do mniejszych trawników. Posiada solidną stalową obudowę oraz wszechstronne urządzenie tnące TrioClip. Wyposażona jest również w centralną regulację wysokości koszenia, poręczny kosz na trawę oraz regulowany uchwyt.
Moc: 2,4 kW   

 

 

Źródło: ComPress S.A. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 795 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Podłogi Liczba postów: 225 Grupa: Robimy stro... Może kogoś z was zainteresuję kontakt do firmy od podłóg http://pstudiopodlog.net.pl/. Ja podczas budowy domu korzystałem z pomocy firmy i bardzo mi pomogli jeż...
  • Jak wybrać podłogę Liczba postów: 178 Grupa: Robimy stro... Remont to dobry czas i moment, żeby pomyśleć o przerobieniu instalacji grzewczej na bardziej oszczędną. Wejdźcie i przeczytajcie informacje https://termoplaza.p...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 126 Grupa: Robimy dach Użytkownik Alina11789 napisał: Witam,bedziemy pokrywac dach na oborze i stodole około 700 metrów.Chcemy pokryć blachą trapezową,ocynkowaną kolorową.popytal ismy....
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 202 Grupa: Firmy budow... Ale przecież w tym zakresie powinniście zawsze stawiać na takie rozwiązania, które realnie mogłyby się u Was sprawdzić. Moim zdaniem ciekawym pomysłem mogłoby b...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 170 Grupa: Nowości ara... Literki fajny pomysł:)

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17199 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 181

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >