Kuchenka mikrofalowa - podstawa czy wymysł?

Kuchenka mikrofalowa - podstawa czy wymysł?

Kuchenkę mikrofalową można spotkać niemal w każdej polskiej kuchni. Pozwala zaoszczędzić cenny czas, podgrzewa posiłki w bardzo szybkim tempie, jest łatwa w obsłudze. Ale czy jest bezpieczna? Czy pokarm przygotowany w mikrofalówce jest wystarczająco zdrowy? Czytaj dalej

 

Jak działa?

Otóż, mikrofale wnikające w żywność, powodują drganie cząsteczek wody. Te natomiast poprzez tarcie wyzwalają ciepło, które przechodzi na całą substancję, czyli składniki pokarmu.

 

Czytaj również: Wielofunkcyjnie, zdrowo i oszczędnie - wybieramy sprzęt kuchenny

 

 

Sposób używania

Jak każda rzecz, kuchenka mikrofalowa ma swoje wady. Jedną z nich jest ograniczenie materiałów, z których wykonane są naczynia. W mikrofalówce mogą znajdować się jedynie naczynia ceramiczne i szklane. Plastik stopi się pod wpływem ciepła, a metal spowoduje iskrzenie a nawet wybuch. Nie należy także podgrzewać pokarmu w zamkniętych naczyniach. Złym pomysłem jest również włączanie pustej kuchenki, może się ona niebezpiecznie nagrzać.

 

Czytaj również: Energooszczędne okapy

 


 

Bezpieczeństwo

Emisja mikrofal jest ścisle określona. Żadna kuchenka posiadająca atest, nie przekracza ustalonych norm. Każda jest także zabezpieczona odpowiednimi uszczelkami, obudową itp. W społeczeństwie funkcjonuje stereotyp, iż mikrofale mają nagatywny wpływ na zdrowie użytkowników. Jest to błędne rozumowanie, gdyż mikrofale działają wyłącznie na przyrządzany pokarm. Łatwiej włożyć do kuchenki kawałek tłustego i słonego mięsa, niż ugotować zdrowe warzywa na parze. Całe niebezpieczeństwo kryje się więc w sposobie odżywiania, a nie w samych mikrofalach...

 

Czytaj również: Modne dodatki do kuchni - czego nie może zabraknąć w nowoczesnej kuchni?

 


Szybko i wygodnie

Dzisiejsza technika produkuje coraz to nowsze modele i funkcje. Pierwsze mikrofalówki mogły wyłącznie podgrzewać potrawy. Obecnie w kuchenkach mikrofalowych możemy podgrzewać, opiekać , grillować, rozmrażać. Producenci prześcigają się w funkcjach i modelach. Wybór mikrofalówki może stać się niełatwym zadaniem. Warto więc poprosić o pomoc wykwalifikowanego pracownika sklepu. Taki sprzęt, oczywiście użytkowany z umiarem, na pewno nie zaszkodzi. Może jedynie czasami ułatwić i przyspieszyć przygotowanie posiłków. warto więc zainwestować i wybrać kuchenkę w pełni spełniającą nasze oczekiwania.

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Lewandowska

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17354 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 422

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >