Majestatyczna podłoga dębowa

Majestatyczna podłoga dębowa

Dąb to majestatyczne drzewo, symbol siły, witalności i potęgi. Pochodzące z niego drewno cechuje się trwałością i wysoką odpornością na uszkodzenia i zarysowania. Także z uwagi na te właściwości dębowe podłogi cieszą się popularnością.

 

Podłogi mocne jak dąb

Według legend i wierzeń wielu dawnych ludów, dąb jest najstarszym drzewem, a także przedmiotem kultu oraz miejscem świętym. Ma to związek z jego wielkością, potęgą i „mocą” przyciągania piorunów. Starożytni Grecy przypisywali dąb Zeusowi – najważniejszemu z bogów Olimpu. Także w mitologii rzymskiej drzewo to stanowiło symbol najpotężniejszych bóstw panteonu - Jowisza oraz jego żony Junony. W czasach antycznych liśćmi dębu byli ozdabiani zwycięscy wodzowie na uroczystościach. Także Słowianie utożsamiali dąb z bogiem ognia i piorunów, czcili oni największy okaz tego drzewa w całej dąbrowie. Do dziś majestatyczny dąb uważany jest za „króla lasu” czy też „króla drzew”.

 

Znaczenie kulturowe dębu ma związek z jego faktycznymi właściwościami. Liście, kora, żołędzie oraz drewno dębu były używane w medycynie ludowej, jako lek na różnego rodzaju dolegliwości żołądkowe czy skórne. Co więcej, wierzono, iż posiadają one właściwości magiczne, dlatego wykorzystywano je także do wróżb dotyczących urodzaju lub pogody.

 

Czytaj również: Eko podłogi

 

Twardy... żołądź do zgryzienia

Dąb należy do gromady okrytozalążkowych, klasy dwuliściennych, rodziny bukowatych, i wreszcie do rodzaju określanego mianem dąb.  Na świecie występuje około 250 gatunków dębu, w tym 150 w Azji, 80 w Ameryce Północnej oraz 20 w Europie. Natomiast w Polsce znane są dwa gatunki tego drzewa (dąb szypułkowy oraz dąb bezszypułkowy).

 

Drewno dębowe zaliczane jest do kategorii twardych. - Kupując drewnianą posadzkę należy pamiętać, że jest to inwestycja na lata; ten element wyposażenia zmienia się przecież bardzo rzadko. Im twardszy będzie gatunek drewna, z którego wykonano podłogę, tym dłużej będzie można się nią cieszyć - mówi Sebastian Kos z firmy Chapel Parket Polska, oferującej stylizowane dębowe podłogi.

 

Czytaj również: Oryginalna aranżacja kompleksu mieszkaniowego Aura w Gdańsku

 

- Wysoka twardość drewna i trwałość samej podłogi odgrywa szczególną rolę w często eksploatowanych wnętrzach prywatnych (takich jak salon) oraz lokalach użytkowych - restauracjach, sklepach, czy hotelach.  Duże natężenie ruchu w tych przestrzeniach sprawia, że posadzki muszą być szczególnie odporne na uszkodzenia – dodaje S. Kos.

 

Drewna dębowe znajduje zastosowanie nie tylko w branży budowlanej. Z tego gatunku drewna produkuje się również beczki  służące do przechowywania popularnej szkockiej.

 

 

Dębowe podłogi nie muszą być nudne

Przy zakupie posadzki wykonanej z drewna dębowego nie trzeba ograniczać się do naturalnych odcieni. Poza brązami i beżami, na rynku dostępne są deski w szerokiej palecie barw, w tym także w mocnych kolorach, takich jak: błękit, czerwień, czy zieleń.

 

Ciekawe efekty wizualne można uzyskać także za sprawą stylizowanych posadzek, które wyglądem przypominają stare deski. Podłogi te równie dobrze komponują się w nowoczesnych, co w  klasycznych wnętrzach.

 

Duże zainteresowanie wzbudzają także podłogi przypominające drewno poddane działaniu żywiołów. Przyglądając się deskom z serii Middle Age Floors (bo o tej kolekcji mowa) można odnieść wrażenie, że na drewnie swe piętno odcisnęły deszcz, wiatr i słońce. Takie spektakularne efekty można tymczasem uzyskać dzięki właściwym metodom produkcji. - Drewno dębowe jest twarde, toteż wymaga specjalnego traktowania. Odpowiednia obróbka i zastosowanie przeznaczonych do tego celu substancji pozwalają uzyskać ciekawe, a przy tym  długotrwałe efekty kolorystyczne – podkreśla przedstawiciel firmy Chapel Parket Polska.

 

 

Ekologia jest trendy

Dąb rośnie blisko 150 lat. Wycinka tego drzewa i przetworzenie go w podłogi nie musi jednak oznaczać całkowitego braku szacunku dla środowiska naturalnego i jego zasobów.

 

- Potwierdzeniem, że drewno pochodzi z odpowiedzialnie gospodarowanego lasu jest certyfikat  Forest Stewardship Council A.C. (FSC). Ta międzynarodowa organizacja  promuje odpowiedzialne gospodarowanie zasobami leśnymi świata. Znak FSC widniejący np. na podłogach oznacza, że  drewno wykorzystywane do ich produkcji pochodzi z lasów o dobrej gospodarce leśnej - uzupełnia Sebastian Kos. 

Źródło: Adventure Media / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Piece wolnostojace, kozy Liczba postów: 61 Grupa: Kominki od... Kominek w domu to bardzo fajna rzecz, która nie tylko ogrzewa ale nadaję super klimat zwłaszcza w mroźne, zimowe wieczory. My mamy kominek z firmy http://www.k...
  • Dekoracje Liczba postów: 73 Grupa: Wykańczamy... U mnie na ścianie w salonie znalazła zastosowanie elastyczna płytka klinkierowa [url]http://elastolith.pl/[/url, którą bardzo łatwo się montuje, a do tego świet...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 341 Grupa: Robimy stro... Ja ze swojej strony polecam przeczytać artykuł o zastosowaniu listef MDF https://www.napodlogach.pl/artykul/chara kterysytka-i-zastosowania-listew-mdf-162 826 - b...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 173 Grupa: Nowości ara... Polecam sprawdzić na stronę https://multirodzice.pl/najlepszy-przyja ciel-z-dziecinstwa-czyli-zabawka-na-cale -zycie/ to jest blog dla rodziców. Ostatnio czytałam...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 215 Grupa: Firmy budow... Użytkownik Gość: zdzisław11 napisał: Wywóz gruzu każdego rodzaju zawsze zlecam ekipie droprecykling.pl . W mgnieniu oka załatwiają ten kłopot. Powoli szykujemy....
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 1034 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17354 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 299

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >