Na co zwrócić uwagę podczas wyboru koloru?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru koloru?

Katalog z farbami to źródło wnętrzarskich inspiracji, ale i konkretnej wiedzy na temat oferowanych rozwiązań. Na co zwracać uwagę przeglądając prezentacje walorów kolorowych nowości?

 

Rzut okiem

Po pierwsze obraz. Jak spośród dziesiątek, a nawet setek dostępnych propozycji wybrać barwę, która idealnie wypełni wnętrze pokoju lub całego mieszkania. Nieocenioną pomoc stanowią, zawarte w folderach producentów i dystrybutorów farb, przykładowe aranżacje. Przybliżają możliwy do osiągnięcia efekt wizualny, a przy okazji pokazują ściany w gotowych, kompletnie wyposażonych pomieszczeniach.

 

Czytaj również: Wpływ kolorów na samopoczucie

 

Jednak nawet profesjonalna sesja zdjęciowa nie jest w stanie przenieść na papier dokładnie takiego obrazu, jaki pojawi się później na malowanych powierzchniach. Trzeba więc zawsze brać pod uwagę, że finalny wystrój może zawierać np. mniej lub bardziej intensywne odcienie niż w przykładach widocznych na fotografiach. Są to jednak różnice minimalne, a towarzyszące aranżacjom wzorniki poszczególnych kolorów umożliwiają dodatkowo spojrzenie tylko na nie, bez pozostałych elementów wykończenia wnętrza.

 

 

Siła słowa

Czerwony, biały, niebieski, pomarańczowy... A może wiosenny promyk, krem orzechowy, cytrusowy sad? Nikogo już chyba nie dziwią wyraziste, często abstrakcyjne nazwy kolorów dekoracji ściennych. Przykuwają uwagę, pobudzają wyobraźnię, działają na emocje, inspirują. Niejednokrotnie towarzyszą im poetyckie opisy potencjału drzemiącego w samych farbach.

 

Czytaj również: Ściany w beżowych odcieniach

 

Za pięknymi słowami mogą kryć się jednak całkiem praktyczne treści, które można wykorzystać do lepszego poznania właściwości powłok malarskich lub kolorystyki. - Powstające w działach kreacji nazwy i opisy niosą ze sobą przekaz wykraczający poza sferę zabiegu pro sprzedażowego – podkreśla Monika Hulbój, specjalista ds. promocji z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej – Warto np. zwracać uwagę na zawarte w nich zalecenia dotyczące możliwości zestawiania różnych barw oraz wpływu tych kompozycji na klimat i charakter pomieszczenia. Dzięki nim można dopasować wybrane rozwiązania tak, by mieszkanie wyglądało niebanalnie i jednocześnie elegancko. Nawet kontrastujące ze sobą motywy powinny bowiem zawsze zachować pewną, mniej lub bardziej ukrytą, spójność.

 

 

Warto wiedzieć

Wybierając farbę, zawsze należy brać pod uwagę jej właściwości. To one wpływają na zużycie preparatu, łatwość jego aplikacji i komfort późniejszego użytkowania (np. ścieranie zabrudzeń ze ściany). To one decydują o trwałości, wyglądzie i jakości dekoracji. Dlatego tak ważne są informacje o wydajności, odporności na zmywanie czy stopniu połysku. Dużo przy tym mówi już sam rodzaj farby. Przykładowo, powłoki lateksowe uznawane są za wytrzymałe właśnie na zmywanie. Informacje takie są bardzo przydatne przy poszukiwaniu rozwiązań najlepszych do specyfiki poszczególnych wnętrz.

 

Czytaj również: Salon z temperamentem

 

- Właściwości ochronne niektórych farb sprawiają, że są one szczególnie wskazane dla pomieszczeń o wzmożonej eksploatacji lub podatnych na działanie wilgoci – dodaje Monika Hulbój z Bolix. Inne czynniki oddziałują na ściany łazienki, kuchni czy przedpokoju, inne warunki użytkowania panują w sypialni. Szukając inspiracji w katalogu, warto więc zwracać uwagę na zawarte w nim sugestie i uwagi.  Słowa, obrazy, treści mają sprawczą moc. Sprawiajmy więc, by działała ona na naszą korzyść.

Źródło: pointb / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Wszystko do biura - kompleksow! Liczba postów: 3 Grupa: Porady i op... Bardzo ładne kalendarze wykonuje również firma https://dobrekalendarze.pl/, którą mogę wam śmiało polecić. Świetnie nadają się tez jako gadżet dla klientów.
  • Pomysł na wakacje Liczba postów: 462 Grupa: Ciekawe pom... może to nie pomysl na jakies wielkie wakacje ale na pewno super opcja na wypad na weekend. Polecam zwiedzanie warszawy z przewodnikiem z biura https://magiawars...
  • Osuszacz powietrza - który wybrać? Liczba postów: 4 Grupa: Ciekawe pom... świetne porady dziekuje! nigdy nie korzystalam z odswiezacza powietrza musze kupic moze pomoze mi to leoiej spac
  • Firma do przeprowadzki do Słowacji Liczba postów: 8 Grupa: Porady i op... Jeżeli w dalszym ciągu poszukujesz dobrej firmy która zajmie się Twoją przeprowadzką, to polecam zerknąć do serwisu Pakupaku.pl gdzie bez problemu ją znajdziesz...
  • Panele podłogowe Liczba postów: 292 Grupa: Wnętrza Mój znajomy ostatnio chciał, żebym mu pomógł w ułożeniu paneli ale ja nawet do samego ułożenia się nie nadaję bo co tu dużo mówić mam dwie lewe ręce do takiej r...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17318 użytkowników

Użytkownicy online (5)

gości: 436

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >