Pielęgnacja trawnika w czasie wakacji

Pielęgnacja trawnika w czasie wakacji

Co zrobić, kiedy my jedziemy na wymarzone wakacje, a trawa rośnie bez opamiętania? Latem murawa jest w środku okresu wegetacji. Szybko rośnie i potrzebuje dużo wody. Bez odpowiedniej pielęgnacji murawa wyschnie i stanie się żółta. Radzimy, jak przygotować trawnik na wakacje. Czytaj dalej

 

Na mokro

Upalne dni, dużo słońca i wysoka wilgotność powietrza sprawiają, że trawa w przydomowym ogrodzie będzie rosła wyjątkowo szybko. Najważniejsze jest nawadnianie. Trawa pozbawiona wody bardzo szybko żółknie i usycha. Jej korzenie sięgają 10–15 cm w dół, dlatego nie wystarczy lekkie podlanie. Trawnik potrzebuje wystarczająco dużo wody, by przesiąkła ona do niższych warstw gleby – podlewamy obficie, za to niezbyt często, 2–3 razy w tygodniu. Murawę podlewamy wcześnie rano lub po zmierzchu – podlewanie, kiedy słońce mocno operuje nie ma sensu. Pora nawadniania jest istotna z dwóch powodów. Pierwszy - krople wody będą skupiały promienie słoneczne i może dojść do spalenia liści. Drugi w pełnym słońcu woda szybciej wyparuje.

 

 

Strzyżenie obowiązkowe

Letnie strzyżenie trawnika jest obowiązkowe dla każdego, kto dba o swój ogród. Trawnik najlepiej kosić w miarę potrzeb, w zależności od pogody
i intensywności nawadniania może to być nawet 2 razy w tygodniu. Bardzo ważne jest, by kosić regularnie, ale nie zbyt nisko. Jednorazowo najlepiej skracać trawę o 1,5 do 2 cm. Najlepsza wysokość, zapewniająca optymalny wzrost trawy, wynosi od 4 do 6 cm. Niższa trawa jest bardziej podatna na choroby i chwasty, słabiej też znosi suszę. Jeśli kosimy trawnik regularnie, warto wybrać kosiarkę z opcją mulczowania, która umożliwia rozdrobnienie trawy i rozprowadzenie jej po trawniku. Taka trawa służy jako naturalny nawóz, dostarcza murawie składników odżywczych i chroni ją przed suszą – radzi Jerzy Banaszczyk, ekspert marki McCulloch. Jeżeli lato jest szczególnie upalne i suche, a trawa nie jest podlewana, kosić należy rzadziej, co 10 - 14 dni, aby nie doprowadzić do wysychania trawy.

 

 


Na ostro

Trzeba pamiętać o dobrym naostrzeniu noży, tępe ostrza mogą zwiększyć zużycie paliwa o 20%. Poza tym tępy nóż poszarpie źdźbła trawy, niszcząc je. Dobrą porą dnia na koszenie trawnika jest ranek albo wieczór, źdźbła są wtedy sprężyste i łatwiej je przycinać. Koszenie trawy, która ma mniej niż 3 cm wysokości, może spowodować uszkodzenie kosiarki, gdy do urządzenia tnącego dostaną się kamienie lub żwir. Ważne, żeby kosiarka miała duże tylne koła, które ułatwiają manewrowanie na nierównym terenie.

 

Czytaj również: Pielęgnacja trawnika w upalne dni

 

Jeśli masz wątpliwości co do najwłaściwszego systemu i częstotliwości koszenia, wybierz kosiarkę oferującą kilka możliwości: mulczowanie, boczny wyrzut trawy lub zbieranie do kosza. Ostatnia opcja sprawia, że trawnik jest idealnie uprzątnięty i nie trzeba tracić czasu na grabienie. W kosiarkach McCulloch można wygodnie przełączać maszynę pomiędzy różnymi trybami pracy.

 

Montaż przystawki do wyrzutu bocznego jest szybki i łatwy. Kosz do zbierania trawy wykonany jest z miękkiej tkaniny, dzięki czemu jest lekki i bez problemu można go założyć w każdej chwili – mówi Jerzy Banaszczyk, ekspert marki McCulloch.

 

 


 Koszenie nie musi być nudne. Maksymalna moc dla Ciebie:

McCulloch Kosiarka M46-140RX

Kosiarka przeznaczona do małych i średniej wielkości ogrodów. Szerokość koszenia 46 cm. Wyposażona w pojemnik na trawę i funkcję mulczowania. Doskonałe rezultaty cięcia dzięki ostrym i wytrzymałym nożom PX3. Solidna stalowa obudowa. Regulowana wysokości uchwytu. Kosz o pojemności 50 litrów.

 

Kosiarka McCulloch M56-170AWFPX

Kosiarka przeznaczona do dużych ogrodów. Regulowana prędkość. Szerokość koszenia 56 cm. Wyposażona w system koszenia 3 w 1 z funkcją zbierania, wyrzutu bocznego i mulczowania (trawa powraca na trawnik, pełniąc funkcję nawozu). Wyposażona w automatyczną pompkę paliwa do łatwego rozruchu. Solidna stalowa obudowa. Łatwe czyszczenie dzięki przyłączu wody do mycia.

 

Czytaj również: Kosiarka elektryczna czy spalinowa 


Cross Mower McCulloch M95-66X

Kompaktowa i wygodna kosiarka samojezdna do mniejszych ogrodów. Łatwa obsługa dzięki dobrej widoczności na teren roboczy. Dodatkowo dostępny kosz na trawę, umożliwiający uzyskanie jeszcze bardziej uporządkowanego trawnika. W komplecie nakładka do rozdrabniania.

 

Źródło: Compress / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17229 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 173

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >