Pielęgnacja trawnika w upalne dni

Pielęgnacja trawnika w upalne dni

Po obficie deszczowym końcu wiosny nastało upalne lato – sierpień oferuje nam w tym roku prawdziwie śródziemnomorskie temperatury. Dbanie o trawę w gorące i suche dni, jak w przypadku deszczowej i wilgotnej aury, wymaga uważnej obserwacji świata roślinnego i dostosowania zabiegów pielęgnacyjnych do panującej sytuacji. Czytaj dalej

 

W jaki sposób należy zadbać o trawę w upalne lato i na co zwrócić szczególną uwagę doradza Lidia Tokarska - architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów dzieląca się doświadczeniem nabytym podczas wieloletniego prowadzenia firmy wykonawczej Zielony Salon. 

 

 


Grabienie i sprzątanie liści

Grabienie trawnika to jedna z tych czynności, o której warto pamiętać i wykonywać ją systematycznie. Dzięki temu oczyszczamy powierzchnie trawiaste z resztek roślinnych, dotleniamy darń i ułatwiamy przenikanie wody co sprzyja regeneracji trawy. W wielu miejscach z drzew opadają coraz intensywniej liście, które wiatr rozrzuca po całym ogrodzie, na ścieżkach czy podjazdach.  Grabienie liści jest pracą raczej mozolną i może zniechęcać - nie warto jednak z tym zwlekać. Jeśli nastąpią opady – zalegające liście zaczną gnić, przyczyniając się tym samym do rozwoju chorób grzybowych trawy. Uprzątanie liści, teraz jak i na jesieni, można wykonać sprawnie w kilka chwil, posługując się dmuchawą lub kosiarką z odpowiednio ukształtowanymi nożami i silnikiem o dużej mocy. Zdrowe i suche liście natomiast można umieścić w kompostowniku lub wykorzystać je do przykrycia rabat w celu ochrony przed zimowymi mrozami.

 

Czytaj również: Kosiarka elektryczna czy spalinowa 

 

Skutecznym odkurzaczem i mielarką do liści są kosiarki Honda z serii HRX. Model HRX 476 VKE o szerokości koszenia 47 cm jest wyposażony między innymi w system podwójnych noży MicroCut®, który zapewnia precyzyjne, ostre cięcie oraz bardzo dokładne rozdrobnienie trawy, dzięki czemu kosz o pojemności 69l jest lepiej zapełniony. Natomiast system mulczowania zmiennego Versamow® umożliwia zbieranie do kosza, rozrzucanie lub mielenie trawy i liści bez dodatkowych części ani narzędzi, dzięki czemu kosiarki te sprawnie usuwają liście z powierzchni trawnika. Kosiarki HRX są bardzo wygodnym rozwiązaniem dla osób potrzebujących kompleksowych maszyn do pracy w ogrodzie od wiosny do późnej jesieni.

 

Innym urządzeniem, które ułatwi nam sprzątanie liści jest dmuchawa. Model Honda HHB 25E, wydajny, cichy i lekki (4,5 kg)  z silnikiem wytwarzającym strumień powietrza o prędkości 70m/sek. służy do prac porządkowych wokół domu i w ogrodzie przez cały rok. Za pomocą dmuchawy można zbierać nie tylko liście, ale także resztki skoszonej trawy czy ścięte końcówki krzewów a zimą – usuwać ze ścieżek cienkie warstwy suchego śniegu. Zamontowany w niej silnik GX 25 emituje o 85% mniej spalin niż silniki 2-suwowe, nie wymaga  przygotowywania mieszanki olejowo-benzynowej a zastosowany w nim system smarowania olejowego umożliwia pracę i przechowywanie urządzenia w każdej pozycji. Automatyczny dekompresor gwarantuje natychmiastowe uruchomienie urządzenia.   

 

 

Wałowanie

Wałowanie z reguły wykonuje się wiosną. Można tę czynność powtórzyć w sierpniu. „Częstotliwość wałowania gleby należy dostosować do rodzaju gleby.” – radzi Lidia Tokarska, ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, prowadząca firmę wykonawczą Zielony Salon. „Jest to ważna zasada zwłaszcza w przypadku gleb ciężkich, na których nie obserwujemy wypiętrzeń terenu. Wówczas nie należy przeprowadzać tego zabiegu zbyt często. Zbyt silne ugniatanie powoduje wypieranie tlenu z gleby, a jego brak źle wpływa na kondycję darni.”

 

 


Wertykulacja

Wertykulacja – czynność polegająca na pionowym nacinaniu darni ma na celu usuwanie filcu, dotlenienie i odmłodzenie trawy. Najlepiej jest wykonywać ten zabieg po zimie, ale można go również przeprowadzić pod koniec sierpnia. „Wertykulację, latem należy wykonywać ostrożnie. Jeśli zdecydujemy się to zrobić teraz w sierpniu, należy wybrać odpowiedni dzień. Nie wolno, ze względu na dobro  roślin, wykonywać tego zabiegu podczas upałów, i koniecznie trzeba potem należycie nawodnić dany teren. W przeciwnym wypadku darń po prostu wyschnie i możemy zniszczyć trawnik.” – wyjaśnia Lidia Tokarska, ekspert OSTO.

 

 

Nawożenie i oprysk

Zasilanie trawy substancjami odżywczymi powinno być wykonywane w odpowiednich dawkach i systematycznie – najlepiej raz w miesiącu od początku wiosny do końca października. Warto pamiętać, że od sierpnia  należy stosować wyłącznie nawozy z obniżoną zawartością azotu i ze zwiększoną dawką potasu. Potas jest zwłaszcza zalecany w okresach upałów, ponieważ zwiększa odporność roślin na suszę.

 

Dużym ułatwieniem w rozsiewaniu nawozów na większych trawnikach może być wykorzystanie nowoczesnej kosiarki traktorowej, jak np. Honda HF 2315HM, HF 2417HME, HF 2417HT, HF 2622HM i HF 2622HT, które są przystosowane do łączenia ich z różnego rodzaju przystawkami. Za pomocą piaskarki dołączonej do traktorka ogrodowego można równomiernie i bez wysiłku rozsiać nawóz  w bardzo krótkim czasie.

 

Czytaj również: Narzędzia do pielęgnacji drzew i krzewów 

 

Innego rodzaju zabiegiem pielęgnacyjnym trawy jest oprysk. W sezonie letnim, zazwyczaj w sierpniu, z reguły warto zabezpieczyć trawę przeciw rdzy źdźbłowej. Warto też pomyśleć o przeprowadzeniu oprysku na rośliny dwuliścienne. Pomocnym urządzeniem jest opryskiwacz Honda WJR 2525, przystosowany do wszystkich środków ochrony roślin i nawozów płynnych. Pojemny zbiornik (25l) i długa na 75 cm lanca zapewniają sprawne wykonanie pracy i szeroki zasięg. Należy jednak pamiętać, oprysk przeciw rdzy źdźbłowej wykonujemy tylko w przypadku ciepłej i wilgotnej aury, ponieważ ta choroba roślin nie pojawia się w okresach suszy.

 

Dosiewanie trawy

Warunki pogodowe, naprzemiennie deszcze i upały,  jak i użytkowanie trawnika powodują powstawanie tzw. łysych plam na trawnikach. Puste miejsca uzupełniamy na bieżąco, wedle potrzeb do początku jesieni. Czynność ta nie zajmuje zbyt dużo czasu, a efekty nie każą na siebie czekać. Dzięki systematyczności w uzupełnianiu darni nasz trawnik będzie piękny i zdrowy przez cały sezon.

 

 


Koszenie w upalne lato

Koszenie trawy jest kolejną czynnością ogrodniczą, którą trzeba wykonywać systematycznie przez cały sezon. Również w upalne lato, gdy trawa, mimo regularnego podlewania, rośnie wolniej. „Jednym z celów koszenia, obok zagęszczania i odmładzania trawy, jest niedopuszczenie do zakwitania darni.” – przypomina Lidia Tokarska, praktyk i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów. „Podczas upalnych dni i okresów suszy zakwitają nawet krótkie źdźbła trawy i wówczas roślina ogranicza wzrost, starając się wyprodukować nasiona. Z tego powodu warto jednak kosić pomimo tego, że trawa jest niska. Bardzo istotną rzeczą w trakcie upałów jest to, by trawę kosić naprawdę bardzo ostrymi nożami, ponieważ tylko takie ostrza zapewnią równe, precyzyjne i zdecydowanie cięcie, które nie ranią roślin. A im mniejsze rany zadaliśmy trawie, tym mniej wody będzie ona tracić.”

 

Czytaj również: Kosiarki samojezdne 

 

Precyzyjne i ze zwiększoną częstotliwością cięcie trawy zapewnia MicroCut® - podwójny układ noży. W systemie tym podstawowe cięcie wykonuje nóż górny, zaś ostrze dolne – dokładnie rozdrabnia pokos, który podlega dalszemu rozdrobnieniu wewnątrz korpusu kosiarki. Efektem tego systemu jest dokładniejsze rozdrabnianie i o 30% większe wypełnienie kosza niż w przypadku systemu z jednym ostrzem oraz możliwość zbierania i mielenia liści jesienią. W nowoczesny system podwójnych noży wyposażonych szeroka gama kosiarek Honda: seria HRX i modele z serii IZY - HRG 465 SDEX, HRG 536 VKE/VLE. Natomiast kosiarki traktorowe Honda HF 2417HME/HT i HF 2622HM/2622HT są wyposażone w mechanizm synchronizacji pracy podwójnych noży, zwiększający dokładność koszenia. W upalnym sierpniu należy pamiętać o nawodnieniu trawnika po każdym koszeniu.

 

 

Podlewanie

Nawadnianie trawnika jest jedną z tych najbardziej istotnych prac w ogrodzie. Częstotliwość nawadniania i ilość wody zależą od aury. „Dla trawy bardziej korzystne jest rzadsze, ale bardziej obfite nawadnianie, ponieważ wówczas darń lepiej się ukorzenia i trawa uodparnia się na niedobory wody.” – Mówi Lidia Tokarska, ekspert OSTO. „Dobowe zapotrzebowanie roślin na wodę szacuje się na ok. 35 l/m2/tydzień warto tę dawkę podzielić na 2-3 podlewania w ciągu tygodnia hartując w ten sposób darń. Przy profesjonalnie zaprojektowanym systemie nawadniania taki sposób dostarczania wody w zupełności wystarczy. W przypadku bardzo silnych upałów i złej kondycji trawy można tygodniową dawkę wody wprowadzić w 5-6 podlewaniach. Najlepiej jest podlać trawnik rano – nigdy w palącym słońcu. Powinniśmy przestrzegać zasady, by różnica temperatur pomiędzy rośliną a wodą była niewielka.”

 

Do podlewania roślin przeznaczonych jest wiele różnych narzędzi dostosowanych do potrzeb ogrodnika. Najwygodniejszym sposobem, który nie wymaga stałego kontrolowania i obsługiwania, jest system zraszaczy, który może być zasilany wodą z motopompy. Niewielka motopompa Honda WX15, służąca do pompowania wody z  dostępnych naturalnych zbiorników wody, doskonale sprawdza się w połączeniu z takimi systemami, ponieważ w ciągu godziny może przepompować aż 14 400l wody. Wytwarzając wysokie ciśnienie umożliwia wody na wysokość 40 m. Cicha praca mini 4-suwowego silnika o mocy 1,6 kW (2,1 KM) nie zakłóca spokoju otoczenia. 

 

Źródło: COMUNICAT / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19154 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 145

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >