Płaski brodzik - świetny wybór, ale jak go zamontować?

Płaski brodzik - świetny wybór, ale jak go zamontować?

Prysznic to rozwiązanie, które pozwala na oszczędność czasu, maksymalne wykorzystanie przestrzeni i ograniczenie zużycia wody. Bazą dla prysznica jest dopasowany i odpowiednio zainstalowany brodzik. Zarówno w nowych, jak i poddawanych renowacji łazienkach bardzo dobrze sprawdza się konstrukcja płaska, która dyskretnie wkomponowuje się w aranżację wnętrza. Jak wygląda jej montaż? Czytaj dalej

 

Płaski brodzik stanowi optymalny wybór zwłaszcza dla zwolenników niezykle modnych obecnie, oszczędnych form. Można go zainstalować tak, aby był zlicowany z powierzchnią podłogi. Dzięki temu, subtelnie wpisuje się w łazienkową przestrzeń. Poza atrakcyjnym designem to również wygoda użytkowania – nie trzeba wchodzić na podwyższenie, żeby wziąć kąpiel, co jest bardzo istotne np. dla osób starszych i niepełnosprawnych. To także dobra alternatywa dla odpływu liniowego, którego montaż jest skomplikowany, wymaga fachowej wiedzy, zastosowania odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej oraz dużej precyzji. Konieczne jest tu także zachowanie właściwych spadków. W porównaniu do odpływu liniowego, brodzik płaski, dzięki swojej konstrukcji zapewnia natomiast doskonałe parametry w tym zakresie.

 

Płaski brodzik - świetny wybór, ale jak go zamontować?

 

Sprawny montaż bez problemów

Najlepiej sięgnąć po kompletne, gotowe do montażu zestawy, zawierające wszystkie niezbędne elementy – płaski brodzik z fabrycznie ukształtowanym spadkiem i dopasowanym syfonem – co przyspiesza prace montażowe. Warto zwrócić uwagę na ultrapłaski (wysokość, w zależności od rozmiaru brodzika, wynosi 26-31 mm) model kompozytowy Terran STONEX® marki Roca. Może on być zamocowany bezpośrednio na posadzce i np. zlicowany z płytkami, dzięki czemu powstaje wygodne, bezprogowe wejście do strefy prysznicowej.

 

Płaski brodzik - świetny wybór, ale jak go zamontować?

 

Czytaj również: Cementowy brodzik - nawierzchnia imitująca cement w łazience to ponadczasowe rozwiązanie

 

Zazwyczaj płaski brodzik montuje się w rogu przy ścianie łazienki, jednak często jest też umieszczany we wnękach, między dwiema ścianami. Brodzik Terran STONEX® można docinać i jest on dostępny w bardzo szerokiej gamie rozmiarów, dzięki czemu łatwo dopasujemy go do praktycznie każdej wnęki. Przy instalacji na piętrze budynku, zwłaszcza w przypadku starszych obiektów, trzeba wziąć pod uwagę nośność stropu (brodzik będzie ważył jednak i tak mniej, niż napełniona wodą wanna). Kolejną istotną kwestią jest sprawdzenie, czy możliwe będzie podłączenie odpływu do kanalizacji – czasem znajduje się ono bowiem na poziomie posadzki, a przy płaskim brodziku, aby wykonać takie podłączenie, konieczne jest najpierw podkucie, a dopiero następnie wpuszczenie odpływu poniżej posadzki.

 

Płaski brodzik - świetny wybór, ale jak go zamontować?

 

Przy montażu w nowym budynku mamy więcej możliwości ustawienia kabiny prysznicowej.  W przypadku renowacji, nieckę najlepiej umieścić zaś tam, gdzie znajdowała się poprzednia lub też nieznacznie ją przesunąć, uwzględniając przy tym pozycję wlotu kanalizacyjnego oraz otworu odpływowego. Kluczowe jest przygotowanie podłoża pod montaż, które musi być równe (aby to sprawdzić, należy się posłużyć poziomicą). Płaski brodzik Terran STONEX® nie posiada kłopotliwych w regulacji nóżek – jest wyposażony w fabrycznie ukształtowany spadek, więc wystarczy ustawić go na równej powierzchni.

 

Płaski brodzik - świetny wybór, ale jak go zamontować?

 

Kolejnym istotnym aspektem jest właściwe wykonanie gniazda pod syfon. Głębokość i wymiary takiego otworu powinny być dostosowane do zamocowania specjalnego syfonu o zredukowanej wysokości, ukształtowanego tak, aby możliwy był płaski montaż (na poziomie posadzki). Dla brodzika Terran STONEX® głębokość otworu powinna wynosić 80 mm od jego dna.

 

Płaski brodzik - świetny wybór, ale jak go zamontować?

 

Znajdujący się w brodziku otwór odpływowy musi się pokrywać z otworem w syfonie – w  Terran STONEX® środek odpływu znajduje się na przecięciu linii oddalonych równolegle od krawędzi wyrobu. Po zamontowaniu syfonu wraz z uszczelką do odpływu, następnym ważnym krokiem jest skontrolowanie jego szczelności, żeby zawczasu wykryć i wyeliminować ewentualne przecieki. Aby to zrobić, do syfonu należy nalać wodę, a następnie lekko unieść go w górę i sprawdzić, czy w miejscu połączenia z rurą odpływową nie dochodzi do wycieków. Jeśli wszystko jest w porządku, to można przystąpić do nakładania zaprawy klejowej, którą rozprowadza się na całym podłożu za pomocą grzebienia, a następnie ustawienia brodzika. W zależności od wytycznych montażowych, konieczne może być zachowanie między produktem, a krawędzią płytek ok. 3 mm szczeliny dylatacyjnej,  w którą mocuje się tymczasowo kliny dystansowe.

 

Płaski brodzik - świetny wybór, ale jak go zamontować?

 

Po związaniu i wyschnięciu zaprawy (z reguły ok. 2 godziny), dobrą praktyką jest ponowne sprawdzenie płaszczyzny z wykorzystaniem poziomicy. Następnie można przejść do instalacji kratki odpływowej oraz uszczelnienia krawędzi wokół brodzika z użyciem silikonu sanitarnego.

 

Płaski brodzik - świetny wybór, ale jak go zamontować?

 

Funkcjonalna przestrzeń bez barier

Po upływie 24 godzin od zakończenia montażu brodzik jest gotowy do użytkowania. W przypadku modelu Terran STONEX®, dzięki bardzo trwałej warstwie wierzchniej wykonanej z żywicy, nie są potrzebne żadne dodatkowe czynności zwiększające jego odporność (jak np. impregnacja). Powierzchnia produktu jest bardzo gładka, tym samym higieniczna i cechuje się niską porowatością, co zapobiega gromadzeniu się bakterii i ułatwia utrzymanie go w czystości. Jednocześnie jest antypoślizgowa, a fabrycznie wykonany spad zapewnia właściwy odpływ wody. Brodzik z konglomeratu można docinać w wyznaczonych strefach, co pozwala na idealne dopasowanie wymiarów do naszych potrzeb i specyfiki łazienki.

 

Płaski brodzik - świetny wybór, ale jak go zamontować?

 

Czytaj również: Czarny odpływ liniowy nada łazience charakteru

 

Wybór odpowiedniego brodzika to bardzo ważny aspekt aranżacji nowoczesnych wnętrz łazienkowych. W ofercie Roca, poza modelem Terran STONEX®, znajdziemy również szeroką gamę innych płaskich brodzików charakteryzujących się efektownym designem, takich jak np. Aquos – idealny do tworzenia przestronnych stref kąpielowych, minimalistyczny Aeron czy elegancki Hebe. Ich dyskretna konstrukcja może wyróżniać się w przestrzeni tylko swoim kolorem i strukturą, doskonale wpisując się w całość kompozycji. Dla estetyki i szczelności produktu przez cały czas jego użytkowania, niezbędny jest raz, a za to dobrze wykonany montaż. Dzięki niemu, można zapomnieć o barierach architektonicznych i w pełni cieszyć się z relaksujących chwil spędzonych pod prysznicem.

 

Płaski brodzik - świetny wybór, ale jak go zamontować?

Źródło: AVEEX / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jakie wybrać płytki do łazienki? Liczba postów: 65 Grupa: Wnętrza Chciałabym wam polecić sklep https://plytki24.pl/ceramika-paradyz oni oferują płytki ceramiczne. Oferują płytki na ścianę, czy też płytki podłogowe. Polecam bo....
  • Łazienka w naturalnym stylu Liczba postów: 5 Grupa: Wnętrza Odnośnie ładnych, funkcjonalnych i dobrze wykonanych propozycji w zakresie wyposażenia łazienkowego nie zapominając oczywiście o wannach, czy również kabinach p...
  • Ciekawa aranżacja wnętrz Liczba postów: 168 Grupa: Wnętrza Ja zastanawiam się nad udekorowaniem mojego mieszkalnego wnętrza ozdobną tapetą. Jedna ściana w duże wzory kwiatowe np w sypialni naprawdę interesująco wygląda...
  • zmywarka dla 2 osób? Liczba postów: 60 Grupa: Porady i op... Bo pewnie to nie Ty zmywasz naczynia ;) Ja sobie nie wyobrażam już zycia bez zmywarki, oszczędzam mnóstwo czasu. A co do tabletek, o które wczesniej pytałam, t...
  • czym wyczyścić płytki po fudze? Liczba postów: 3551 Grupa: Porady i op... Użytkownik robertb napisał: Jeśli to dość świeża sprawa to powinno wystarczyć namoczenie i dotarcie ściereczką. Jeśli nie, rozejrzyj się po tych produktach - hg...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17214 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 203

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >