Płytki w łazience

Płytki w łazience

Każde pomieszczenie w mieszkaniu ma swoją specyfikę. Inaczej użytkowana jest sypialnia, diametralnie różne warunki panują w kuchni a na inne rzeczy zwracamy uwagę planując pokój dziecka. Wielokrotnie wspominaliśmy, iż podłoga powinna być dobierana pod kątem użytkowania pomieszczenia. Podobnie jest z łazienką. Czytaj dalej


To wnętrze, gdzie panują warunki podwyższonej wilgotności i dlatego rzadko spotkać można tam drewno. Najczęściej do wykładania posadzki wykorzystywane są praktyczne płytki ceramiczne. Zanim jednak zostaną one położone warto zadbać o wyrównanie podłoża, korzystając chociażby z mas samopoziomujących. Najważniejszym elementem prac jest jednak odpowiednie uszczelnienie podłoża. Dobrze wykonana izolacja przeciwwilgociowa zabezpieczy okolice wanny, prysznica, rur kanalizacyjnych oraz wszystkie inne strefy, które mogą ulec zalaniu wodą.

Izolację wprowadza się w ścianę a dodatkowe uszczelki stosuje się w narożnikach. Do samego uszczelniania stosować można bardzo różne materiały, głównie są to folie oraz maty. Do nowinek z zakresu izolacji można zaliczyć folię w płynie, która po wyschnięciu pozwala na położenie płytek.

Klej, którym przyklejane będą płytki, powinien być uelastyczniony. Ten rodzaj zaprawy gwarantuje przyczepność nawet podczas bardzo dużej wilgotności, jaka może panować w łazience. Oczywiście rodzaj kleju zależy także od płytek, jakie zostały wybrany na posadzkę. Płytki wielkoformatowe wymagają zastosowania zaprawy o podwyższonej przyczepności. Warto jednak pamiętać, iż duże elementy dobrze się prezentują w przestronnych pomieszczeniach. Łazienki, jakie możemy spotkać w bloku czy małym domku ładniej będą wyglądać z małymi płytkami. Ułożone w karo optycznie pomogą zwiększać metraż pomieszczenie dając złudzenie przestronności.

Także i spoiny wymagają stosowania szczególnego rodzaju preparatów. Zaprawy spoinujące w łazience winny charakteryzować się zmniejszoną chłonnością wody oraz dużą odpornością na zabrudzenia. Zapobiegnie to wykruszaniu się zaprawy z przestrzeni międzypłytkowych pod wpływem skraplającej się pary wodnej, ale także zmniejszy degradację spoin na skutek częstego stosowania środków myjące. Stąd warto dodatkowo zabezpieczyć spoiny preparatami „impregnującymi” fugi.

Źródło: podlogi.info / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 181

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >