Przeszklenia głównym motywem przy aranżacji naszego mieszkania

Przeszklenia głównym motywem przy aranżacji naszego mieszkania

Przeszklenia to standardowy sposób na naturalne rozjaśnienie wnętrza. Możliwości jakie drzemią w tym tradycyjnym materiale sprawiają, że znajduje on szerokie zastosowanie w coraz większej liczbie miejsc i konfiguracji. Czytaj dalej

 

Z kuchennych mroków

 

Dostępność naturalnego światła w mieszkaniu jest szczególnie istotna w przypadku miejsc takich jak kuchnia, gdzie spędzamy dużo czasu wykonując codzienne obowiązki. Na brak wystarczającej ilości promieni słonecznych mogą narzekać zwłaszcza mieszkańcy budynków powstałych w latach 60–tych ubiegłego wieku, których charakterystycznym elementem są właśnie ciemne i ciasne kuchnie. Chcąc dziś je rozjaśnić, nie trzeba koniecznie powiększać okna, lecz można skorzystać ze światła dostępnego w sąsiednich pomieszczeniach.

 

 

- "Najprostszym sposobem na  oświetlenie małych i ponurych wnętrz jest instalacja szklanych drzwi" - mówi Marek Malik z Villa Glass Studio, które tworzy aranżacje ze szkła.

 

Czytaj również: Wnętrze dekorowane światłem i kolorem

 

– "Można też zadbać o szersze połączenie poszczególnych przestrzeni w mieszkaniu, wstawiając w miejsce ściany działowej przezroczystą lub kolorową taflę szkła". Nowoczesna technologia wykonania takich konstrukcji sprawia, że są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Możliwość wyboru barw i wzorów pozwala nam decydować o stopniu przepuszczalności światła czy obrazów. Dlatego szklane drzwi doskonale się dziś sprawdzają także w łazienkach, które na ogół nie posiadają okien. Można je  urozmaicić o kafelki a nawet armaturę ze szkła, uzyskując dodatkowo światło odbite  od lamp.

 

Dom podświetlony

 

Szklane drzwi dawno już przestały kojarzyć się z banalnym wzornictwem umieszczonym  w mało estetycznej, białej ramie. Dziś można dowolnie dostosowywać ich wygląd do całości aranżacji. Rozjaśniając poszczególne pomieszczenia, komponują się jednocześnie z pozostałymi elementami wyposażenia, które także mogą być wykonane ze szkła (stoły, szafy, biurka). Coraz częściej spotyka się również bardziej ekstrawaganckie konstrukcje, jak szklane schody czy podłogi.

 

Czytaj również: Jak aranżować salon?

 

Wymagają one oczywiście większej ingerencji w kwestie konstrukcyjne domu oraz odpowiednich zasobów portfela. Jednak uzyskany efekt wizualny oraz możliwość bezpiecznego chodzenia po szkle sprawia, że jest to bardzo atrakcyjny sposób na niebanalne zagospodarowanie  przestrzeni. Dlatego stopniowo, nie tylko w domach prywatnych, pojawiają się coraz bardziej wymyślne i rozbudowane rozwiązania w postaci podświetlonej podłogi czy nawet strumienia wody puszczonego pod jej powierzchnią.

 

W stronę słońca

 

Nie trzeba jednak sięgać po najbardziej skomplikowane metody rozświetlenia mieszkania. Przede wszystkim zadbajmy o wpuszczenie promieni słonecznych do wnętrza. W domach jednorodzinnych może temu służyć obszerne wejście z ogrodu czy tarasu. W blokach muszą wystarczyć okna i drzwi balkonowe. Ważne jest, by wygląd każdej szklanej powierzchni był dostosowany do jej przeznaczenia.

 

 

W przypadku okien warto więc pozostawić tradycyjną przezroczystą szybę. Dużo większe możliwość pojawiają się już w samym wnętrzu, gdzie wszelkie konstrukcje mogą przybierać dowolny wyraz estetyczny, a nawet artystyczny.

 

Czytaj również: Gdzie szukać inspiracji do tworzenia oryginalnych aranżacji?

 

Odpowiednio dobrane elementy wyposażenia sprawią, że pomieszczenia staną się jaśniejsze, nabiorą więcej życia i będą wyglądały na większe. Szerokie możliwości wykorzystania szkła sprawiają, że jest dziś ono nie tylko dekoracją, lecz także użytecznym elementem wyposażenia wnętrz.

Źródło: pointb / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • projektant wnetrz warto? Liczba postów: 389 Grupa: Porady i op... Nie wszyscy mają na to czas i chęci a mieszkać ładnie lubią. Poza tym dobry architekt nie zaprojektuje wnętrza z katalogu, tylko takie według preferencji właści...
  • Jaki kupić materac do łóżka w sypialni ?? Liczba postów: 780 Grupa: Porady i op... A możecie coś polecić do 1000 zł?
  • Sauna Liczba postów: 115 Grupa: Ciekawe pom... Dokładnie - taka sauna to prawdziwy raj dla wszystkich domowników, bo i mężczyźni szaleją za sauną. Mój zreszta zbudowaną nasza ogrodową sam, z pomoca szwagra.....
  • Co wybrać: żaluzje czy rolety? Liczba postów: 65 Grupa: Wnętrza O to szczecinska firma. Szczerze mówiąć, nigdy o niej nie słyszałem. Ja akurat zamawiałaem z dosyć znanego sklepu Lestore. Na oknie wisi w moim salonie roleta....
  • Pranie kanapy? Liczba postów: 8 Grupa: Porady i op... Ja też miałem praną sofę. Wygląda teraz o wiele lepiej.

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 16719 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 324

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >