Remont w domu po powodzi?Co zrobić z wodą pod podłogą?

Remont w domu po powodzi?Co zrobić z wodą pod podłogą?

Woda, która wniknęła pod podłogę nie ma szans na samoistne odparowanie. W efekcie powoduje poważne uszkodzenia konstrukcyjne oraz rozwój groźnych dla mieszkańców bakterii. Jak poradzić sobie z problemem? Czytaj dalej

Woda pod podłogą

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że podłoga, po której chodzimy posiada kilka warstw w tym m.in.: izolacje przeciwwodne/paroizolacje z papy lub folii, izolacje termiczne/akustyczne ze styropianu lub wełny mineralnej (dawniej również z miękkich płyt pilśniowych), podkłady pod posadzki cementowe lub anhydrytowe, a na wierzchniej warstwie: panele, parkiet lub płytki ceramiczne. Jedynie usunięcie tych warstw do betonowej płyty konstrukcyjnej (na gruncie lub stropie) daje nam gwarancję suchej podłogi.


Po wyschnięciu płyty konstrukcyjnej możemy przystąpić do odbudowy kolejnych warstw posadzki. W zależności od jej usytuowania (na gruncie lub na stropie), w pierwszej kolejności wykonujemy izolacje przeciwwodne lub paroizolacje oraz izolacje termiczne/akustyczne. Należy pamiętać o tym, że wilgoć pod podłogą dąży do równomiernego nasycenia materiałów budowlanych znajdujących się w jej otoczeniu, dlatego najpierw przenika w ściany na wysokości podłogi, a następnie podciąga do góry. Proces ten przebiega powolnie i niezauważalnie, więc widoczne i alarmujące oznaki mogą pojawić się nawet po kilku miesiącach od powodzi. Aby tak się nie stało należy dobrze osuszyć mokre powierzchnie oraz użyć wysokiej jakości materiałów.

Polecane produkty:

- cementowy jastrych Baumit Estrich E225 – do obróbki ręcznej lub Estrich E160 – do obróbki mechanicznej, mogą być stosowane do sporządzania wszelkiego rodzaju jastrychów na podłożach mineralnych.


- samopoziomujący jastrych Alpha 2000 – tworzy gładką, równą powierzchnię gotową do układania posadzek, szczególnie zalecany na ogrzewania podłogowe (dobrze przewodzi ciepło). W przypadku konieczności wyrównania podkładu możemy zastosować jedną z mas samopoziomujących Baumit 

-Nivello 30 2-30 mm, Nivello 10 1-10 mm, Nivello Quattro 2-20 mm. Podłoże przed wylewaniem masy samopoziomującej należy koniecznie zagruntować produktem Baumit Grund. Na tak wykonanym podłożu, po jego związaniu i wyschnięciu możemy układać posadzki: panele, płytki ceramiczne, parkiety, wykładziny itp.

 

Źródło: inpluspr / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17199 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 198

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >