Solidne drewniane podłogi

Solidne drewniane podłogi

Podczas wyboru wymarzonej podłogi drewnianej w pierwszej kolejności pod uwagę bierzemy zwykle kolorystykę, gatunek drewna czy niestandardowe wykończenie powierzchni. Aby jednak nasza faworytka sprawdziła się w miejscu, które dla niej wyznaczyliśmy, powinna charakteryzować się również odpowiednimi parametrami technicznymi.

 

1. Odporność na uszkodzenia

 

Przy wyborze podłogi drewnianej do pomieszczeń, z których często korzystamy, w których temperatura niejednokrotnie ulega zmianie, a podłoże bardziej narażone jest na uderzenia przedmiotów czy zabrudzenia, pod uwagę powinniśmy wziąć przede wszystkim stopień wytrzymałości konkretnego materiału.

 

Czytaj również: Wyrafinowana stylizacja polerowanym betonem

 

Każdy gatunek drewna posiada typową dla siebie twardość, którą producenci definiują w tzw. skali Brinella. Im wyższy wynik, tym twardsza jest podłoga. Pamiętajmy jednak, że ze względu na to, że drzewo jest żyjącym materiałem i podlega dużym zmianom strukturalnym, wyniki badań wykazują indywidualne różnice przy poszczególnych pomiarach.

 

 

Do najbardziej wytrzymałych gatunków drewna zaliczyć można jatobę (63-73 MPa w skali Brinella) i tali (60-64 MPa w skali Brinella), a także inne „egzotyki”, takie jak: badi (52-54 MPa w skali Brinella), wenge (45-52 MPa w skali Brinella), merbau (47-52 MPa w skali Brinella), czy doussie (41-45 MPa w skali Brinella). Do wyboru mamy także rodzime gatunki. Ze swojej twardości znany jest dąb (30-42 MPa w skali Brinella) czy też jesion (37-43 MPa w skali Brinella). Wszystkie te gatunki z powodzeniem mogą być stosowane w obiektach o dużym natężeniu ruchu, w pokojach dziecięcych oraz tam, gdzie przebywają zwierzęta domowe.

 

Drewna mniej twarde i przez to nie tak odporne na uszkodzenia mechaniczne powinny być stosowane we wnętrzach rzadziej wykorzystywanych. Podłoga średnio twarda z drewna brzozy (24-28 MPa w skali Brinella), wiśni amerykańskiej (32-37 MPa w skali Brinella), czy klonu europejskiego (28-32 MPa w skali Brinella) najlepiej będzie się sprawdzać np. w sypialni.

 

Czytaj również: Co sprawdzić kupując drewnianą podłogę?

 

2. Podatność na zmianę wymiarów pod wpływem zmian wilgotności oraz wielkość skurczu

 

Przy zakupie odpowiedniej podłogi drewnianej zwróćmy uwagę także na dwa bardzo ważne parametry: podatność na zmianę wymiarów pod wpływem zmian wilgotności oraz wielkość skurczu, które mają bezpośredni wpływ na to, czy w podłodze będą pojawiały się szczeliny pomiędzy deskami – czy powstaną szybko, czy też powoli i w znikomym stopniu.

 

 

- Parametry te powinny być brane pod uwagę zwłaszcza przy wyborze drewna do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym – radzi Seweryn Miazga, Product Manager w firmie Baltic Wood™. - Nie wszystkie gatunki twarde oraz o dużej gęstości będą dobrze zachowywać się przy tego typu rozwiązaniu. Na przykład klon kanadyjski – drewno twarde i stosunkowo gęste, nie jest zalecane do montażu ze względu na duże współczynniki skurczu, co może doprowadzić nawet do pęknięć w elementach warstwy użytkowej podłogi.

 


Dla porównania np. merbau jest również bardzo twardy i nawet gęstszy niż klon kanadyjski, lecz jest drewnem bogatym w substancje oleiste (typowa cecha gatunków egzotycznych), co sprawia, iż jego współczynniki skurczu są niewielkie. W efekcie szczeliny w podłodze merbau zainstalowanej na ogrzewaniu podłogowym są niewielkie, a powstałe naprężenia nie powodują uszkodzeń w warstwie użytkowej.

 

Czytaj również: Jak odpowiednio dbać o podłogę?

 

W przypadku ogrzewania podłogowego warto wziąć pod uwagę także rodzaj podłogi drewnianej. Dobrym wyborem będzie trójwarstwowa konstrukcja, która pozwala na lepszą „pracę” podłogi, dzięki czemu zachowuje ona swoje właściwości przy zmianach temperatury i wilgotności.

 

Źródło: Baltic Wood / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Fototapeta w kuchni Liczba postów: 239 Grupa: Porady i op... Czerwona cegła jak najbardziej, mam u siebie i jestem mega zadowolona. Polecam Instagram Decoroom, kopalnia pięknych fotek z mieszkań i domów. https://www.insta...
  • Wnetrza Liczba postów: 2773 Grupa: Najnowsze t... Fajnie jakby, szczególnie nastoletnie dziecko, miało coś do powiedzenia w kwestii aranżacji pokoju dziecięcego. Polecam Instagram Decoroom, kopalnia pięknych fo...
  • Jak praktyczne i modnie urządzić salon? Liczba postów: 124 Grupa: Najnowsze t... Salon wizytówka każdego mieszkania, także z tego powodu,o którym piszesz. Polecam Instagram Decoroom, kopalnia pięknych fotek z mieszkań i domów. https://www.in...
  • Jaka aranżacja łazienki ? Liczba postów: 520 Grupa: Ciekawe pom... Drewno na podłogę dlaczego nie, choć materiał powinien być dobrze dobrany, na pewno nie panele i dobra impregnacja. Polecam Instagram Decoroom, kopalnia pięknyc...
  • Wanna z prysznicem? Liczba postów: 55 Grupa: Ciekawe pom... Wanna wolnostojąca jak najbardziej, choć chyba duże wnętrze najlepiej eksponuje takie rozwiązanie. Polecam Instagram Decoroom, kopalnia pięknych fotek z mieszka...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17209 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 191

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >