Wnętrze w impresjonistycznym stylu

Wnętrze w impresjonistycznym stylu

Nastrój, kolory, gra światła, florystyczne wzory – impresjonizm kojarzy się z atmosferą wypoczynku i nastrojowością. Jak go przenieść z obrazów do naszych wnętrz? Jest na to kilka sposobów. Czytaj dalej

 

Impresjonistyczny nurt w sztuce powstał w drugiej połowie XIX wieku, jako odpowiedź na podniosły, odnoszący się do antycznych ideałów akademizm. Twórcy nowego nurtu chcieli na płótnie i w rzeźbie utrwalać pojedyncze momenty, bawić się kolorem oraz światłem. Ich sztuka była radosna i jednocześnie spokojna. Jeśli zdecydujemy się na wnętrza inspirowane tym nurtem, będą w nich królować wzory, barwne elementy i pozytywy nastrój.

 

Czytaj również: Skandynawski styl w pokoju dziecka

 

Kolor przede wszystkim

Pierwsza rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę, to kolory. Impresjonistyczna wizja wnętrz wyklucza ostre, intensywne barwy. Dominują natomiast pastele, które są neutralne oraz nie męczą wzroku. Delikatne róże, błękity, zieleń, biel lub beż rozświetlą pomieszczenia i optycznie je powiększą. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, wybierzmy odpowiednią dla siebie paletę. Chłodne kolory będą wpływać uspakajająco. Ciepłe natomiast, dodadzą energii i optymistycznie nastroją domowników.

 

 

Świat wzorów

Elementem, którego nie może w impresjonizmie zabraknąć, są florystyczne motywy. Przede wszystkim chodzi tu o różnego rodzaju kwiaty. Mogą to być niewielkie dekoracje na poszczególnych sprzętach lub duże, kolorowe rysunki na tapecie, zasłonach lub dywanie. Ciekawym pomysłem są meble z tego typu wzorami. Przykładem jest fotel Suzanne firmy Jadik w wersji charakteryzującej się florystycznym materiałem obiciowym. Zdobią go delikatne kwiaty w kolorze jasnego błękitu. Tego typu roślinny design wnosi wiele uroku i świeżości. Suzanne będzie pięknie wyglądać wśród pastelowych elementów wystroju. Dodatkowo jest ręcznie wykonana z drewna bukowego i dębowego, co doda aranżacji naturalnego charakteru. Należy pamiętać o jednym – kwiaty wniosą do pomieszczeń ożywczy charakter, ale nie należy przesadzać z ilością. Kompozycje powinny być dobrane w przemyślany sposób, aby nie przytłoczyły pomieszczeń.

 

Czytaj również: Meblościanka dla wymagających

 

Impresja na ścianach i podłodze

Planując impresjonistyczne aranżacje  nie można zapomnieć o ścianach i podłodze. W zależności od tego jak chcemy rozlokować florystyczne ozdoby, ściany mogą być jednolite lub wzorzyste. Pierwsza wersja sprawdzi się, gdy ozdobą mają być meble, sprzęty i dodatki. Wówczas pastelowe, jedno- lub dwukolorowe ściany będą doskonałym tłem. Druga opcja to florystyczne tapety lub naklejki, które ożywią przestrzeń. Dopełnieniem takiej aranżacji będą stonowane meble, takie jak krzesło Rome z kolekcji Jadika, w wersji z beżowym, jasnym obiciem.

 

 

Model ma prostą formę. Nie posiada też zbędnych ozdób. Jego dębowe i bukowe elementy będą się dobrze komponować z całym wystrojem. Jeśli zaś chodzi o podłogę – najpiękniej będzie wyglądać ta zrobiona z jasnego drewna. Nie będzie wówczas przytłaczać całej aranżacji. Doda jej natomiast wiele uroku. Impresjonizm, tak niedoceniany w XIX wieku, dziś staje się inspiracją nie tylko dla artystów, ale i dla tych, którzy w designie cenią spokój, nastrojowość i delikatność.

Źródło: Intro Media / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19154 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 219

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >