Wybór koloru do salonu

Wybór koloru do salonu

Wzrok jest zmysłem człowieka, który reaguje na barwy. Dodatkowo każdy kolor działa na człowieka inaczej. I mimo, że aranżacja wnętrza zależy jedynie od upodobać, to jednak warto poznać podstawowe zasady, dzięki którym człowiek będzie czuł się komfortowo. Czytaj dalej

 

Każdy człowiek reaguje na poszczególne bartwy, dlatego warto poznać, co one oznaczają i uwzględnić to podczas urządzania naszych pomieszczeń.  Zacznijmy od koloru czerwonego, kojarzy się on z krwią, ogniem, piekłem, gniewem. Jest to bardzo agresywny kolor . I lepiej nie stosować go w takim pomieszczeniu jak salon czy sypialnia. Przeciwieństwem gniewnej czerwieni jest niebieski. Morze, niebo… kolor ten daje wrażenie przestrzeni, uspokaja. Kolor zielony to nadzieja. Kojarzy się z naturą, życiem, łąką, lasem… uspokaja, wycisza, pozwala poczuć się bezpiecznie i zrelaksowanie. Biel we wnętrzu to czystość, daje wrażenie przestrzenności, daje ogromne możliwości aranżacyjne. Brąz, mimo swojego związku z naturą i ciepła, może być przytłaczający. Czarne wnętrze nie jest dla każdego, trzeba uważać na ilość tej barwy, gdyż kojarzy się ze smutkiem i tajemnicą.

 

Czytaj również: Podkład odcinający

 

Trzeba pamiętać, że kolor wnętrza to nie tylko ściany… ale to także dodatki, meble, podłogi, zasłony, tapicerka mebli. Łączenie ze sobą różnych barw może dać imponujące rezultaty. Trzeba pamiętać, że aranżacja musi stanowić całość, musi być przemyślana i zrobiona ze smakiem. Dzięki temu wnętrze będzie spójne, każdy będzie czuł się w nim dobrze.

 

 

Jakie więc kolory powinniśmy zastosować w salonie? Na pewno przeważać powinny kolory optymistyczne – jasne, pastelowe. Dzięki temu salon będzie schludny, przyjemny, każdy będzie w nim odpoczywał.

 

Czytaj również: Kilka pomysłów na dekorację ścian

 

Jeżeli salon jest niewielki warto ściany pomalować w barwach, które dają wrażenie przestrzenności. Jasne, chłodne, pastelowe barwy sprawią, że pokój stanie się optycznie większy. Jest to dość ważne, aby człowiek w salonie nie czuł zdołowany.

 

W większym salonie wybór jest większy. Można swobodnie korzystać z ciemniejszych odcieni nie tracąc przy na wrażeniu przestrzenności. Trzeba jednak pamiętać, aby wszystko tworzyło spójną całość.

 

 

Salon musi być przemyślany, każdy dodatek powinien być dobrany idealnie. Nie powinniśmy stosować zbyt wielu różnych kolorów. Dlaczego? To po prostu wprowadzi chaos. Dlatego warto zastosować lekkie, pastelowe barwy i kilka mocnych akcentów dekoracyjnych. Sprawi to, że wnętrze nie będzie nudne… nie będzie jednak chaotyczne i krzykliwe!

 

Czytaj również: Jak dobrać barwę do wnętrza?

 

Kolor może podkreślać znaczenie stref w salonie. Inna barwa w strefie relaksu z kanapą i TV, inna w strefie, w której spożywamy posiłki czy pracujemy. Wszystko zależy od naszych pomysłów. Warto jednak nie stosować barw przeciwstawnych, które będą się „gryzły”.  Wówczas zamiast oczekiwanego efektu uzyskamy chaos.

 

 

Jak już było wspomniane kolor to nie tylko ściany. Warto pamiętać, że nawet odpowiedni wybór podłogi ma znaczenie! Dlatego trzeba przemyśleć dokładnie czy wybrana przez nawierzchnia będzie pasować do całości aranżacji.

 

Czytaj również: Farby bezpieczne dla dzieci

 

I na koniec warto pamiętać, że każdy kolor wygląda inaczej w zależności od oświetlenia, nasłonecznienia, itp. Z tego też powodu kolor powinien być dopierany w dobrym, dziennym oświetleniu. Najlepiej pomalować kawałek ściany i sprawdzić, czy wybór nam odpowiada. Dzięki temu unikniemy niemiłych niespodzianek! 

Źródło: budnet.pl
Autor: Patryk Czarnecki

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17342 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 220

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >