Wybór oświetlenia do salonu

Wybór oświetlenia do salonu

Salon to wyjątkowe miejsce w każdym domu. To tam spędzamy najwięcej czasu, jemy, odpoczywamy, przyjmujemy gości. Trzeba więc sprawić, aby salon był miejscem przytulnym. Możemy tego dokonać nie tylko za pomocą odpowiedniego wyboru mebli i kolorów, ale także dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia.

 

Trzeba pamiętać, że nasza kompozycja salonu powinna stanowić spójną całość. Tak więc nasze oświetlenie powinno być dopasowane stylem i kolorem do naszych mebli. Jego to bardzo ważny element, która rzuca się bardzo szybko w oczy.

 

 

Oświetlenie najważniejszych miejsc

Żyrandol taki powinien być umiejscowiony w centralnym i najważniejszym miejscu, aby dostarczać jak najwięcej światła, gdy zajdzie taka potrzeba. Najczęściej stosuje się do tego wiszące żyrandole. Spotyka się także ozdobne kinkiety czy też lampy sufitowe, które wbudowane są w podwieszany sufit.

 

Czytaj również: Oświetlenie retro 

 

Podświetlenie najważniejszych logistycznie miejsc jest bardzo istotne. Pamiętajmy także, że musimy dobrać odpowiednio duży rodzaj oświetlenia do naszych potrzeb. Jeżeli w salonie znajduje się stół, przy którym spożywamy posiłki powinien od być oświetlony od góry.

 

 

Można także zastosować podświetlane szafki, które nadadzą nieco mistyczny wygląd naszemu salonowi. Stosuje się także podświetlenia LEDowe ścian, co może być dość interesującym efektem.

 

Czytaj również: Trudny wybór odpowiedniego oświetlenia 

 

Ciekawym rozwiązaniem jest także skierowanie strumienia światła w salonie na konkretne detale, które chcemy wyeksponować. Istnieje wówczas ryzyko, że nasz salon będzie wyglądał jak muzeum, jednak jeżeli wszystko będzie przemyślane powinniśmy tego uniknąć.

 

 

Miejsce odpoczynku

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku kanapy czy foteli, które służą nam do odpoczynku. W takim miejscu nie potrzeba wyjątkowo mocnego strumienia światła, wystarczy więc ładnie dobrana i dopasowana do całości lampa stojąca. Podczas odpoczynku oglądamy telewizję czy czytamy książkę, dlatego nie potrzeba nam mocnego, jaskrawego światła. Wystarczy strumień z lampki. Dzięki stojącym lampom możemy także uzyskać ciekawy efekt półmroku, który świetne sprawdza się podczas oglądania telewizji.

 

Czytaj również: Oświetlenie zmieniające charakter wnętrza 

 

Wizualne powiększenie

Odpowiednie oświetlenie może zwiększyć wizualnie nasz salon. Najlepiej nadają się do tego lampy o dużych kloszach, które rozproszą światło. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy stosując umieszczenie lampy przy lustrze. Skierowanie promienia światła ku sufitowi sprawi, że nasz salon będzie wydawał się nieco wyższy.  

 

 

Najważniejsze

Pamiętajmy, że nasze wnętrze dużo zyska na odpowiednim oświetleniu. Salon nie jest miejscem, w którym surowe, wiszące, jasne oświetleni załatwi wszystko. Czasem dużo ważniejsze i praktyczniejsze jest oświetlenie lamowe, które nadaje prawdziwy charakter wnętrzu. Warto zwrócić uwagę, gdzie i z jaką intensywnością kierujemy promienienie światła. Pomoże nam to w uniknięciu nieciekawych efektów, a pomoże wyeksponować to co najlepsze i najważniejsze.

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Patryk Czarnecki

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • jaką wannę wybrać? Liczba postów: 49 Grupa: Ciekawe pom... Ja uwielbiam kąpiele w wannie, więc u nas w łazience jest duża wanna 160x75 cm. Marki Galatea Smooth, to wanna wolnostojąca z konglomeratu bez korka i syfonu. K...
  • płytki w salonie?? Liczba postów: 131 Grupa: Porady i op... Płytki nadadzą się tak naprawdę do każdego pomieszczenia, ale wydaje mi się, że do salonu koniec końców panele wydają się być lepszym rozwiązaniem.
  • jakiej firmy wybrać meble dla dziecka Liczba postów: 857 Grupa: Porady i op... Ja dla mojej córeczki ze strony MoonWood.me zamówiłam stolik i taborecik. Świetnie komponuje się z aranżacją pokoju, a córka bawi się przy nim i rysuje.
  • Warto skorzystac z pomocy? Liczba postów: 2 Grupa: Porady i op... Zainwestowanie w pomoc biura z pewnością pozwoli uniknąć podstawowych błędów na początkowych etapach projektowania, które później będzie ciężko naprawić gdy pra...
  • Cegła w salonie Liczba postów: 15 Grupa: Porady i op... We wnętrzach ciekawie sprawdzą się płytki klinkierowe, które można ułożyć w taki sposób aby wyglądały jakby ściana była ceglana. Dobre rozwiązanie do kuchni.

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17336 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 227

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >