Oświetlenie zmieniające charakter wnętrza

Oświetlenie zmieniające charakter wnętrza

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na nasze życie ma oświetlenie. Od sztucznego światła może zależeć samopoczucie, a nawet zdrowie! Rozsądnie operując światłem, możemy osiągnąć zdumiewające efekty. Warto pamiętać, że źródła światła mogą m.in spełniać rolę dekoracyjną i budować atmosferę pomieszczenia. Czytaj dalej

 

Ostatnio w ofertach producentów pojawia się coraz większy wybór źródeł światła, które wykorzystują technologię LED i to właśnie one doskonale nadają się do tworzenia niepowtarzalnych kompozycji świetlnych, przy okazji zachowując niski koszt eksploatacji.

 

Czytaj również: Delikatne piękno oświetlenia

 

Przedstawiamy kilka ciekawych rozwiązań, jak w łatwy sposób sprawić, by nasza sypialnia, kuchniai łazienka robiły większe wrażenie.

Nastrojowe światło (sypialnia, kącik wypoczynkowy...):

Przy oświetlaniu tego typu pomieszczeń ważne jest, by wybrać źródła światła o ciepłej, białej barwie (2700-3000 K). Kolejną sprawą na jaką należy zwrócić uwagę, jest równomierne ich rozmieszczenie: tak, żeby nie tworzyć zbędnych cieni. Moc poszczególnych źródeł jest nie tyle ważna co ich ilość. Popularnym rozwiązaniem jest zamontowanie do nich mechanizmów ściemniających, podłączonych do systemu sterowania światłem.

 

 

Żeby nie szpecić wnętrza włącznikami, można użyć odpowiedniego przekaźnika i skrętki komputerowej. Zaplanowanie i wdrożenie takiego systemu nie jest tanie, ale daje doskonałe efekty. Przy pomocy inteligentnych wyłączników możemy sterować oświetleniem nawet przez telefon komórkowy (używając domowego WiFi).

 

Ważne jest samo rozłożenie świateł. Warto zamontować oprawy boczne, sytuując źródła światła na ścianach. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie oświetlenia bezpośrednio w meblach (szafka, barek, rama łóżka). Diody LED oddają stosunkowo mało ciepła, dzięki czemu nie niszczą elementów drewnianych. Ostatnio modne jest też montowanie profili świetlnych przy samej podłodze - efekt jest bardzo dekoracyjny! Jeżeli mamy w mieszkaniu podwieszany sufit, możemy zastosować jeszcze jedno interesujące rozwiązanie - wnęki (mogą być także w ścianach), w których zamontujemy źródła światła, doskonale uzupełniają się z przyciemnionym oświetleniem. W tym przypadku zastosujemy taśmy lub listwy ledowe.

 

Czytaj również: Ulepszona generacja lampy LED 

 

Co ważne,  użycie dużej ilości źródeł światła o niskiej mocy nie wyklucza przygotowania głównego oświetlenia, choćby służącego do sprzątania w pomieszczeniu.

 

Światło funkcjonalne

Ważne by dobrze doświetlić miejsca krytyczne - blat w kuchni czy lustro w łazience. Te miejsca zwykle stanowią spore wyzwanie dla planujących oświetlenie, gdyż od tych decyzji często zależy, komfort pracy i użytkowania.

 

 

Światło w łazience czy kuchni wciąż może spełniać funkcję dekoracyjną, jednak nie można zapomnieć o tym, że przede wszystkim ma być funkcjonalnie. Wybierając źródło światła w technologii LED powinniśmy przede wszystkim skupić się na ich IP (klasa szczelności). Warto również pamiętać, że LEDowe źródła światła już same w sobie rozwiązują problem częstego zapalania i gaszenia światła. LEDowe diody poprzez szereg rozwiązań technologicznych są odporne na skoki napięcia.

 

Żeby dobrze oświetlić kabinę prysznicową, należy wykorzystać źródła światła o niskim woltażu i wysokiej klasie szczelności. Przy wskaźniku IP powyżej 65 źródło światła jest odporne na działanie bieżącej wody.

 

Ciekawym pomysłem jest podświetlana ściana łazienkowa wykonana ze szklanych pustaków. Nie musimy używać do tego luksfer (czyli już gotowych produktów) - wystarczy użyć taśmy LED i samemu zaprojektować rozkład świateł.

 

Czytaj również: Lampa odmieniająca wnętrze mieszkania

 

Najpowszechniejszym błędem przy oświetlaniu luster jest zastosowanie jednego i zbyt wysoko zawieszonego punktu świetlnego. W ten sposób doprowadzamy do pojawiania się bardzo utrudniających codzienne użytkowanie (makijaż, golenie) cieni. Można tego uniknąć, montując dwa źródła światła po obu bokach lustra nieznacznie powyżej linii wzroku (tak by nas nie raziły). Jeżeli nie mamy takiej możliwości, warto umiejscowić oba nad lustrem w takiej odległości od siebie, żeby promienie krzyżowały się na twarzy.

 

Zarówno w kuchni jak i w łazience możemy zastosować oprawy wpuszczone w podwieszony sufit. Równomierne ich rozmieszczenie wpłynie pozytywnie na doświetlenie wnętrza.

 

Dobrym pomysłem jest też wpuszczenie w szafki nad blatem kuchennym małych źródeł światła o wąskim strumieniu świetlnym. Wyglądać będą bardzo dekoracyjnie, a przy okazji wesprą doświetlenie blatów.

 

Nowatorskim pomysłem jest użycie pasków ledowych do podświetlenia, coraz częściej stosowanych szklanych powierzchni nad blatem, zastępujących popularną glazurę.

 

Dzięki wykorzystaniu powyższych metod w prosty sposób możemy odmienić wnętrza naszego mieszkania. Warto pamiętać, by przy dobieraniu ledowych źródeł światła kierować się jakością produktów. W naszych testach używaliśmy produktów rodzimej firmy Eco Energy. Ich projekty i realizacje doskonale wpasowywały się w zastosowane przez nas metody doświetlania wnętrz.

 

Źródło: Mind Progress / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • jak ułatwić sobie sprzątanie Liczba postów: 14 Grupa: Ciekawe pom... Można w sumie zawsze pomyśleć o nawiązaniu współpracy z jakąś firmą, która byłaby w stanie raz na jakiś czas posprzątać nasze mieszkanie, czy miejsce pracy. Ja....
  • Czarna łazienka Liczba postów: 30 Grupa: Najnowsze t... Do czarnej łazienki super sprawdzą się złote dodatki. Ja właśnie też robię sobie łazienkę w takim eleganckim stylu. Planuję właśnie zamówić sobie takie złote el...
  • Jak urządzić sypialnię? Liczba postów: 333 Grupa: Ciekawe pom... A czy macie już wybrane łóżko do sypialni? Polecam zajrzeć na stronę sklepu online https://interbeds.pl/stelaze . Tam znajdziecie wiele propozycji. Na pewno coś...
  • Remont łazienki: idealnie położone płytki Liczba postów: 39 Grupa: Wnętrza Szanowni Państwo, płytki w łazience bardzo dobrze sprawdzają się na podłodze oraz w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie wody. Pozostałe powierzchnie....
  • kamień dekoracyjny na ścianie Liczba postów: 29 Grupa: Porady i op... Szanowni Państwo, ciekawą alternatywą dla kamienia dekoracyjnego jest tynk modelowany Foveo-Tech TSS05. Dzięki niemu można uzyskać na ścianie efekt betonu, desk...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17898 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 115

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >