Analizy, badania, raporty – lista artykułów

Eksperci prognozują. Tegoroczne zakupy świąteczne mogą być droższe niż rok temu nawet o 10%

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześniej. Jednak przed samą Wielkanocą konsumenci mogą jeszcze bardziej odczuć podwyżki cen. Eksperci prognozują, że w tym roku produkty na świąteczny stół mogą zdrożeć nawet dwucyfrowo rdr. Zauważają również, że sklepy wyraźnie redukują wielkość ofert, więc klient zwyczajnie będzie miał mniejszy wybór. Samych promocji też zaczęło szybko ubywać. Co gorsza, obserwatorzy rynku dodają, że wojna cenowa selekcjonuje produkty najlepiej sprzedające się, więc rabaty dadzą niewielką procentowo redukcję ceny. Mocniej przecenione mogą być artykuły nieświąteczne. Do tego znawcy tematu twierdzą, że w tym roku czekanie do świąt na atrakcyjne zniżki może nie bardzo się opłacić.
03-04-2025

Trendy budowlane w 2025 roku

Branża budowlana nieustannie się zmienia. Zmieniają się potrzeby mieszkańców, rozwijają się technologie, a świadomość ekologiczna i ekonomiczna inwestorów jest coraz większa. Rok 2025 przynosi ze sobą konkretne kierunki, które mogą zdominować rynek budowlany nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. W tym zestawieniu warto zwrócić uwagę na coraz śmielszą ekspansję domów prefabrykowanych, ale również na inne zjawiska, które zmieniają podejście do budowy i projektowania współczesnych domów.
02-04-2025

Polska i świat w obliczu zmian klimatu: co mówią dane z 2024 roku?

Wszystko wskazuje na to, że styczeń 2025 roku będzie uznany za rekordowy pod względem temperatury w Polsce. Średnia temperatura niemal w całym kraju jest dodatnia, co powinno być rzadkością o tej porze roku. Największe odchylenie od normy odnotowano w Suwałkach, które dotychczas uznawane było za polski biegun zimna. Tam styczeń jest cieplejszy aż o 4,1 stopnia Celsjusza w porównaniu do średniej z lat 1991-2020. Zjawiska meteorologiczne w Polsce odzwierciedlają globalne trendy. 2024 rok był pierwszym rokiem kalendarzowym, w którym średnia temperatura przekroczyła o 1,5°C poziom sprzed epoki przemysłowej.
01-04-2025

W gabinetach stomatologicznych jest coraz drożej. I niestety, to nie koniec złych wiadomości

W lutym br. ceny usług stomatologicznych wzrosły w ujęciu rocznym o 9%. Dla porównania, w analogicznym okresie 2024 r. skok wyniósł 10,4% rdr. Tak wynika z danych GUS. Pod uwagę wzięto najpopularniejsze usługi, m.in. usunięcie zęba ze znieczuleniem, założenie korony z porcelany, usuwanie kamienia nazębnego czy też zaplombowanie zęba bez leczenia kanałowego. GUS uwzględnia przy tym zmiany cen w przychodniach prywatnych i publicznych. Do tego z ww. danych wynika, że przeciętne gospodarstwo domowe przeznaczyło w 2025 roku na usługi stomatologiczne 0,85% swojego budżetu. Udział wydatków ogólnie na zdrowie to 5,82%.
01-04-2025

W Polsce kilka tysięcy osób rocznie pobiera tzw. rentę alkoholową. Z ZUS-u idą na to grube miliony zł

W 2023 roku liczba osób pobierających świadczenie, potocznie określane rentą alkoholową, zmniejszyła się o 10% w porównaniu z 2022 rokiem. Jak przekonują znawcy tematu, grupa świadczeniobiorców jest stosunkowo niewielka, ale to nie oznacza, że problem alkoholowy pozostaje marginalny. W analizowanym okresie kwota wypłaconych ww. rent wzrosła rdr. o 5,6%. ZUS przekonuje, że fakt istnienia choroby alkoholowej nie jest wystarczający do uzyskania opisywanego świadczenia z tytułu niezdolności do pracy. Jednak wśród ekspertów nie brakuje opinii, że chorób nie dzieli się na mniej lub bardziej godne ochrony ubezpieczeniowej.
31-03-2025

Wrocław przez Polaków jest postrzegany jako miasto dobre do życia i pracy

40 proc. Polaków planujących w najbliższych latach przeprowadzkę wybrałoby Wrocław – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych. Stolica Dolnego Śląska jest postrzegana jako miejsce, w którym można znaleźć dobrą pracę i mieszkanie, a komunikacja miejska działa w satysfakcjonujący sposób. Miasto jest również doceniane za walory turystyczne i chętnie odwiedzane przez podróżujących. Postrzeganie miasta przez mieszkańców i pracowników przekłada się również na potencjał inwestycyjny i zainteresowanie biznesu.
28-03-2025

Wirus kleszczowego zapalenia mózgu odnajdywany jest we wszystkich województwach. Tylko co 10. Polak jest zaszczepiony

Tylko co 10. Polak zaszczepił się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu – wynika z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW. Wyszczepialność jest bardzo niska i to mimo tego, że Polacy obawiają się kleszczy i chorób przez nie przenoszonych. Ich wiedza na ten temat jest jednak wybiórcza, a dodatkowo nie jest wspierana przez lekarzy. Zalecenie szczepienia przeciwko KZM otrzymuje mniej niż 7 proc. badanych, tymczasem liczba notowanych rocznie zakażeń od 2019 roku wzrosła prawie trzykrotnie.
27-03-2025

Raport „Między obowiązkiem a pasją - Polacy przytłoczeni codziennością”

Polacy coraz częściej przyznają, że brakuje im czasu na przyjemności i rozwijanie swoich pasji. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Maczfit „Między obowiązkiem a pasją - Polacy przytłoczeni codziennością” wynika, że aż 75 proc. dorosłych musiało zrezygnować z ulubionych zajęć, a połowa wskazuje brak czasu jako największą barierę w realizowaniu własnych planów.
26-03-2025

Kondycja branży drzewnej i meblarskiej po nowych regulacjach

Marzec to miesiąc, w którym warto przyjrzeć się drzewom. Nie tylko dlatego, że wraz z początkiem wiosny budzą się do życia, ale też z powodu Światowego Dnia Lasu i Dnia Stolarza, które przypadają właśnie w tym miesiącu. Branża drzewna i meblarska odgrywa kluczową rolę w polskiej gospodarce, zarówno pod względem zatrudnienia, jak i wartości produkcji. W ostatnich latach jednak mierzy się z licznymi wyzwaniami ekonomicznymi. Szczególnie nad producentami mebli zebrały się czarne chmury. Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowej BIK zaległe zobowiązania producentów mebli wzrosły w rok o 23 proc. do blisko 336 mln złotych.
26-03-2025

Dynamika wzrostu cen jaj idzie w górę. Eksperci twierdzą, że do świąt będą tylko drożały

Zarówno w styczniu, jak i w lutym ceny jaj wzrosły rdr. dwucyfrowo. Wstępne wyniki z marca też na to wskazują i świadczą o tym, że produkt coraz bardziej drożeje. W tym miesiącu jajko w sklepie kosztowało średnio już nieco ponad złotówkę. Nie brakuje opinii, że w kwietniu trzeba będzie za nie zapłacić o 10-15% więcej niż rok wcześniej. Eksperci wymieniają kilka przyczyn tej sytuacji, w tym epidemię ptasiej grypy, zmniejszenie liczby kur niosek, a także wysokie koszty produkcji. I uważają, że przyszłość rynku jaj w Polsce będzie w dużej mierze zależała od sytuacji epizootycznej zarówno w kraju, jak i za granicą. Natomiast najnowsze dane o promocjach sugerują dużą niepewność sieci handlowych w zakresie cen jaj na okres wielkanocny.
26-03-2025


Stron: 293 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  4 5 6 7 8  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19885 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 106

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >