Analizy, badania, raporty – lista artykułów
Jak deweloperzy oceniają skutki wykluczenia rynku pierwotnego z programu „Pierwsze Klucze”?
Program „Pierwsze Klucze” ma w swoim założeniu pomóc Polakom w zakupie własnego M, ale czy rzeczywiście poprawi sytuację na rynku? Pierwsze przekazane mediom wytyczne wykluczają możliwość zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego, co może wpłynąć negatywnie nie tylko na rozwój nowoczesnego budownictwa, ale również na gospodarkę. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl, zapytali przedstawicieli firm deweloperskich o ocenę tej decyzji i jej skutki na branżę mieszkaniową.
27-02-2025
Czy Unia Europejska potrzebuje Fit for 55 i Zielonego Ładu?
Komisja Europejska przedstawiła wczoraj Czysty Ład Przemysłowy, czyli plan, którego celem jest wspieranie konkurencyjności i odporności europejskiego przemysłu. Dekarbonizacja ma być według niego dalej siłą napędową wzrostu produkcji na Starym Kontynencie. To kolejny, po Kompasie Konkurencyjności, dokument, w którym KE skupia się na kwestii połączenia zobowiązań klimatycznych ze wsparciem europejskiego przemysłu. Nie brakuje jednak opinii, że polityka klimatyczna to niepotrzebne obciążenie i błąd.
27-02-2025
Najem zwrotny kontra tradycyjne metody. Polski rynek zaczyna odkrywać nową opcję finansowania
Jak mówią eksperci, najem zwrotny to w Polsce stosunkowo nowe rozwiązanie, ale już teraz dosłownie w pewnych kwestiach bije na głowę tradycyjne metody finansowania. Jeśli dana firma posiada wartościowe nieruchomości i odpowiednie przychody, a także stale generuje dodatnie EBITDA, to w ciągu 2-3 miesięcy może uzyskać dwukrotnie większy kapitał na rozwój niż w przypadku kredytu czy leasingu. Przy tym budynek będący przedmiotem umowy może mieć nawet 50 lat i akceptowane są wszystkie lokalizacje, w tym izolowane. Koszt pozyskania środków wynosi 5-9%, niezależnie od WIBOR czy EURIBOR. Ryzyko wypowiedzenia umowy właściwie nie istnieje. Do tego znawcy tematu dodają, że takich korzyści nie oferują instytucje udzielające kredytów czy leasingów. Oczywiście, jak każda opcja finansowania, najem zwrotny też ma swoje wady.
26-02-2025
Wprowadzenie technologii CCS w przemyśle cementowym nie tylko zmniejszy emisyjność materiałów budowlanych, ale ograniczy wzrost ich cen
Branża cementowa nie jest w stanie produkować bez emisji dwutlenku węgla, dlatego szuka sposobów, by ograniczyć jej wpływ na środowisko. Jedynymi znanymi technologiami walki z tzw. emisją procesową są technologie CCS, czyli wychwytywania i składowania CO2. Producenci pracują nad ich rozwojem, ale problemem są koszty instalacji, ich energochłonność, a także infrastruktura do transportu i składowania dwutlenku węgla. Bez pomocy państwa i UE może się to nie udać.
26-02-2025
Mikroplastik odkryto nawet na fińskich dziewiczych fiordach
Najnowsze dane wskazują, że ślady mikroplastiku obecne są na fińskim obszarze Saamów, uznawanym dotąd za tereny dziewicze – w jeziorze Inari, rzece Näätämö i fiordzie Neiden. Wcześniej odnaleziono mikroplastik także na Mount Everest oraz w Rowie Mariańskim. Amerykańscy naukowcy potwierdzili także, że nawet owoce morza nie są wolne od mikroplastiku – nowe badania wykazały jego ślady w 180 z 182 analizowanych próbek. Misją waterdrop® jest eliminacja plastiku jednorazowego użycia – do tej pory marka przyczyniła się do zaoszczędzenia ponad 28,8 mln plastikowych butelek.
24-02-2025
Masło wciąż drożeje. I to nie koniec złych informacji dla Polaków
Masło wciąż drożeje w sklepach. W styczniu br. kosztowało średnio aż o 29,2% więcej niż rok wcześniej. Tak wykazała najnowsza analiza blisko pół tysiąca cen detalicznych. Do tego sieci handlowe zrobiły o 11,6% mniej promocji niż rok wcześniej. Najbardziej ograniczyły je supermarkety i sieci convenience, bo odpowiednio o 22,7% i 21,9% rdr. Ponadto spadki rdr. zaliczyły hipermarkety – o 10,7%, a także sklepy cash & carry – o 6,7%. Na plusie były tylko dyskonty – 12,5% rdr. W ocenie autorów analizy, przyszedł czas na wyznaczenie nowego progu psychologicznego. O ile nic na rynku się nie zmieni, prawdopodobny jest scenariusz, że jeszcze przed Wielkanocą masło w sklepach będzie kosztowało nawet 12 zł w cenie regularnej i 8,99 zł lub więcej w promocji.
24-02-2025
Statystyki pokazują, że Polska od lat zmaga się ze spadkiem poziomu inwestycji
Mimo ogólnego wzrostu PKB stopa inwestycji w Polsce pozostaje na niskim poziomie w porównaniu z innymi krajami UE. Wynika to m.in. z niestabilności prawa i rosnących obciążeń regulacyjnych. Mimo zapowiedzi ofensywy inwestycyjnej rządu przedsiębiorcy nadal borykają się z niepewnością i zmiennością przepisów, które utrudniają planowanie długoterminowych działań. Problemem pozostaje też skomplikowany system podatkowy oraz brak przejrzystych konsultacji legislacyjnych. Przedstawiciele biznesu podkreślają, że uproszczenie i wprowadzenie większej stabilności w stanowieniu prawa to kluczowe czynniki, które mogłyby pobudzić gospodarkę i zwiększyć atrakcyjność Polski dla inwestorów.
24-02-2025
Od patodeweloperki po apartamenty premium skąd takie rozwarstwienie na rynku mieszkaniowym?
Z roku na rok rynek mieszkaniowy w Polsce doświadcza dynamicznych zmian, w wyniku czego oferta nieruchomości staje się coraz bardziej zróżnicowana. Można zauważyć pogłębiający się kontrast, jeśli chodzi o standard lokali oraz ich ceny, bo i skrajne bywają oczekiwania, możliwości oraz potrzeby odbiorców. Czy mamy do czynienia z wyraźnym rozwarstwieniem rynku nieruchomości? Czego szuka dziś większość klientów firm deweloperskich? Potrzeby są różne.
21-02-2025
Prognozy zmian klimatu - Pokrywa śnieżna w Polsce do końca XXI wieku
Ferie zimowe trwają w najlepsze, natomiast zimowa aura coraz mniej przypomina klasyczną zimę. Zachęcamy do zapoznania się z analizami dotyczącymi trendów zmian obecności śniegu przygotowanymi przez Zakład Modelowania Atmosfery i Klimatu Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.
18-02-2025
Na rynku pracy nadal prakuje pracowników z branży IT
Jak podaje raport ManpowerGroup „Niedobór talentów 2025”, ponad połowa polskich organizacji (55%) z branży nowych technologii mówi o trudnościach w rekrutacji kandydatów o pożądanym profilu. Choć nie da się ukryć, że to nadal wysoki wskaźnik, warto zauważyć, że spadł on w porównaniu z wynikami zeszłorocznego badania (61%) o 6 punktów procentowych. Jakich kompetencji zdaniem pracodawców szczególnie brakuje na rynku pracy IT? Którzy kandydaci mogli liczyć na najwięcej ofert w ubiegłym roku?
18-02-2025