Co lepsze do odnowy mebli? Lakier czy olej?

Co lepsze do odnowy mebli? Lakier czy olej?

W polskich domach i ogrodach wciąż króluje lakier. Z badania społecznego* przeprowadzonego w zeszłym roku na zlecenie firmy Altax wynika, że do pomalowania drewna w domu użyłoby go aż 53% respondentów, natomiast w ogrodzie – 24%. Na horyzoncie widać jednak godnego przeciwnika – olej do drewna. Czytaj dalej

 

Eksperci przewidują, że w nadchodzących latach olej do drewna będzie stopniowo wypierał lakier z polskich domów. Dlaczego? Sądzę, że sentyment do lakieru nasze społeczeństwo wyniosło jeszcze z czasów PRL-u – mówi doradca techniczny Altax, Andrzej Wójcik. A przecież olejowanie desek to jeden z najstarszych sposobów ochrony drewna. Olej nie tworzy żadnej powłoki, deska nim potraktowana wygląda więc naturalnie, bo doskonale podkreślony jest rysunek słojów. Jak pokazują badania, dziś jesteśmy sceptyczni wobec tej metody zabezpieczania drewna. Czy słusznie? By rozwiać wątpliwości dotyczące lakieru i oleju, postanowiliśmy zebrać pytania, które użytkownicy zadają ekspertom za pośrednictwem infolinii Altax. Odpowiada na nie Andrzej Wójcik.

 

Czytaj również: Dekoracyjno-ochronne malowanie drewna

 

 

Pytanie 1: Co jest odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne?

 

Na wiosnę zamierzam położyć drewnianą podłogę w salonie. Mam jednak trzy wielkie labradory i boję się, że zniszczą mi podłogę. Zastanawiałam się nad olejowaniem, ale znajomi mówią, że przed ścieraniem i zarysowaniami lepiej zabezpiecza lakier. Czy to prawda?


 

Rada eksperta: Rzeczywiście, lakier tworzy na malowanej powierzchni twardą ochronną powłokę. Dlatego będzie to dobre rozwiązanie nawet do miękkiego drewna. Pamiętajmy jednak, że intensywnie eksploatowana podłoga po kilku latach będzie wymagała odnowienia. W przypadku lakieru czeka nas więc cyklinowanie całej powierzchni. Jeśli planujemy położyć na podłogę drewno twarde np. egzotyczne, które samo w sobie jest bardzo odporne, to zastanówmy się nad zastosowaniem oleju, który jest łatwiejszy w odnawianiu.

 

Czytaj również: Skuteczna impregnacja drewna

 

Pytanie 2: Co będzie tańsze?

 

Mam sporo elementów drewnianych w domu i w ogrodzie. Jak powinienem je zabezpieczyć, żeby służyły mojej rodzinie przez lata i jednocześnie nie wydać na to fortuny? Co będzie tańsze: olej czy lakier?


 

Rada eksperta: Tańsze będzie to, co trwalej zabezpieczy powierzchnie drewniane. Do pielęgnacji drewna na zewnątrz, a więc do tarasów, altan lub mebli ogrodowych zdecydowanie lepiej sprawdzi się olej. Wnika on głęboko w deskę, chroniąc ją przed wchłanianiem wilgoci, która sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Zastosowany z impregnatem gruntującym sprawi, że drewno będzie cieszyć nasze oczy przez długie lata. Stosowanie lakieru na zewnątrz jest ryzykowne i po latach może nas narazić na niepotrzebne koszty: lakier wystawiony na działanie czynników atmosferycznych może pękać. W szczeliny dostaje się woda, a stąd już tylko krok do rozwoju niszczycielskich grzybów. Do drewna wewnątrz domu możemy rozważyć zastosowanie lakieru, który jest bardzo trwały, szczególnie przy powierzchniach silnie eksploatowanych. Przy doborze odpowiedniego środka, zawsze kierujmy się jego przeznaczeniem, nie tylko ceną. To, co wydaje się na pierwszy rzut oka tańszym rozwiązaniem, nie zawsze jest najlepszym dla danej powierzchni.

 

 

Pytanie 3: Co jest łatwiejsze w użyciu?

 

Chcę samodzielnie wykonać remont, nie mam w tym jednak wielkiego doświadczenia. Zależy mi więc na metodzie, która nie będzie zbyt skomplikowana. Co jest prostsze w użyciu: lakier czy olej?


 

Rada eksperta: Jeśli planujemy odnawianie elementów drewnianych wewnątrz, warto wypróbować szybkoschnące lakiery na bazie wody. Mają one tę zaletę, że po ich zastosowaniu powierzchnia jest sucha w dotyku mniej więcej po godzinie. Nośnikiem jest woda, a nie rozpuszczalnik, więc mieszkanie nie wymaga po ich użyciu gruntownego wietrzenia. Trudniejsze wydaje się lakierowanie podłogi. Aby uzyskać najlepszy efekt, wystarczą 2-3 warstwy położone za pomocą wałka lub pędzla. Można też użyć specjalnego aplikatora do lakieru, dzięki któremu całą pracę wykonamy samodzielnie. Aplikacja oleju jest nieco łatwiejsza. Na każdą drewnianą powierzchnię należy go nakładać przy użyciu szmatki, bawełnianego mopa, tamponu lub pędzla, wcierając preparat wzdłuż słojów. Olej nakładamy, dopóki drewno wchłania środek. Nadmiar oleju ścieramy i zostawiamy do wyschnięcia. Na rynku są również dostępne oleje z dedykowanymi aplikatorami, które ułatwiają aplikację produktu szczególnie na meblach ogrodowych i tarasach.

 

Pamiętajmy!

W przypadku wersji kolorystycznych lakieru lepiej zrezygnować z użycia wałka, który nie rozprowadzi równo pigmentów.

 

Źródło: MSL Group / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18322 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 139

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >