Dopełnienie kompozycji ogrodowej za pomocą kostki brukowej

Dopełnienie kompozycji ogrodowej za pomocą kostki brukowej

Długie jesienne wieczory to dla właścicieli domów i posesji czas na planowanie aranżacji ogrodu. Kiedy dokonujemy wyboru roślin czy zastanawiamy się nad stylem, według którego urządzimy swój ogród, nie zapominajmy o małej architekturze. Czytaj dalej

Kolory są jednym z najważniejszych elementów aranżacji przestrzeni wokół domu. W ogrodach króluje zieleń, w pełni sezonu bujnie rozkwita liśćmi drzew, krzewów, wypielęgnowanych trawników, zimą, gdy wszędzie jej brak, cieszy szczególnie dzięki wiecznie zielonym roślinom iglastym. Dominującą zieleń ogrodu urozmaicamy poprzez odpowiedni dobór kwiatów, dekoracyjnych krzewów. Aranżując otoczenie domu myślimy także, o ważnych elementach małej architektury; miejscu na altanę, grill czy taras. Zasatanawiamy się, jaki materiał wybrać na budowę podjazdu i ścieżki, które uzupełnią i podkreślą charakter całej posesji. Oferta producentów szlachetnych nawierzchni brukowych jest bogata. Właściciele ogrodów mają szerokie możliwości by w oryginalny sposób podkreślić styl i charakter przestrzeni wokół swego domu.

 

W harmonii z otoczeniem
„Jedną z najważniejszych zasad, którą powinniśmy kierować się w doborze nawierzchni, jest dążenie do zachowani harmonii całego otoczenia. Najistotniejsze w ogrodzie są rośliny i zieleń, kolorystyka nawierzchni powinna je podkreślać, a nie dominować.” – radzi Joanna Siedlecka, architekt współpracujący z firmą Libet.  „Dlatego do większych powierzchni i ścieżek szczególnie polecałabym kostki szlachetne z linii Libet Decco – Elegante. Powstają z naturalnych kruszyw: marmuru, porfiru, granitu czy bazaltu, a dzięki technologii płukania zyskują piękną strukturę naturalnego kamienia.” – dodaje. Z zielenią dobrze też komponują się nawierzchnie przypominające

starobruki - kostki szlachetne z grupy Antico (specjalnie postarzane w procesie produkcji). Stonowane barwy z grupy Antico: piaskowo-beżowa, brązowo-porfirowa i szary antracyt, harmonijnie współgrają z kolorystyką ogrodu. „Dodatkowy efekt kolorystyczny możemy uzyskać poprzez zastosowanie elementów uzupełniających nawierzchnie w ogrodzie: palisad i krawężników w kontrastowych barwach. Krawężnik Kravento Grande dostępny jest m. in. w tonacjach: kolory jesieni, magma, pastello i piaskowo-beżowy, a palisady mają zarówno kolor czerwony, jak i grafitowy, szary oraz brązowy.” – radzi Joanna Siedlecka. Żywe kolory kwitnących kwiatów i krzewów możemy podkreślić dzięki ułożeniu obok nich nawierzchni z kostek szlachetnych z linii Libet Decco Colormix, które wyróżniają się unikatowym melanżem kolorów w tonacjach brązu i czerwieni.

(fot. Libet) Palisady
w kontrastowym
kolorze podkreślą
kolor pozostałych
elementów nawierzchni

Stylowy ogród

Obecnie w Polsce coraz większą popularnością cieszą się ogrody urządzone w określonym stylu. Często nawiązują się do wielowiekowej tradycji aranżacji zieleni z Dalekiego Wschodu lub legendarnych ogrodów angielskich.  Aranżując przestrzeń wokół domu na podobieństwo klasycznych ogrodów warto dobrać właściwą nawierzchnię. „Jednym z podstawowych elementów ogrodu japońskiego są kamienie, które połączone z wodą i roślinami tworzą naturalną i pełną prostoty  kompozycję.” – mówi Joanna Siedlecka. „Dlatego do aranżacji w daleko wschodnim stylu szczególnie polecałabym kamienne płyty Sheridan z linii Libet Patio. Kamień, z którego powstają, dzięki tradycyjnym metodom ręcznej obróbki, zachował swoją naturalną strukturę.” – dodaje. Dodatkowo z płyty kamienne Sheridan dostępne są w zestawach pozwalających na ułożenie kwadratu lub prostokąta – prostych figur geometrycznych, często wykorzystywanych w ogrodach w japońskim stylu. „Szczególną cechą  ogrodów angielskich są mury i inne elementy małej architektury z czerwonej cegły. Tę charakterystyczne ceglastą barwę świetnie oddają kostki szlachetne z linii Libet Decco Colormix, szczególnie te w kolorze jesieni i magmy.”


 

Przeznaczenie nawierzchni

 Projektując nasz ogród powinniśmy wyodrębnić w nim miejsca o charakterze użytkowym - takie jak podjazd przed domem czy wjazd do garażu oraz te, w których będziemy odpoczywali, gdzie ustawimy meble ogrodowe czy grill. I również w przypadku takich miejsc warto zwrócić uwagę na właściwą kolorystykę nawierzchni. „Na podjeździe czy wjeździe do garażu świetnie sprawdza się kostka o ciemniejszej barwie np. Elegante nero lub granito, ponieważ nie widać na niej zabrudzeń. Oczywiście jeśli chcemy mieć jasny podjazd, możemy zdecydować się na kostkę szlachetną Elegante w kolorze bianco cararra czy solare. Ale nawet wówczas, gdy droga dojazdowa do domu jest utwardzona i wyasfaltowana, nie polecałabym układania podjazdów z nawierzchni w jasnej tonacji, ponieważ mogą zniszczyć ją ślady opon samochodowych.” – radzi Joanna Siedlecka. 

Projektując większe nawierzchnie  możemy skorzystać z kilu kolorów kostek, dzięki czemu zyskamy oryginalny i  barwnya akcent w ogrodzie. „Tutaj polecałabym mieszanką kostek szlachetnych z linii Antico z linią Colormix. Zróżnicowana kolorystyka linii Antico: piaskowo-beżowa, brązowo-porfirowa lub szary-antracyt świetnie komponuje się z tonacjami linii Colormix: kolorami jesieni, magmą lub pastellą. ” Dodatkowo zyskamy interesujący efekt wizualny  poprzez połączenie kontrastowych nawierzchni o gładkiej fakturze np. z obijaną kostką Antico o nieregularnej strukturze. Projektując nawierzchnię w ogrodzie powinniśmy kierować się zarówno indywidualnym gustem i upodobaniami, jak i funkcją danego miejsca w ogrodzie. Niemniej zawsze warto zwrócić szczególną uwagę na kolorystykę roślin oraz nawierzchni. Ogród, w którym kolory roślinności oraz małej architektury będą ze sobą harmonijnie współgrały, stanie się wyjątkowym miejscem odpoczynku i relaksu.

(fot. Libet) Kolorystyka
nawierzchni harmonijnie
podkreśli barwy ogrodu
przez cały rok

Źródło: Pegasus PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18514 użytkowników

Użytkownicy online (6)

gości: 75

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >