Jak barwa światła oddziałowywuje na nasze zdrowie?

Jak barwa światła oddziałowywuje na nasze zdrowie?

Barwa światła i jego natężenie silnie oddziaływują na funkcjonowanie naszego organizmu. Wpływają nie tylko na samopoczucie, ale także na produktywność, a nawet apetyt. Jakie inne korzyści może dać przemyślane oświetlenia naszego domu? Czytaj dalej

 

Na poprawę nastroju...

 Niemal 80%  bodźców z zewnątrz, dociera do nas za pośrednictwem zmysłu wzroku. Nie bez powodu depresyjne nastroje u wielu osób pojawiają się jesienią i zimą, kiedy za oknem szaro i pochmurno. Długotrwały brak światła słonecznego, powoduje bóle głowy i zaburzenia koncentracji. By rozbudzić zmysły i odzyskać energię warto pomanipulować oświetleniem i jego kolorowymi wariacjami. Barwy ścian jak i oświetlenia mogą znacząco wpływać na nasz nastrój – na przykład kolor czerwony pobudza, podnosi ciśnienie krwi i zwiększa tętno, natomiast żołty rozwesela. Niektóre jak biały czy niebieski, sprzyjają odprężeniu, a inne jak pomarańczowy stymulują, motywują do pracy i orzeźwiają.

 

Co trzeba wiedzieć o diodach elektroluminescencyjnych?

 

Sztuka, czy chwyt marketingowy?

 Dzięki dobremu, zewnętrznemu oświetleniu domu i obiektów architektonicznych można osiągnąć zadziwiający efekt wizualny. Czy znajdzie się ktoś, kto nie skusił się na spacer po uliczkach rynku ze względu na jego piękne podświetlenie, budujące romantyczną atmosferę? Oświetlenie wykorzystuje się także jako ważny element marketingowy w sklepach, restauracjach i galeriach handlowych. – mówi Maciej Kędzior z Kobi Light. Oryginalnie zaaranżowana ekspozycja powinna być odpowiednio oświetlona, by przyciągała klientów.

 

Świetlówki kompaktowe 2d - sposób na energooszczędność

 

Także przestrzeń własnego domu możemy dowolnie kształtować i dekorować za pomocą światła. Doskonały efekt dają podświetlenia sufitów podwieszanych, gzymsów, a zastosowane w nich diody typu LED oświetlają całe ściany sprawiając, że pomieszczenia wydają się większe niż w rzeczywistości. Takie korzystne oświetlenie sprawi, że ciemna, zamknięta kuchnia czy niewielki salon optycznie nabierze przestrzeni, stanie się jasny i otwarty na gości.

 

 

Dbając o rozwój i zdrowie

 Planując korzystne oświetlenie, nie należy zapomnieć o funkcji jaką pełni w świecie naszej pociechy. Biurkowa lampa usytuowana po właściwej stronie biurka, czy nocna lampka przy łóżku jest przecież jednym z najważniejszych elementów chroniących wzrok dziecka podczas odrabiania lekcji czy czytania ulubionej książki. Pokój powinien być mocno rozjaśniony światłem dziennym, co ułatwia rozwój poznawczy. Wieczorem z kolei wymaga ciepłej, relaksującej barwy światła, gdyż w dużym stopniu wpływa ona na dobry sen, a ten z kolei na pamięć czy nastrój.

 

Jakie oprawy oświetleniowe będą odpowiednie?

 

Warto pomyśleć też o tym, by we wnętrzu zamieszkały barwy, które pobudzą i rozwiną wyobraźnię dziecka. Odpowiednie światło ważne jest także podczas zabawy. Jednak jeśli dziecko już się nie uczy z powodzeniem można zastosować oświetlenie kolorowe. – zauważa Maciej Kędzior z Kobi Light. Dobrym rozwiązaniem do dziecięcego pokoju będzie np. ścienny kinkiet w kolorze zielonym, który jak podkreślają psycholodzy, uspokaja i pomaga w skupieniu. Korzystny jest też odcień pomarańczowy, wpływający na inteligencję oraz wyzwalający uczucia społeczne i towarzyskie.

 

Dobre oświetlenie pomieszczenia wpływa na rozwój, ale nie tylko naszej pociechy. Odpowiednie natężenie światła (od kilkudziesięciu do kilkuset lx), potrafi znacznie (nawet o 20%) wpłynąć na koncentrację i wzrost wydajności wykonywanej pracy. Odpowiednia jasność w miejscu pracy to oczywiście gwarancja większego bezpieczeństwa, zarówno we wnętrzach domowych jak i publicznych, z którym wiążą się ryzykowne wypadki i choroby.  

 

 

Alternatywa w dobie kryzysu energetycznego

 Rozważając korzyści płynące z prawidłowego oświetlenia wnętrz, zarówno przeznaczonych do pracy, jak i tych w których na co dzień odpoczywamy, bawimy się, jemy, nie można zapomnieć o jego znaczeniu dla ekologii. Nadmierne oświetlenie, może stanowić spore zagrożenie w dobie kryzysu energetycznego, chyba że.. zostanie mądrze dobrane i zaplanowane. Alternatywą dla ogromnego zużywania energii są źródła światła LED. Do oświetlenie ogrodu najczęściej wykorzystuje się lampy halogenowe mocno rozświetlające teren, natomiast przy oświetleniu tarasu, czy innych elementów domu, które chcemy wyeksponować, warto wykorzystać źródła Power LED funkcjonujące w praktycznie każdych warunkach. Zużywają one mniej energii, emitując przy tym dużo mniejsze ilości ciepła, Żywotność diod LED to nawet 100 000 godzin, natomiast zwykłe żarówki zwykle nie świecą dłużej niż 2000h. Energooszczędność gwarantwana przez wykorzystanie źródeł LED to też zdecydowana ulga dla domowego portfela.

Źródło: pointb / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19158 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 169

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >