Jak położyć wykładzinę?

Jak położyć wykładzinę?

Pozornie może wydawać się, że montaż wykładziny podłogowej to bardzo prosta sprawa, która nie wymaga wielu przygotowań. Wiele osób nie zwraca uwagi na jakość podłoża, myśląc że jest to istotne tylko w przypadku posadzek drewnianych. Okazuje się jednak, że montaż wykładziny również wymaga odpowiedniego przygotowania jastrychu. Czytaj dalej

 

Grunt to podłoże

Wylewka betonowa (zwana popularnie jastrychem) musi być przede wszystkim odpowiednio sucha. Jej wilgotność powinna wynosić poniżej 2%. Jeśli przy badaniu wilgotności podłoża wartość ta będzie przekroczona, należy wstrzymać się z montażem i doprowadzić wylewkę do odpowiedniego stanu – poprzez wygrzewanie i wymianę powietrza w pomieszczeniu.

Innym bardzo istotnym parametrem podłoża jest równość. Kontroluje się ją za pomocą dwumetrowej łaty, którą układa się na powierzchni i sprawdza prześwity. Szczeliny pod łatą nie powinny być większe niż 2-3 milimetry. Oczywiście większe powierzchnie powinny posiadać odpowiednie dylatacje, a wszelkie pęknięcia jastrychu należy ocenić i w razie potrzeby podjąć działania naprawcze.

Stan podłoża gotowego do montażu będzie różnił się w zależności od rodzaju wykładziny, którą planujemy ułożyć. W przypadku wykładziny dywanowej w zupełności wystarczy równa i dobrze zatarta wylewka betonowa. Bardziej wymagające są wykładziny PVC, ponieważ w ich przypadku konieczne jest wykonanie wylewki wygładzającej. Wszelkie nierówności będą się bowiem na takiej wykładzinie odznaczały.

 

Czytaj również: Elegancka podłoga drewniana

 


Co dalej?

Gdy zostanie dokonana ocena podłoża i zidentyfikowane zostaną wszelkie podejrzane pęknięcia, może się okazać, że wylewka wymaga pewnych działań naprawczych. Spękania i dylatacje należy pogłębić, a następnie poprzecznie ponacinać i sklamrować. Klamrowanie polega na umieszczeniu w poprzecznych nacięciach specjalnych (umiejscowionych co około 10-15 cm) metalowych klamr i zalaniu ich odpowiednią żywicą. Do wycinania spoin w jastrychach używa się specjalistycznego sprzętu np.  wycinarki WOLFF EF 135.

Jeśli zachodzi taka potrzeba podłoże należy zagruntować – w całości lub fragmentarycznie, a następnie zaszpachlować. Jeśli zaś podłoże jest nierówne, najlepiej całą jego powierzchnię przeszlifować. Po zakończeniu prac naprawczych i wyrównujących, wylewkę należy bardzo dokładnie odkurzyć.

 

Czytaj również: Montaż i pielęgnacja podłóg

 


 

Przygotowanie podłoża, na którym była wcześniej inna okładzina

Gładkie i równe podłoże to podstawa idealnie prezentującej się wykładziny, niezależnie od tego czy jest mowa o nowym jastrychu czy też o wylewce na której było już kiedyś zamontowane inne pokrycie podłogowe.

Przed przystąpieniem do montażu wykładziny oczywiście należy pozbyć się starej podłogi i pozostałości chemii montażowej po niej. W przypadku profesjonalnego montażu poprzedniej okładziny to zadanie może nie być łatwe – mocno trzymająca się jastrychu podłoga to dobra rekomendacja poprzednich montażystów, ale i nie lada kłopot dla ich następców. Na szczęście to zadanie zdecydowanie ułatwiają specjalistyczne maszyny – takie jak WOLFF Caymann-Stripper czy Turbo-Stripper. Urządzenia takie precyzyjnie usuwają nawet bardzo dobrze przyklejoną wykładzinę czy deskę podłogową. Świetnie rozprawiają się również z pozostałościami kleju.

Zwykle takie podłoże „po przejściach” wymaga również kilku działań wyrównujących – np. szlifowania przy pomocy odpowiedniej maszyny, szpachlowania czy wykonania wylewki wygładzającej. Jak wspominaliśmy na początku, jest ona niezbędna w przypadku wykładziny PCW.

Oczywiście decyzję odnośnie przygotowania podłoża pod montaż wykładziny najlepiej jest pozostawić doświadczonym fachowcom. Dobrze jest jednak wiedzieć, na czym się stoi.

 

Źródło: Niebieski Ocean / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Farby kolorowe dla alergików Liczba postów: 229 Grupa: Ciekawe pom... Ciekawe rozwiązania
  • Biżuteria okienna na wiosnę Liczba postów: 6 Grupa: Wnętrza Raz są modne, raz nie... oszaleć przecież można od tego trendu... niedawno co się z domu pozbywałam bo uważałam że to taki trend z dawnych wsi, a teraz znów w m...
  • Nowoczesna kuchnia. Liczba postów: 481 Grupa: Najnowsze t... Wydaje mi się, że Comitor ma kompleksową ofertę dla każdego, kto chce dobrze wyposażyć swoją kuchnię. Wejdź na ich stronę i podziel się swoją opinią o https://...
  • czarna czy czerwona kuchnia Liczba postów: 50 Grupa: Najnowsze t... Szanowni Państwo, czarna kolorystyka najlepiej sprawdzi się w dobrze doświetlonej kuchni o większym metrażu. W mniejszym pomieszczeniu dobrym rozwiązaniem może....
  • Pościel Liczba postów: 74 Grupa: Najnowsze t... Ja polecam pościel z kory, ponieważ jest nie tylko estetyczna, ale także niezwykle praktyczna. Kora to materiał, który nie wymaga prasowania, co znacznie ułatwi...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19250 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 170

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >