Jak spulchnić i napowietrzyć glebę?

Jak spulchnić i napowietrzyć glebę?

Największymi wrogami trawników i przydomowych ogródków są mech i chwasty. Ich uporczywe rozrastanie się powoduje niedotlenienie gleby i niedobór koniecznego do rozwoju roślin światła słonecznego. Czytaj dalej

 

Najlepszą bronią w walce z niechcianymi roślinami jest odpowiednie przygotowanie gleby oraz jej późniejsze regularne wertykulowanie. Jednym z głównych problemów, z którymi borykają się właściciele ogrodów, jest stare, przypominające filc martwe podłoże pokryte mchem, które nie odżywia odpowiednio korzeni oraz źdźbeł zasadzonych roślin. Z początkowym stadium rozwoju mchu, jeśli dość wcześnie podejmie się interwencję, można poradzić sobie za pomocą grabi. W przypadku zaniedbania podłoża ta ręczna metoda okazuje się być bardzo pracochłonna i wymagająca dużego nakładu czasu. Na ratunek przychodzą wówczas glebogryzarki i wertykulatory. 

 

Zdrowy, młody ogród

Planując zagospodarowanie terenu na warzywniak lub rabaty kwiatowe, nie możemy zapomnieć o zabiegach poprzedzających wysiew roślin. Marcin Liszyński, Dyrektor Handlowy w firmie GGP Polska, dystrybutora urządzeń STIGA, radzi:

 

- "Odpowiednio przygotowana  gleba pod ogród pozwoli cieszyć się piękną roślinnością przez długie lata. Przed pierwszym wysiewem nie można więc zapomnieć o spulchnieniu i napowietrzeniu ziemi przy pomocy glebogryzarki." Przygotowanie podłoża przy pomocy glebogryzarki pozwala przekopać ziemię, umożliwiając dotarcie tlenu do jej głębokich partii. - "Zbita i jałowa ziemia nie pozwoli prawidłowo rozwijać się korzeniom roślin, więc przed pracą z glebogryzarką warto także nanieść na całą powierzchnię przyszłego ogrodu cienką warstwę odkwaszonego torfu lub ziemi kompostowej. Przemieszanie jej z ziemią przy pomocy glebogryzarki odżywi podłoże i sprawi, że przyszły trawnik  będzie znacznie ładniejszy" – mówi Marcin Liszyński.

 

Glebogryzarka doskonale spulchnia i napowietrza glebę przed pierwszym wysiewem.
Fot. STIGA

 

Piękny trawnik nawet po latach

Głównymi zagrożeniami dla trawy w ogrodzie jest wyjałowienie podłoża i rozkrzewianie się mchu czy chwastów. Jednym z najlepszych sposobów na uporanie się z nimi jest wertykulacja trawnika na całej jego powierzchni. - Wertykulatory to urządzenia ogrodowe, których noże płytko nacinają darń. Dzięki temu usuwa się resztki martwych roślin, które przeszkadzają trawie w prawidłowym rozroście – mówi przedstawiciel STIGI.

 

Trawnik najkorzystniej jest wertykulować wzdłuż i wszerz na wzór szachownicy, aby mieć pewność, że żaden jego fragment nie zostanie pominięty. - Zabieg ten powinno się przeprowadzać wczesną wiosną po pierwszym koszeniu, co zapewni trawnikowi odpowiednie warunki do intensywnego rozrostu. Efekty wertykulacji widoczne są niedługo po zabiegu – trawnik staje się elastyczniejszy, a jego kolor zachwyca głęboką zielenią – mówi Marcin Liszyński.

 

Czytaj również: Praktyczny prezent na Dzień Ojca

 

Wertykulacja trawnika przy użyciu wertykulatora elektrycznego. Fot. STIGA

 

Czytaj również: Ogrodowe narzędzia prezentem na Dzień Matki

 

NOWOŚCI STIGA 

Narzędzia polecane do pielęgnacji ogrodów i trawników

 

Wertykulator Silex SVP 40 B

Wertykulator Silex SVP B 40 jest narzędziem ogrodowym, dzięki któremu uda się oczyścić trawnik z mchu, starej trawy i drobnych chwastów, przywracając trawie zadbany wygląd. Noże wertykulatora nacinają glebę, pozwalając wodzie i tlenowi docierać bezpośrednio do korzeni trawy. Taki zabieg przywraca trawnikowi gęstość i zdrowy koloryt. Wertykulator Silex SVP B 40 jest wyposażony w wydajny silnik Briggs & Stratton 550 series o mocy 2,9 kW przy 3345 rpm. 40-centymetrowa szerokość robocza pozwala pływającym nożom radzić sobie nawet z trawnikami o dużych powierzchniach. Narzędzie posiada wytrzymałe koła z łożyskami kulkowymi oraz pojemny, 50-litrowy kosz na odpady zbierane podczas zabiegu wertykulacji.

 

 

Glebogryzarka SILEX 75 R-B

Glebogryzarka SILEX 75 R-B doskonale nadaje się do spulchniania i przemieszania gleby w nowopowstającym ogrodzie. Dodatkowo jest niezbędna przy przygotowywaniu podłoża przed założeniem nowego trawnika. Mocny silnik Briggs & Stratton typu 800 series pozwala urządzeniu radzić sobie ze średnimi i dużymi działkami, nawet w przypadku, gdy gleba nie była jeszcze spulchniana. Regulowany uchwyt pozwala dopasować jego wysokość do wzrostu użytkownika i kąta nachylenia terenu.Na łatwość pracy z glebogryzarką Silex 75 R-B ma wpływ jednobiegowy napęd z biegiem wstecznym, który pozwala sprawnie prowadzić urządzenie. Glebogryzarka przydaje się w ogrodowych pracach także do mieszania kompostu, nawozów z ziemią oraz do przycinania brzegów trawnika.

 

Źródło: Sfera PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18327 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 128

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >