Jak wybrać odpowiednie źródło światła?

Jak wybrać odpowiednie źródło światła?

Jakie są rodzaje żarówek? Jak wybrać odpowiednie źródło światła? Przybliżamy różnice między świetlówką, żarówką halogenową i LED oraz prezentujemy wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

 

Rodzaje żarówek

Świetlówka świeci dzięki wyładowaniom w mieszaninie par rtęci. Ma dość długi czas pracy – nawet do 12 000 godzin! Tymczasem w żarówce halogenowej bańka z wolframem jest wypełniona halogenem. Taka żarówka zużywa więcej energii niż świetlówka, a jej żywotność to około 2 000 godzin. Najbardziej wytrzymała jest żarówka LED, która składa się ze święcących diod elektroluminescencyjnych. Choć zużywa tyle energii co świetlówka, może działać przez min. 15 000 godzin! Warto jednak pamiętać, że żarówki LED są jednym z najdroższych źródeł światła. Jeśli jednak wziąć pod uwagę całkowity koszt oświetlenia danego pomieszczenia w określonym czasie, jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne.

 

Czytaj również: Oprawy oświetleniowe

 

Barwa światła a rodzaj pomieszczenia

Wybierając żarówki, warto zwrócić też uwagę na barwę światła. Światło może białe, białe ciepłe lub białe zimne. Jego barwa wpływa na nastrój i samopoczucie domowników. Ciepłe światło pomaga się zrelaksować i odpocząć. Polecane są zazwyczaj do salonu, kuchni czy jadalni. Chłodne kolory wskazane są w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy i nauki, ponieważ motywują do działania i pracy. Dobrze sprawdzą się także w łazience – pozwolą optycznie powiększyć pomieszczenie.

 

Czytaj również: Trwałości LEDów

 

Poniższa infografika opracowana przez ekspertów ze sklepu www.nexterio.pl przedstawia najważniejsze informacje, które przydadzą się przy wyborze żarówki.

 

Źródło: Nexterio / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18802 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 144

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >