Jakich zabiegów konserwacyjnych wymaga kosiarka do trawy w sezonie

Jakich zabiegów konserwacyjnych wymaga kosiarka do trawy w sezonie

Kosiarki to najbardziej „zapracowane” maszyny ogrodnicze. Koszą zazwyczaj od maja przez kilka miesięcy średnio co tydzień, a na początku lata nawet dwa razy w tygodniu. Ich stanem technicznym interesujemy się zazwyczaj po sezonie albo na wiosnę, lub dopiero wówczas gdy nagle maszyna odmawia posłuszeństwa. Jak często ostrzymy noże? Czy sprawdzamy filtr powietrza w kosiarkach spalinowych? Jak często czyścimy kosiarkę z pokosu? Te drobne kontrole w trakcie sezonu są elementem prawidłowej eksploatacji maszyny, dzięki którym kosiarka zachowa niezawodność i wydajność przez wiele lat. Czytaj dalej

 

Decydując się na zakup kosiarki, rozważamy nie tylko parametry techniczne w relacji do wielkości powierzchni koszenia i sposobu pielęgnacji trawy, ale także w kontekście kosztów eksploatacji. Jednak w trakcie użytkowania zapominamy o bieżącym dbaniu o kosiarkę co finalnie, w przypadku kosiarek spalinowych, wpływa na przykład na koszty zużycia paliwa.  

 

Jakich zabiegów konserwacyjnych wymaga kosiarka do trawy w sezonieKosiarka spalinowa Honda HRN536

W tym roku pogodowa aura sprzyjała szybkiemu wzrostowi trawy i w wielu rejonach kraju miała wpływ na zwiększenie intensywności koszenia. Kolejne prognozy pogody na koniec lata i jesień zapowiadają wyjątkowo długi sezon koszenia i warto, nie czekając do posezonowego przeglądu technicznego, jeszcze teraz zadbać o kosiarkę. Najwięcej uwagi potrzebują kosiarki intensywnie użytkowane i koszące w zapylonym środowisku, na przykład na trawnikach o piaszczystym podłożu.

 

Kontrola elementów roboczych i materiałów eksploatacyjnych

Części tnące - noże

Jest rzeczą oczywistą, że noże zużywają się w sposób naturalny, a stopień zużycia zależy od intensywności koszenia, podłoża trawnika. Zawsze powinny być ostre jak przysłowiowa brzytwa z paru powodów:

 

 • stępione noże raczej  „kładą” trawę zamiast ją kosić, ranią trawę i pogarszają jej kondycję;
 • zużywające się łopatki (zanikające) nożyc coraz słabiej przesuwają pokos do kosza,  stępione/zużyte noże obniżają wydajność kosiarki.

 

Stan naostrzenia noży należy sprawdzać przed lub po każdym koszeniu co umożliwia odpowiednie przygotowanie kosiarki do kolejnego koszenia. Ich naostrzenie warto powierzyć Autoryzowanemu Serwisowi, gdzie noże będą jednocześnie odpowiednio wyważone. Noże zużyte, uszkodzone należy wymienić na nowe. Jak rozpoznać zużycie? Oznaką zużycia noży jest obły kształt, wyszczerbione ostrza, zmniejszająca się powierzchnia noży. Szybkie zużywanie się noży powinno też zwrócić uwagę na warunki pracy kosiarki, ponieważ może to oznaczać, że na trawniku znajdują się kamienie i szyszki, które trzeba usunąć; podłoże trawnika jest piaszczyste co z kolei wpływa na odpowiednią pielęgnację trawy.

 

Jakich zabiegów konserwacyjnych wymaga kosiarka do trawy w sezonieZuzyte noże kosiarki

Czytaj również: Jaka nawierzchnia na plac zabaw jest najlepsza?

 

W przypadku robota koszącego, w trakcie sezonu należy kontrolować tarczę tnącą i noże, regularnie je czyścić z pokosu i wymieniać na nowe, gdy ulegną zużyciu. W kosach i wykaszarkach częścią roboczą najczęściej jest głowica żyłkowa i w tych przypadkach należy sprawdzać działanie nożyka regulującego długość żyłki (za długa żyłka może uszkodzić obudowę i powoduje, że silnik nie osiąga odpowiednio wysokich obrotów) oraz wymieniać żyłkę jeśli zajdzie taka potrzeba. W kosach wyposażonych w tarczę tnącą, należy tę część wymienić na nową jeśli nosi znamiona zużycia lub uszkodzenia.

 

Filtr powietrza w kosiarkach spalinowych

Wrażliwym elementem kosiarek spalinowych jest filtr powietrza. Od jego stanu zależy prawidłowe działanie silnika, wydajność maszyny, dlatego filtr powietrza powinien być sprawdzany regularnie, a wymieniany przynajmniej raz w roku. Filtr powietrza stopniowo się zatyka w trakcie koszenia, a jego zabrudzenie jest szybsze jeśli kosiarka pracuje w zapylonym środowisku. Może też się zdarzyć, że filtr zostanie zalany olejem (skutek przechylenia kosiarki na złą stronę) lub paliwem (w przypadku stosowania złego paliwa lub długiego przechowywania paliwa w gaźniku w nieużywanej kosiarce).

 

Jakich zabiegów konserwacyjnych wymaga kosiarka do trawy w sezonieKosiarka Honda HRX537 filtr powietrza

Jakie mogą być skutki eksploatacji kosiarki z zanieczyszczonym lub uszkodzonym filtrem powietrza?  Zanieczyszczenie gaźnika, zanieczyszczenie świecy zapłonowej, nadmierne i zbyt szybkie zużycie cylindrów, tłoków i pierścieni silnika. Finalnie silnik pracuje z mniejszą mocą, zużywa więcej paliwa, ma podwyższony poziom emisji spalin, głośniej pracuje. Zużyty, uszkodzony filtr powietrza trzeba wymienić na nowy oryginalny, ponieważ każdy silnik ma dedykowany filtr paliwa. Rutynowe oczyszczenie filtra warto wykonać w Autoryzowanym Serwisie, gdzie filtry są czyszczone strumieniem sprężonego powietrza w taki sposób, by zanieczyszczenia nie przedostały się do kolektora ssącego.

 

Jakich zabiegów konserwacyjnych wymaga kosiarka do trawy w sezonieFiltr powietrza zalany paliwem

 

Kosz i koła

Po każdym koszeniu należy oczyścić kosz i koła kosiarki z pokosu – świeży pokos jest znacznie łatwiejszy w usuwaniu niż wyschnięta jego warstwa. Pozostawiony w koszu pokos blokuje prawidłową cyrkulację powietrza co zmniejsza wydajność zbioru pokosu i napełniania kosza, a jednocześnie niezebrany pokos przylega do spodu maszyny i może blokować noże. Pokos również gromadzi się w przestrzeniach pomiędzy kołami a obudową, na co zazwyczaj nie zwracamy uwagi. Z czasem pokos zasycha i nawarstwia się, a wówczas blokuje koła i blokuje funkcjonalność systemu regulacji wysokości koszenia.

 

Jakich zabiegów konserwacyjnych wymaga kosiarka do trawy w sezonie

 

Fartuch ochronny

Często lekceważonym w kontrolowaniu w sezonie elementem kosiarki jest fartuch ochronny. Jego zadaniem jest zabezpieczenie nóg operatora przed uderzeniami szyszek, twardych łodyg roślinnych czy kamyków, na które natrafią noże kosiarki. Fartuch z zasady jest odporny na uszkodzenia, ale zużywa się w miarę upływu czasu. W przypadku zauważenia uszkodzeń warto skonsultować się z fachowcem w Autoryzowanym Serwisie w kwestii naprawy lub wymiany na nowy.

 

 

Jakich zabiegów konserwacyjnych wymaga kosiarka do trawy w sezonieUszkodzony fartuch ochronny kosiarki

 

Czyszczenie obudowy kosiarki

Czyszczenie kosiarki po każdym koszeniu powinno być rytuałem zwłaszcza z wilgotnego pokosu. Po wyschnięciu pokos będzie trudny w usunięciu i będzie tworzyć coraz grubszą warstwę. Zaniedbania w tym zakresie mogą blokować opcję mulczowania, utrudniać czy uniemożliwiać regulację wysokości koszenia, mogą nawet  uszkodzić napęd czy zerwać linki napędu. W kosiarkach z obudową ze stali zaschnięty na powłoce pokos może prowadzić do korozji.

 

Rytuał pielęgnacji kosiarki

Kontrola kosiarki przy okazji każdego koszenia powinna stać się rytuałem, a elementy wymagające takiej kontroli są wskazane w instrukcji obsługi każdej maszyny. Kontrola w sezonie zajmuje naprawdę niewiele czasu, a przynosi wymierne korzyści przede wszystkim w kontekście wydłużonej żywotności maszyny i jej niezawodnego działania z zachowaniem fabrycznych parametrów. Dzięki temu można szybko reagować w przypadku zużycia materiałów eksploatacyjnych i zapobiegać awariom maszyny co z kolei ogranicza do minimum koszty serwisowania.

 

Czytaj również: Części do kosiarek – trzeba wymieniać?

 

W przypadku konieczności wymiany materiałów eksploatacyjnych rekomendowane jest stosowanie oryginalnych części. Dlaczego? Każda kosiarka renomowanej marki jest przemyślaną konstrukcją połączonych ze sobą podzespołów, których parametry są przypisane do danego typu silnika i całej konstrukcji. Zamienniki są produkowane  według uniwersalnego standardu czyli bez uwzględniania specyfiki konstrukcji poszczególnych maszyn i urządzeń. Oryginalne materiały eksploatacyjne i części zamienne mają wpływ na niezawodność, wydajność i żywotność kosiarki oraz na utrzymanie warunków gwarancji.

Źródło: COMUNICAT4U / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • która karma? Liczba postów: 95 Grupa: Nasze zwier... Uważam, że dobrym wyborem będzie karma posiadająca w składzie magnez.
 • Jak dobrać panele ogrodzeniowe? 5 wskazówek Liczba postów: 1 Grupa: Ogród i dzi... Dobrze dobrane panele ogrodzeniowe to jedno. A ich solidny montaż to równie ważna kwestia. Kilka porad: - Zawsze montujcie ogrodzenie z podmurówką. (bez podmuró...
 • szklarnia Liczba postów: 13 Grupa: Zagospodaro... No to przy okazji tematu polecam sprawdzić ofertę sklepu https://www.gardenowo.pl/nasiona/nasiona -warzyw w ofercie mają dostępne mnóstwo nasion warzyw dobrej ja...
 • Dekaracje ogrodowe Liczba postów: 67 Grupa: Zagospodaro... Ja od siebie mogę serdecznie polecić założenie oczka wodnego. Świetnie wygląda, sprawia ogromną frajdę dzieciakom, a przy dobrym sprzęcie do sprzątania, to nawe...
 • Jaką kostkę brukową wybrać na podjazd do garażu? Liczba postów: 74 Grupa: Ogród i dzi... Ja ostatnio musiałem zamówić firmę, która oferuję wykopy i dobrze, że znajomy polecił mi firmę https://www.bol-trans.com.pl/oferta. Firma szybko zrealizowała zl...

Ostatnio na forum

 • Piece wolnostojace, kozy Liczba postów: 65 Grupa: Kominki od... duzy wybor tych piecow typu Koza ma firma Kratki. kupilismy taki dla babci bo poprzedni piec byl bardzo obciazajacy
 • Płoty ogrodowe Liczba postów: 1047 Grupa: Ogrodzenia... A jeśli chcesz kupić wszystko w jednym miejscu, to doskonałym miejscem będzie https://posesjaplus.pl Tutaj poza ogrodzeniem panelowym czy siatkowym kupisz też o...
 • Pokój dla dziecka Liczba postów: 198 Grupa: Nowości ara... W poszukiwaniu produktów dla dzieci jak wózki, krzesełka do karmienia, łóżeczka, kojce i wiele więcej polecam zajrzeć do ofert sklepu https://caretero.pl/katego...
 • Podłogi Liczba postów: 234 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
 • Samemu czy z firmą Liczba postów: 5 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
 • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 374 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19215 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 80

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >