Krzesła biurowe - nie tylko aranżacja wnętrz, ale i relaks

Krzesła biurowe - nie tylko aranżacja wnętrz, ale i relaks

40 godzin tygodniowo, niemal 2000 godzin rocznie… Tyle czasu przeciętny Polak spędza w swojej pracy. W ciągu pięciu lat to już prawie 10 000 godzin siedzenia za biurkiem, przy komputerze. A co na to kręgosłup i reszta naszego ciała? Czytaj dalej

Naukowcy zgodnie mówią, że pozycja siedząca jest naturalną pozycją ciała współczesnego człowieka. Siadamy, ponieważ podczas siedzenia organizm męczy się znacznie mniej i mniej potrzebuje energii do efektywnego działania niż w pozycji stojącej. Stawy stóp, kolan i bioder, które podczas stania są usztywnione, odpoczywają w trakcie siedzenia. Poza tym odprężone mięśnie oraz zmniejszone ciśnienie hydrostatyczne w żyłach kończyn dolnych ułatwiają przepływ krwi do serca. Pozycja siedząca jest zatem najbardziej ekonomiczną, która daje ciału możliwość odpoczynku w trakcie wielogodzinnego dnia pracy. Problem tkwi jednak w tym, że większość z nas siedzi nieprawidłowo (przybiera złą pozycję) lub siedzisko nie jest dla nas odpowiednie.
Według badań przeciętny człowiek w ciągu całego swojego zawodowego życia aż ok. 80 000 godzin spędza siedząc. Liczba ta nabiera tym większego znaczenia, kiedy uświadomimy sobie fakt, że aż 67% populacji (wszystkich osób zatrudnionych) siedzi w sposób niewłaściwy. Nieodpowiednie siedzenie to m.in. brak kontaktu ciała z oparciem siedziska, siedzenie na krawędzi krzesła z nogami podwiniętymi lub bez możliwości odpowiedniego podparcia dla stóp, itp. Jak temu zaradzić? – Przede wszystkim należy używać krzesła czy fotela skonstruowanego zgodnie z zasadami ergonomii, które swoimi parametrami idealnie dopasuje się do kształtu ciała indywidualnego użytkownika – mówi Edyta Kmiecik z firmy Bejot, producenta krzeseł i foteli biurowych.

Mądry po szkodzie


Obecnie biuro stało się dla nas niemal drugim domem. Większość czasu w ciągu dnia spędzamy siedząc w niewygodnej pozycji skupieni nad nowym zadaniem, projektem czy kolejnym służbowym obowiązkiem. Pozycja, w jakiej znajduje się ciało podczas siedzenia, ma duże znaczenie dla ogólnej kondycji organizmu. Gdy jest ona niewłaściwa, często skutkuje znacznym obciążeniem i zmęczeniem układu mięśniowo-szkieletowego, co może prowadzić do poważnych dolegliwości i trwałych uszkodzeń. Niestety jednak zdajemy sobie z tego sprawę dopiero wtedy, gdy zaczynamy odczuwać dyskomfort i ból. Coraz większą wagę przywiązuje się dziś do budowania stanowisk pracowniczych zgodnie z zasadami ergonomii. To z pewnością wyzwanie dla projektantów i producentów, szczególnie ważne zwłaszcza, gdy chcemy uniknąć poważnych powikłań w przyszłości. – Ergonomiczne stanowisko pracy powinno umożliwiać pracownikowi wykonywanie czynności w sposób optymalny, nie wymagający od niego niepotrzebnego wysiłku i nie wymuszający nienaturalnej pozycji jego ciała, a przede wszystkim kręgosłupa – mówi Edyta Kmiecik z firmy Bejot. Dlatego tak istotny jest wybór właściwego krzesła do pracy.

Postawić na ergonomię

Rosnąca wiedza klientów na temat zasadach ergonomii wymusza na producentach tworzenie takich produktów, które będą wychodziły naprzeciw wszystkim ich potrzebom. Właściciele firm i biurowców z coraz większą świadomością wybierają elementy wyposażenia wnętrz pracowniczych, decydując się nie tylko na najbardziej ekonomiczne rozwiązania, ale głównie funkcjonalne i takie, które nie będą szkodzić osobom korzystającym, ale przede wszystkim ułatwiać ich codzienną, wielogodzinną pracę. – Stawiamy na produkty, które będą służyły zdrowiu ich użytkowników. Dlatego wśród naszej oferty znaleźć można w większości siedziska, które spełniają nawet najbardziej restrykcyjne wymogi ergonomii – wyjaśnia Edyta Kmiecik. Jednym z nich jest Ekta, czyli nowoczesny, dynamiczny fotel menażerski, który idealnie dopasowuje się do kształtu ciała i pozycji użytkownika.

- Niezwykle ważną funkcją, jaką musi spełniać dobre, ergonomiczne krzesło jest możliwość tzw. dynamicznego siedzenia oraz zapewnienie w ten sposób maksymalnego komfortu podczas długich godzin pracy – mówi Edyta Kmiecik.

W fotelu Ekta jest to możliwe dzięki innowacyjnym rozwiązaniom zastosowanych mechanizmów. Nowatorska konstrukcja fotela przejawia się głównie w jego smukłym oparciu, którego ergonomiczne wygięcie oraz możliwość regulacji na wysokość dają poczucie absolutnej wygody siedzenia. Ponadto jest jednym z niewielu modeli na rynku, którego oparcie wychyla się aż o 27 stopni. W standardowym wyposażeniu znajduje się mechanizm SYNCHRO z blokadą w pięciu położeniach, regulacją głębokości siedziska oraz sprężyną regulującą siłę nacisku, regulowane podłokietniki z obrotową, miękką nakładką (i blokadą w każdej pozycji) oraz regulowany zagłówek. Oprócz wyjątkowych parametrów konstrukcyjnych, fotele Ekta również świetnie się prezentują, głownie dzięki szerokiej gamie tkanin obiciowych do wyboru, także w kolorze modnej ostatnio bieli.   

 

Czytaj również: Aranżacja domowego biura

 

Dobre, ergonomiczne krzesło powinno uwzględniać nie tylko cechy antropometryczne człowieka, związane z jego wymiarami, ale także jego potrzeby estetyczne oraz wymagania bezpieczeństwa. Musi dawać po prostu maksimum komfortu, a to więcej niż tylko wygoda.

Czy wiesz, że…?
Najczęstsze dolegliwości, na które cierpią pracownicy biurowi siedzący
w sposób niewłaściwy, to:
•    57% - bóle pleców i kręgosłupa,
•    29% - bóle kolan i łydek
•    24% - bóle karku i barków,
•    19% - bóle ud,
•    16% - dolegliwości w okolicach miednicy,
•    14% - bóle głowy i problemy z koncentracją uwagi,

Czy wiesz, że…?
Krzesła i fotele firmy BEJOT są przyjazne dla użytkownika i całkowicie bezpieczne, ponieważ tworzone są zgodnie z wymogami i zasadami ergonomii. Wszystkie nowe produkty wprowadzane na rynek są skrupulatnie badane przez kompetentne instytucje – m.in. Instytut Technologii Drewna w Poznaniu czy Zakład Fizjologii Pracy i Ergonomii działający przy Instytucie Medycyny Pracy im. prof. dr med. Jerzego Nofera.

 

Czytaj również: Jakie krzesło wybrać?


Źródło: budnet.pl
Autor: Yasna Communications Sp. z o.o./ bdunet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Podłoga Liczba postów: 105 Grupa: Najnowsze t... A może panele laminowane w jodełkę? Laminat jest odporną na ścieranie powierzchnią, co sprawia, że jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. To sprawia,...
  • Kręgosłup - rehabilitacja Liczba postów: 41 Grupa: Porady i op... Brak prawidłowej rehabilitacji może doprowadzić np. do przeciążenia innych części ciała czy też przyzwyczajenia się do nieprawidłowej postawy. Rehabilitant uczy...
  • Farby kolorowe dla alergików Liczba postów: 119 Grupa: Ciekawe pom... Ciekawe rozwiązania
  • Jak zaaranżować salon? Liczba postów: 262 Grupa: Najnowsze t... Z doświadczenia polecam oświetlenie ledowe od V-TAC. Solidna, zaufana firma. Kupiłem od nich wiele rzeczy. Są one porządne, dobrze się prezentują, a nie wydałem...
  • przyciemnianie szyb warszawa Liczba postów: 3 Grupa: Porady i op... Przyciemnianie szyb w samochodzie to coraz bardziej popularna usługa. Jeśli zastanawiasz się nad jej zaletami i wadami, polecam artykuł przyciemnianie szyb w sa...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18811 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 92

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >