Narzędzia pomagające w pielęgnacji roślin

Narzędzia pomagające w pielęgnacji roślin

Żywopłot w ogrodzie jest bardzo ważnym elementem kształtowania przestrzeni, spełniającym również inne funkcje. Przede wszystkim stanowi naturalną, zieloną zasłonę posesji, która strzeże prywatności i spokoju mieszkańców. Czytaj dalej

 

Żywopłot – to nie tylko ozdoba ogrodu. Ma też kilka dodatkowych funkcji, na które nie zawsze zwracamy uwagę. Tłumi hałas, oczyszcza powietrze z pyłu, jest też zaporą przeciwwiatrową i bezpiecznym schronieniem dla ptaków.” – mówi Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, prowadząca firmę wykonawczą Zielony Salon. „I jak każdy element roślinny wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by był gęsty, silnie rozkrzewiony i zdrowy. Jednym z tego typu zabiegów jest przycinanie, które również stosujemy w celu nadania krzewom pożądanej formy.”

 

Czytaj również: Pielęgnacja trawnika w czasie wakacji

 

Żywopłoty przycinamy w dwóch celach – systematycznej pielęgnacji i odmładzania krzewów oraz nadawania im  kształtu. Podczas cięcia pielęgnacyjnego usuwamy uszkodzone, połamane gałęzie. W przypadku żywopłotów naturalistycznych (nie formowanych) powinniśmy  odmładzać rośliny wycinając co roku 1/3 najstarszych  ich części. Przycinanie formujące stosujemy tak często jak wymaga tego dany gatunek krzewu czyli ze względu na szybkość przyrostu, nadając im i kontrolując następnie zaplanowany przez nas kształt.

 

 

Częstotliwość przycinania żywopłotów zależy przede wszystkim od gatunku roślin, które je tworzą. Pierwsze cięcie stosujemy zazwyczaj wiosną, z wyjątkiem np. forsycji czy  migdałka, których cięcie wykonujemy dopiero po kwitnieniu. W przypadku roślin osiągających duże przyrosty – przycinanie wykonujemy kilka razy w sezonie: na wiosnę, w okresie letnim – w miarę potrzeb, i pod koniec lata, ale nie później niż do 15 sierpnia. Po tym terminie dopuszczalne jest cięcie tylko gatunków o wysokiej mrozoodporności. Późne cięcie stosujemy w celu uzyskania efektu pozostawienia liści przez zimę na młodych przyrostach żywopłotów liściastych( np. w przypadku żywopłotów grabowych)  

 

Czytaj również: Niezawodna piła do gałęzi

 

„Podczas przycinania krzewów trzeba przestrzegać podstawowej zasady, aby w przekroju kształt żywopłotu formowanego przypominał trapez z szerszym bokiem u dołu. Takie cięcie pozwala doświetlić całą  ścianę żywopłotu co wpływa bardzo korzystnie na jego zagęszczenie.” – wyjaśnia Lidia Tokarska. „Cięcie natomiast powinno być prostopadłe do gałęzi, proste i gładkie Przed przystąpieniem do pracy pamiętajmy o sprawdzeniu ostrzy narzędzi, którymi zamierzamy ten zabieg wykonać. Krzewy i drzewa przycinane stępionymi ostrzami gorzej zabliźniają rany i są bardziej podatne na infekcje. Dlatego warto wybierać ostrza o wysokim standardzie wykonania i często je ostrzyć.”

 

 

W lipcu, gdy młode ptaki opuszczą gniazda, warto przyciąć żywopłoty silnie rosnące i rozkrzewiające się – uformowane z żywotników (popularnie zwanych tujami), czy też z gatunków liściastych (np. grabów). Zależnie od gatunku krzewu i naszych wizji estetycznych ogrodu, żywopłoty przycinamy poziomo od góry oraz pionowo po lekkim skosie ku dołowi. Należy pamiętać, że zwarte dzięki poprawnemu cięciu żywopłoty skuteczniej opierają się naporowi zalegającego śniegu.

 

Czytaj również: Zabezpieczenie drewnianych powierzchni w ogrodzie 


Sprawne i przyjazne dla otoczenia cięcie żywopłotów

Wygodnym sposobem przycinania krzewów są popularne nożyce o jednostronnym i obustronnym ostrzu. Nożyce Honda z serii HHH przeznaczone są do cięcia krzewów w małych przydomowych ogrodach, jak i w parkach czy na terenach zieleni miejskiej. Zapewniają wygodny sposób wykonywania cięć formujących długich, liniowych nasadzeń oraz precyzyjne cięcia form w starych, zabytkowych ogrodach. Są bardzo wygodne w użyciu, ciche i  lekkie. Wyposażone są w jedne z najlżejszych silników na świecie – mini czterosuwowe z serii MINI 4-GX 25 o wadze 2,76 kg, które równocześnie są przyjazne dla środowiska dzięki obniżonemu poziomowi emisji spalin. Łatwość przycinania krzewów wynika m. in. z konstrukcji nożyc Honda gwarantującej możliwość obrotu o 360 stopni w dowolnej płaszczyźnie bez zakłóceń w pracy. Urządzenia te posiadają wysoki moment obrotowy (026kW/kg), a układ automatycznej dekompresji umożliwia szybki rozruch.

 

 

Nożycami Honda HHH 25D-60E z ostrzem obustronnym o długości 55 cm można ciąć pędy do 1,9 cm grubości, co nieraz jest konieczne przy zabiegu odmładzania roślin. Wyposażone są w lekki i przyjazny dla środowiska silnik mini 4-suwowy GX 25 o mocy 1 KM. Ergonomiczny i regulowany uchwyt, szybki rozruch oraz odpowiednie wyważenie zapewniają wygodne i łatwe użytkowanie urządzenia.

 

Czytaj również: Ranking węży ogrodowych

 

Do precyzyjnego cięcia rekomendowane są nożyce HHH 25S – 75E z 4-suwowym silnikiem mini GX 25 o mocy 1 KM  i  jednostronnym ostrzem o długości 69 cm. Dodatkowo wyposażone są w deflektor – listwę ułatwiającą odrzucanie ścinanych pędów w pewnej odległości od rośliny. Ucięte fragmenty pędów są zazwyczaj bardzo wiotkie i trudno je później usunąć jeśli wpadają w gałązki rośliny. Praca z tymi nożycami jest łatwa i wygodna ze względu na niską wagę urządzenia (5,8 kg), szybki start zapewniony przez układ automatycznej dekompresji, ergonomiczny i regulowany uchwyt  oraz doskonałe wyważenie.

 

 

Kosa do przycinania krzewów

Jednym z wygodnych rozwiązań, zwłaszcza dla osób potrzebujących urządzeń do wielu różnych prac wokół domu są kosy Honda UMK 425E LEET i UMK 435E LEET z przystawkami do cięcia krzewów i gałęzi drzew. Przystawki montowane na końcu kosy, umożliwiają sprawne i łatwe oraz bezpieczne przycinanie roślin od samego dołu do znacznych wysokości bez konieczności schylania się czy szukania pomocniczej drabinki. Podkrzesywarka do  gałęzi sięga na wysokość 3,5 m i tnie gałęzie o średnicy nawet powyżej 15 cm. Przystawka do przycinania żywopłotów również zapewnia sprawne i wygodne wykonanie pracy, ponieważ można ustawiać ją pod różnymi kątami. Dzięki temu rozwiązaniu, możemy w łatwy sposób ciąć żywopłot z każdej strony na wysokość do 3 m.

Źródło: COMUNICAT / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • pies ze schroniska Liczba postów: 183 Grupa: Nasze zwier... Jeśli szukasz kompleksowej obsługi weterynaryjnej, sprawdź zakres usług oferowanych przez LeVet. Oferują oni szeroki wachlarz zabiegów, które mogą pomóc Twojemu...
  • Narzędzia ogrodowe na cały rok Liczba postów: 6 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli szukacie dobrej jakości w zakresie narzędzi i elektronarzędzi ogrodowych to warto zapoznać się z ofertą hurtowni Chle-Mar https://chle-mar.pl/ gdzie będzi...
  • Narzędzia ogrodowe z wydajnym akumulatorem Liczba postów: 18 Grupa: Ogród i dzi... No to jak przyszedł już moment na wybór akcesoriów i narzędzi ogrodowych to jak najbardziej warto sprawdzić ofertę hurtowni Chle-Mar https://chle-mar.pl/ w któr...
  • Jaka karma dla dorosłego psa? Liczba postów: 112 Grupa: Nasze zwier... Dlaczego pies nie je suchej karmy ? Przeczytałam setki artykułów, aż w końcu udałam się do weterynarza. On pomógł mi dobrać, taką którą piesek polubił. Kupowała...
  • która karma? Liczba postów: 93 Grupa: Nasze zwier... Z takich bardzo dobrych karm to polecam https://rawpaleo.eu/pl/ karma pełnowartościowa idealnie sprawdzi się dla zwierzaka. My akurat mamy w domu pieska z probl...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19194 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 360

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >