Nowoczesne technologie w budownictiwie

Nowoczesne technologie w budownictiwie

Nowoczesne technologie są coraz chętniej wykorzystywane w branży nieruchomości. Zwiększonym zainteresowaniem spółdzielni mieszkaniowych cieszą się zwłaszcza rozwiązania dotyczące monitoringu energii, a także systemy oszczędzania kosztów ciepła.

 

Nowe technologie coraz bardziej popularne w branży nieruchomości.

 Jak podaje Techem, wiodąca firma na rynku rozwiązań do zarządzania energią, w pierwszym kwartale 2014 sprzedaż platformy .Techem Smart System (TSS), umożliwiającej m.in. przegląd zużycia energii, stanowiła 85% sprzedaży w stosunku do całego 2013 roku. Od początku 2014 roku odbiorcy skorzystali ponadto z ponad 100 dodatkowych systemów oszczędzania energii adapterm, które w sposób rzeczywisty ograniczają koszty ciepła o nawet o kilkanaście procent rocznie.

 

Coraz więcej spółdzielni mieszkaniowych dostrzega zalety systemów monitoringu zużycia energii. Przekłada się to na wysoką dynamikę sprzedaży tych rozwiązań – w pierwszym kwartale br. Techem zainstalował aż 323 systemy Techem Smart System, udostępniające na platformie internetowej informację o zużyciu energii i wody.

- Świadomość podmiotów zarządzających nieruchomościami jest coraz większa, a spółdzielnie mieszkaniowe otwierają się na nowoczesne rozwiązania, dzięki którym mogą lepiej zarządzać budynkami i racjonalnie zmniejszać koszty ich eksploatacji – tłumaczy Wojciech Grela, Dyrektor Oddziału Techem w Krakowie. - Jak pokazują doświadczenia naszych Klientów, spółdzielnie oszczędzają dzięki rozwiązaniom Techem kilkanaście procent energii rocznie, nie tracąc na komforcie cieplnym. W konsekwencji jedyną odczuwalną zmianą jest niższy rachunek za ogrzewanie dla poszczególnych lokatorów pomimo rosnących kosztów dostawy mediów (ciepło,woda) – dodaje.

 

 

 

Czytaj również: Białostocki stadion na finiszu

 

Kraków zarządza nowocześnie i skutecznie

 

Najwięcej, bo aż 279 platform Techem Smart System, zostało sprzedanych w tym roku w Krakowie. To właśnie w Małopolsce popularność tego rozwiązania jest najwyższa - aż 30% wszystkich systemów TSS obsługuje nieruchomości z tego regionu. Spółdzielnie korzystające z platformy Techem mają dostęp do zawsze aktualnej informacji na temat zużycia energii w całym budynku, jak i w poszczególnych lokalach. Mogą również przeprowadzać dokładne analizy zużycia ciepła, także
w porównaniu do innych budynków.

- Całe rozwiązanie wprowadza przejrzystość w zarządzaniu energią i wodą, dając zarządcy nieruchomości prawdziwy obraz zapotrzebowania budynku na energię grzewczą i ciepłą wodę, a także podgląd stanu zamontowanych urządzeń. Umożliwia szybką reakcję, np. w przypadku gdy zarządca zauważy podejrzany skok poboru energii – wyjaśnia Edward Szyperek, Dyrektor ds. Logistyki i Techniki w Techem.

 

Czytaj również: 13 czerwca 2014 r. wręczono nagrody: Budowlana Marka Roku 2014 i Champion Roku 2014.

 

 

Poznań oszczędza najwięcej energii

Spółdzielnie mieszkaniowe z Wielkopolski oszczędzają najwięcej energii z systemem adapterm – właśnie w tym województwie zamontowanych jest 50 % wszystkich funkcjonujących w Polsce systemów oszczędzania energii firmy Techem. System eliminuje nadwyżki energii z nieruchomości i pozwala zaoszczędzić nawet kilkanaście procent energii rocznie. Co istotne, pozwala on na obniżenie kosztów ogrzewania, nie obniżając komfortu cieplnego lokatorów.

Około 20% systemów oszczędza energię cieplną w Warszawie, nieco ponad 14% w Szczecinie i prawie 8% w Krakowie, w którym aż 99% adaptermów zostało zainstalowanych w 2014 roku.

 

Rozliczanie energii cieplnej w Polsce


Systemy do monitoringu i oszczędzania energii mogą być wykorzystywane przez te spółdzielnie mieszkaniowe, które rozliczają energię cieplną według rzeczywistego zużycia (podzielniki, ciepłomierze ,wodomierze). Obecnie w taki sposób rozliczanych jest mniej niż połowa wszystkich budynków wielolokalowych w Polsce, jednak już wkrótce zacznie się to zmieniać. Istotny wpływ na to ma unijna dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej (EED - Energy Efficiency Directive).

 

- Celem dyrektywy jest zredukowanie emisji CO2 do atmosfery o 20% do 2020 roku. Jako że sektor budowlany odpowiada za zużycie około 30% energii w Polsce, ustawa ta nakłada jednoznaczne obowiązki właśnie na ten obszar – komentuje Wojciech Grela.

Dyrektywa EED nakazuje państwom członkowskim obowiązek rejestracji i rozliczania kosztów ogrzewania według rzeczywistego zużycia. Do końca 2016 roku wszystkie budynki wielolokalowe w krajach Unii Europejskiej muszą rozliczać energię cieplną we wspomniany sposób.

 

2014-06-18
Źródło: zoom-bsc / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Sensowny zawód Liczba postów: 21 Grupa: Trudne tema... Jak na żadne ciekawe oferty pracy nie możesz trafić w swoich okolicach to zawsze można zastanowić się nad wyjazdem do pracy za granicę. Na przykład bardzo fajną...
  • Zanim wyjedziemy na zimowe ferie pamiętajmy o 10 w... Liczba postów: 6 Grupa: Aktualności Tutaj https://www.naszraciborz.pl/site/art/7-s trony-partnerskie/56-sponsorowane/101912 -gdzie-jechac-na-narty-w-marcu- możecie poczytać gdzie w marcu można wybra...
  • Wyposażenie warsztatu Liczba postów: 46 Grupa: Trudne tema... Tak naprawdę to można dobrze i tanio wyposażyć swój warsztat w narzędzia. Jedyne co, to musicie porównać ze sobą kilka ofert, zwrócić także uwagę na takie zakła...
  • Sposób na zdrowie Liczba postów: 342 Grupa: Trudne tema... Jeżeli chcesz zadbać o wzrok i dowiedzieć się przydatnych informacji na temat chorób oczu lub doboru soczewek kontaktowych to odwiedź witrynę https://www.acuvue...
  • Tania impreza urodzinowa - bufet i zastawa Liczba postów: 21 Grupa: Trudne tema... Jeśli ma być tanio, to na pewno trzeba wszystkim zająć się samemu od podstaw. Na przykład tort samemu upiec i udekorować. W sklepie internetowym https://mf3d.co...

Ostatnio na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18306 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 81

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >