Nowy zakrzywiony telewizor wyznacza nowy poziom komfortu oglądania

Nowy zakrzywiony telewizor wyznacza nowy poziom komfortu oglądania

Volkswagen Garbus, Muzeum Guggenheima w Bilbao i fotel Jajo Jacobsena to tylko kilka z legendarnych projektów, dla których można wskazać wspólny mianownik – krzywiznę. Gdy Samsung wprowadził na rynek kolejny innowacyjny produkt z dziedziny domowej rozrywki, telewizor UHD z zakrzywionym ekranem, prof. Miles Pennington z Royal College of Art wyjaśnia, skąd bierze się nasza fascynacja zakrzywionymi kształtami.

 

Jego zdaniem ma to charakter instynktowny. Nasz mózg zbudowany jest w taki sposób, że krzywizny budzą w nas sympatię i pociągają. Nie jest niczym dziwnym, że żyjąc w świecie pełnym naturalnych zakrzywionych form, w ciele, które również pełne jest krzywizn, dobrze czujemy się wśród podobnych kształtów.

 

 

W przyrodzie linie proste nie występują – to często przytaczane motto wielu osób ze świata projektowania. W otaczającym nas świecie przyrody obserwujemy niezwykłe bogactwo kształtów, faktur, form i linii. Jest mnóstwo naturalnych form, które są przyjemne dla oka i składają się z gładkich krzywizn. Wiele z tych kształtów można znaleźć w ludzkim ciele. Łuk brwiowy, delikatne wygięcie kręgosłupa, sposób, w jaki nos łączy się z policzkiem – przykłady można mnożyć. Nie tylko zazwyczaj cenimy kształty zakrzywione bardziej niż linie proste, lecz również jesteśmy zbudowani w sposób, który ułatwia ich tworzenie. Naturalną drogą, którą podąża dłoń rysownika, jest łuk.

 

 

Od zawsze otaczają nas produkty o zaokrąglonych kształtach. Windsorskie krzesło, wyprodukowane po raz pierwszy kilka wieków temu, wciąż cieszy się wielkim powodzeniem, co jest najlepszym dowodem ponadczasowości tego rodzaju wzornictwa. Dopiero w latach 50 masowa produkcja obiektów o obłych kształtach ruszyła pełną parą. Wiele urządzeń gospodarstwa domowego, zyskało wówczas zaokrąglone kształty. W tym okresie znaczna część prac Raymonda Loewy’ego (jednego z pionierów wzornictwa przemysłowego) zawierała pięknie zakrzywione elementy.

 

Czytaj również: Lakierowane okapy

 

Przed nadejściem lat 80 wzornictwo wykorzystujące zaokrąglone kształty było drogie, a jego produkcja skomplikowana. Zmieniło się to w połowie tej dekady, kiedy to wprowadzono nowoczesne technologie projektowania i produkcji. Mimo to uzyskanie naprawdę doskonałych zakrzywionych kształtów nawet dzisiaj nie jest łatwe i wymaga wielkiego talentu.

 

Stworzenie doskonale zaprojektowanych produktów, które oferują coś więcej niż funkcjonalność, wymaga dokładnego przemyślenia całego procesu. Każda linia, krawędź, powierzchnia i przestrzeń w dobrym produkcie ma swoje uzasadnienie. Potrzebujemy większej liczby bodźców, które skłonią nas do myślenia, wzbudzą zainteresowanie i skupią naszą uwagę. Bardziej skomplikowane, pełne wypukłości kształty w świecie przyrody dostarczają nam wielu wrażeń, które podświadomie analizujemy. To właśnie dlatego obłe kształty wydają nam się bardziej atrakcyjne.

 

Czytaj również: Zimno, zimniej, NoFrost

 

Można wskazać projekty wykorzystujące krzywizny, które stały się prawdziwymi ikonami i wytrzymały próbę czasu. Najbardziej ikonicznym obiektem o obłych kształtach, znanym na całym świecie, jest butelka Coca-Coli. Słynny kształt to efekt pracy projektantów z Root Glass Company. Jedna z ikon tego rodzaju wzornictwa – okulary Ray Ban Aviator – pochodzi z lat 30. Zaprojektowane z myślą o pilotach, którzy mogli w ten sposób chronić oczy przed ostrym światłem słonecznym na dużych wysokościach, okulary te szybko zyskały popularność wśród konsumentów. Wróćmy jednak do naszych czasów, w których zaokrąglone kształty nie straciły na atrakcyjności. Kształty oparte na krzywiznach są wykorzystywane na wiele nowych, ekscytujących sposobów. Dowody można dostrzec zarówno w projektach mebli, jak i pełnych krzywizn budynkach, takich jak Centrum Kultury im. Alijewa w Baku – dzieło architekt Zahy Hadid. Urokowi form opartych na krzywiźnie nie oparli się również projektanci przedmiotów codziennego użytku. Doskonałym przykładem jest telewizor Samsung HU8500 z zakrzywionym ekranem poprawiającym zarówno jego estetykę, jak i funkcjonalność.

 

 

Nowy zakrzywiony telewizor Samsung wyznacza całkowicie nowy poziom komfortu oglądania w domowym zaciszu. Inżynierowie Samsung  łącząc z rewolucyjną technologią UHD zakrzywiony ekran uzyskali większą głębię obrazu i szeroki kąt widzenia, a także zapewnili lepszą jakość obrazu, dostarczając oglądającym niezapomnianych doznań wizualnych. Dlatego nowy telewizor spotkał się z tak entuzjastycznym przyjęciem ze strony konsumentów.

 

 

Można śmiało stwierdzić, że epoka, w której produkowano rzeczy o linearnych, geometrycznych kształtach ze względu na ograniczone możliwości i zasoby, minęła bezpowrotnie. Możliwości tworzenia projektów o płynnych liniach i wypukłej formie są wręcz nieograniczone. Urzekające, wysublimowane, a niekiedy surrealistyczne zakrzywione kształty, które zdążyliśmy poznać i pokochać, nie stracą na popularności - nasze upodobanie do nich leży głęboko w naszej naturze.

Źródło: havasww / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19215 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 151

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >