Odpowiednie nakładanie impregnatów

Odpowiednie nakładanie impregnatów

Pędzel, wałek, a może aplikator? W jakie narzędzia uzbroić się, zabierając się do impregnowania drewna? Odpowiedź brzmi: najlepiej w te, które uprzyjemnią i usprawnią nam pracę. Pamiętając, że każdy majsterkowicz ma inny charakter i upodobania, przygotowaliśmy subiektywny poradnik eksperta. Czytaj dalej

 

Dla tradycjonalistów: pędzel

 Tradycjonalista lubi sprawdzone metody. Ceni własne i cudzie doświadczenie, dlatego przy malowaniu drewnianych powierzchni najchętniej sięga po pędzel. Trudno się dziwić – pędzel ma wiele zalet. Pierwsza dotyczy neutralizowania wilgoci, która zbiera się na malowanej powierzchni, szczególnie w ogrodzie. Wielokrotne przesuwanie pędzlem po powierzchni pozwala na zemulgowanie wody. To metoda, która pozwala uniezależnić się od niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nie wymyślono też narzędzia, które w równym co pędzel stopniu, ułatwiałoby malowanie chropowatych powierzchni – mówi doradca techniczny firmy Altax, Andrzej Wójcik.

 

Czytaj również: Altanki ogrodowe - idealne rozwiązanie na lato

 

O czym pamiętać:

- Pędzel moczymy w produkcie tylko do 1/3 długości włosia.

-  Produkt nakładamy długimi, płynnymi ruchami.

-  Pędzle przechowujemy w pozycji pionowej, oparte na rączce.

Pędzlem najlepiej nakładać: impregnaty ochronno-dekoracyjne, impregnaty techniczne, lakiery, emalie.

 

 

Dla wygodnych: wałek

 Majsterkowicz wygodny stawia na rozwiązania wydajne i łatwe. Jeśli trzeba poczyta i poszuka informacji na dany temat. Wszystko po to, by uzyskać wymarzony efekt, nie przemęczając się. Wałek, ze względu na wielkość, doskonale nadaje się do dużych powierzchni. Rozprowadza produkt bardzo równomiernie, jest wygodny i łatwy w obsłudze. Nie jest to sprzęt drogi, a żeby dotrzeć w trudno dostępne miejsca wystarczy dołożyć uchwyt. Doskonale sprawdzi się do lakierowania i do produktów o długim czasie schnięcia.

 

O czym pamiętać:

- Kupujmy wałki bezszwowe.

-  Nabierając produkt, należy zamoczyć z nim tylko spód wałka.

-  Do drewna nieoszlifowanego wybierzmy wałek o długim włosiu. Do parkietów i gładkich desek zastosujmy wałek o krótkim włosiu.

Wałkiem najlepiej nakładać: lakiery, emalie.

 

 

Dla praktycznych: tampon, gąbka, szmatka, mop

Majsterkowicz praktyczny nie szuka nowinek. Lubi swoje sprawdzone sposoby i chętnie wykorzystuje do aplikacji materiały, które ma pod ręką. Użycie tamponu, gąbki, szmatki czy mopa sprowadza się do jednego – wcierania produktu w drewno. Są to metody, które nie wymagają wielkiej wprawy, dużych nakładów finansowych i można je zrobić samemu.

 

Czytaj również: Pielęgnacja drewna przez cały rok

 

O czym pamiętać:

-  Produkt należy wcierać w kierunku zgodnym z usłojeniem drewna.

-  W przypadku oleju – produkt wcieramy, dopóki drewno pije, nadmiar trzeba koniecznie zetrzeć.

-  Takie metody doskonale nadają się do uzupełniania miejscowych ubytków w powłoce.

Tamponem, mopem i szmatką najlepiej nakładać: oleje i lakierobejce.

 

Dla fachowca: natrysk (metoda ciśnieniowa)

Fachowiec ma już za sobą niejeden pomalowany drewniany płot, niejedną altankę. Ceni rozwiązania szybkie i proste, nawet jeśli nie są najtańsze. Dlatego sięga po natrysk. Metoda natryskowa, czyli nakładanie preparatu za pomocą pistoletu lub agregatu, wymaga zaawansowanych umiejętności. Maszyna rozpyla produkt pod wpływem ciśnienia. Tak nałożona warstwa produktu jest bardzo cienka, pod warunkiem, że ma on odpowiednią gęstość, a fachowcowi… nie zatrzęsie się ręka – mówi Andrzej Wójcik. Natrysk wymaga sporych nakładów pieniężnych, ponieważ sprzęt jest drogi. To jednak najszybsza istniejąca metoda nakładania impregnatów.

 

O czym pamiętać:

-  Impregnowana powierzchnia nie może mieć zbyt dużo nierówności, wcięć czy spawów.

-  Produkt nałożony natryskiem nie będzie emulgował wilgoci, w efekcie cząsteczki wody mogą zostać uwięzione pod powłoką, co grozi pękaniem powłoki.

Metodą natryskową, najlepiej nakładać: lakiery, emalie.

 

 

Dla miłośników nowinek: aplikator

 Miłośnik nowinek nie stroni od nowoczesnych rozwiązań. Jeśli wynaleziono coś, co może ułatwić i uprzyjemnić mu pracę, z pewnością po to sięgnie. Dla takich osób idealnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z aplikatorów, które są dołączane do produktów. Mogą to być płaskie albo karbowane gąbki, na uchwycie lub bez niego. Dzięki nim można małym nakładem pracy, osiągnąć idealny efekt na malowanej powierzchni i równomiernie nałożyć produkt.

 

O czym pamiętać:

-  Aplikatory są dobrze wyspecjalizowane pod konkretny produkt, dlatego są polecane dla osób początkujących.

 

Aplikatorem najlepiej nakładać: lakiery, oleje.  

 

Niezależnie od użytego narzędzia, po zakończeniu pracy należy je niezwłocznie omyć po to, by mogło posłużyć przy innych pracach w następnym sezonie. Informacji o tym, jakich środków najlepiej użyć do oczyszczania, szukajmy na etykietach produktów – przypomina Andrzej Wójcik.

 

Źródło: MSL Group / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18194 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 90

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >