Remont czy modernizacja

Remont czy modernizacja

Różnica między remontem a konserwacją jest łatwa do zrozumienia. Trochę mniej przejrzysta jest różnica między remontem i modernizacją, gdy np. przy okazji ocieplania budynku (termomodernizacja) robi się także remont. Czy na potrzeby tego typu działań powinny być tworzone oddzielne fundusze, np. remontowy, modernizacyjny i konserwacyjny? Czy ocieplenie i termomodernizacja to jest to samo? Czy wymiana windy, to remont, modernizacja czy konserwacja?

Janusz Gdański, ekspert Ogólnopolskiej Izby Gospodarki Nieruchomościami

Remont jest zdefiniowany w prawie budowlanym (art. 3 punkt 8) jako wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego. To odróżnia remont od innych bliskich pojęć – modernizacji, rozbudowy, przebudowy czy nadbudowy. Bieżąca konserwacja, czyli zabezpieczenie przed dekapitalizacją, nie jest w myśl prawa budowlanego remontem. Modernizacja to unowocześnienie obiektu budowlanego podnoszące jego wartość użytkową, np. wyposażenie budynku w sieć internetową, zmiana systemu ogrzewania etc. Szczególnym przypadkiem modernizacji jest termomodernizacja, czyli ocieplenie zwiększające wartość użytkową budynku przez ograniczenie ubytków ciepła z jednoczesną poprawą walorów estetycznych budynku.

czytaj więcej...
Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Części do samochodu - oryginalne, używane, czy zam... Liczba postów: 425 Grupa: Trudne tema... A czy macie swój stały warsztat samochodowy, z którego usług korzystacie? Polecam Wam od siebie serwis mitsubishi lublin: https://technotop.pl/mitsubishi/serwis.. .
  • Zegarki Daniel Wellington-co sądzicie? Liczba postów: 42 Grupa: Trudne tema... Chcę kupić tacie na urodziny zegarek. Myślałem o zegarku Daniel Wellington, co o tym sądzicie? Nosi ktoś może? Jakieś opinie?
  • Zabawki dla dzieci Liczba postów: 21 Grupa: Trudne tema... Wybór jest ogromny. ___ igły do pobierania krwi
  • Sposób na zdrowie Liczba postów: 311 Grupa: Trudne tema... Jeśli chodzi o terapie to jeśli potrzebujesz wsparcia w leczeniu depresji, uzależnień czy też chcesz pozbyć się traumatycznych przeżyć możesz skorzystać z tej m...
  • Marketing Liczba postów: 48 Grupa: Trudne tema... Dobrze jest też postawić na ozdobne witryny w momencie gdy prowadzicie własny sklep. Firmy takie jak https://www.windowstories.com.pl/ są w stanie wykonać witry...

Ostatnio na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18069 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 714

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >