Słupki parkingowe chowane

Słupki parkingowe chowane

Na wiosnę ludzie bardziej niż kiedykolwiek zaczynają dbać o to, co ich otacza. Na ulicach większych miast pojawiają się kolorowe kwiatki i fantazyjne krzewy. W blasku słońca podziwiamy zabytkowe uliczki miejskich starówek. Czytaj dalej

 

Delektujemy się pięknym widokiem, aż w zasięgu wzroku pojawia się coś, co szybko sprowadza nas na ziemię. Nagle „staje” przed nami stary, brzydki i zardzewiały słupek lub szlaban, swoją obecnością oświadczający, że w tym miejscu nasza droga właśnie się kończy. O ile pieszemu może udać się go jakoś ominąć, rowerzysta lub kierujący innym pojazdem, będzie miał z tym problem. Czasem służby miejskie walcząc z niesfornymi kierowcami montują na stałe słupki, blokując mieszkańcom dojazd do posesji, utrudniając dostawcom towarów dostęp do sklepów albo zagradzając przejście pieszym i przejazd rowerzystom. Odkąd na rynku pojawiły się słupki chowane jest to zupełnie zbędne!

 

 

 

Pełna kontrola

Najnowsze produkty tego typu mają wiele różnych zastosowań: mogą wyznaczać obszary dostępne tylko dla pieszych, zarówno w godzinach szczytu, jak i tam, gdzie jest to rzeczywiście konieczne, na stałe. Poza tym mogą pozwalać na wjazd i wyjazd do/z określonych stref tylko tym osobom, które mają stosowne zezwolenia – właścicielom sklepów, mieszkańcom, gościom hotelowym, użytkownikom garaży, taksówkarzom, kierowcom samochodów wynajmowanych oraz właścicielom parkingów. Takie zastosowanie mają na przykład słupki drogowe serii J z napędem hydraulicznym FAAC.

 

Czytaj również: Ogrodzenie z desek kompozytowych

 

Ponadto, są one przydatne w wyznaczaniu parkingów dla samochodów oraz placów i ścieżek dla pieszych, tworzonych na poboczach dróg. Dzięki temu, że słupki chowane dają możliwość kontrolowania wjazdu i wyjazdu pojazdów do określonych stref, osoby spacerujące po pięknych ulicach miast, parkach i miejskich deptakach nie będą narażone na uciekanie przed jeżdżącymi samochodami. Będą sobie mogły pozwolić na odpoczynek bez zakłócania spokoju przez warkot silnika. Słupki pozwalają na swobodny ruch przechodniów – nie ograniczają przejścia tak jak szlabany.

 

 

Korzyści dla wszystkich

Osoby decydujące się na montaż słupka, mogą być także spokojne  o jego wytrzymałość. – "Słupek drogowy model J 275 FAAC jest metalowym cylindrem charakteryzującym się dużą wytrzymałością na działanie czynników atmosferycznych. Zastosowany olej syntetyczny pozwala na pracę bez względu na panujące temperatury. Posiada wbudowany mechanizm tłokowy, który wprawia cylinder w ruch po odebraniu odpowiedniego sygnału z jednostki sterowania" – mówi Andrzej Trojanowski, dyrektor generalny FAAC Polska.

 

Czytaj również: Jak ogrodzić posesję? Ogrodzenie wizytówką domu

 

Zadaniem tego urządzenia jest skuteczne zniechęcenie do wjazdu i parkowania w niedozwolonych  miejscach. Słupki te wyznaczają przestrzeń i pozwalają na wjazd tylko dla uprawnionych samochodów. Jednocześnie zamykają drogę mniej uczciwym osobom, zwiększając bezpieczeństwo. Wciąż jeszcze zdarzają się przypadki włamań, na przykład na parkingi - choć wymaga to wysiłku, ramię szlabanu da się złamać. Słupek to przeszkoda nie do pokonania.

 

 

Na swoim miejscu

O coraz większej popularności takich urządzeń świadczy rosnąca liczba miejsc, w których są one instalowane. Oprócz wspomnianych już parkingów, wjazdów do sklepów i na posesje, słupki chowane pojawiają się również w miejscach bardziej „prestiżowych”. Dla przykładu słupki FAAC zostały zamontowane na ulicy Mariackiej w Katowicach, na Rynku we Wrocławiu i na Zamku Królewskim na Wawelu. Względy estetyczne łączą się zatem z praktycznymi. Słupki są małe i eleganckie, a przez to „dyskretne” i mało widoczne. Wyglądu tych miejsc strzegą bardzo pilnie konserwatorzy zabytków. Propozycja zamontowania tam szlabanu z góry skazana byłaby na porażkę. Inne miejsca,    w których możemy już spotkać automatyczne „nowości” to hotele, aquaparki, galerie handlowe i szpitale.

 

Czytaj również: Cynkowanie ogniowe sposobem na trwałe ogrodzenie

Co więcej, doskonale się tam sprawdzają! Słupki wyglądają, jakby zostały zaprojektowane specjalnie do tego konkretnego miejsca. Szlabany są jak najbardziej przydatnymi urządzeniami, ale powinny być montowane w odpowiednich do tego miejscach. Zamiast więc licznych zakazów parkowania, postoju, przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerzystów, w wielu miejscach powinny pojawić się nakazy montażu drogowych słupków. Ułatwiłoby to życie zarówno instytucjom odpowiedzialnym za organizację ruchu (np. służbom miejskim), jak i pieszym, rowerzystom i kierowcom. Wiosna jest idealnym czasem na podejmowanie wszelkich decyzji dotyczących montażu automatycznych urządzeń na zewnątrz. W tym przypadku,  dla dobra wszystkich, śmiało możemy to zrobić!

 

Źródło: Red Pen / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 154

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >