Sposób na drewno w kuchni

Sposób na drewno w kuchni

Rozbita szklanka, rozlana zupa, awaria kranu i kromka chleba, zawsze złośliwie spadająca masłem do dołu – to kuchenna codzienność. Rodzaj surowca, jaki wybierzemy do jej wykończenia, powinien być na te wszystkie katastrofy odporny. Czytaj dalej

 

W niejednym domu kuchnia stanowi centrum życia rodzinnego. Warto więc, by była wygodna i urządzona w taki sposób, by spędzanie w niej czasu było przyjemnością. Przy doborze mebli, podłogi czy elementów wykończenia warto rozważyć zastosowanie drewna. Tak jak w każdym innym pomieszczeniu, tak i w kuchni sprawdzi się ono doskonale. Spotykam się z opiniami, że drewno w kuchni to zły pomysł. Użytkownicy boją się, że nie wytrzyma  intensywnej eksploatacji – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. Zastanówmy się jednak – drewno jest wykorzystywane w budownictwie od wieków i często wystawiane jest na cięższe, niż kuchenne, próby. Z drewna budujemy tarasy, mosty, a nawet statki. Sekret tkwi więc w doborze gatunku i zabezpieczeniu deski. 

 

Czytaj również: Kuchnia w stylu vintage


Jakie drewno do kuchni?

Drewno w kuchni jest narażone, z jednej strony, na zmiany poziomu wilgotności powietrza, z drugiej – na uszkodzenia mechaniczne wynikające z intensywnego użytkowania. Dlatego kluczem w doborze gatunku drewna powinna być jego twardość i odporność na zniekształcenia. Przed zakupem powinniśmy więc zajrzeć do tabel poziomu kurczliwości (znajdziemy je w sklepie oraz w Internecie) i szukać gatunków o najniższym wskaźniku skurczu (najniższy procent).

 

Czytaj również: Kolorowe zestawy kuchenne

 

Jak zabezpieczyć?

Drewno w kuchni powinno zostać zabezpieczone preparatem ochronno-dekoracyjnym. Przy doborze środka powinniśmy kierować się względami estetycznymi i zadać sobie pytanie, na jakim efekcie wizualnym nam zależy. W przypadku kuchni stoimy przed wyborem: olejowanie albo lakierowanie.

 

Czytaj również: Jak urządzić doskonalą kuchnię?

 

 

Olej – powierzchnia olejowana wygląda bardzo naturalnie, ponieważ podkreśla on rysunek słojów. Wnikając głęboko w deskę, chroni ją przed wilgocią. Olejowanie trzeba powtarzać przynajmniej raz w roku. Nie jest to jednak zabieg skomplikowany, nie wymaga też wiele wprawy. Produkt wcieramy w deskę za pomocą szmatki lub tamponu, dopóki drewno „pije”. Nadmiar produktu koniecznie ścieramy.

 

Czytaj również: Gres w kuchni

 

Lakier – zazwyczaj dostępny w wersji połysk lub półmat, daje piękny efekt wizualny, szczególnie w nowoczesnych wnętrzach. Doskonale wygląda na powierzchniach pionowych – drzwiach, szafkach, meblach. Stosując lakier na podłodze pamiętajmy, że jego nałożenie wymaga precyzji – warstwy muszą być równomierne, odpowiedniej grubości i nie mogą na siebie nachodzić. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne lakierowanie, rozważmy zastosowanie aplikatora do lakieru. UWAGA! Lakier tworzy twardą powłokę ochronną, jednak z biegiem lat będzie się wycierał, dlatego wybierając to rozwiązanie powinniśmy liczyć się z koniecznością cyklinowania i odnawiania powłoki co kilka lat – w przeciwieństwie do powierzchni olejowanej, lakierowanej podłogi nie można bowiem odnawiać miejscowo.

 

Czytaj również: Dwukolorowa aranżacja kuchni

 

 

Drewno to wspaniała alternatywa dla zimnych płytek czy kamienia, doskonały sposób na ocieplenie każdego, nawet minimalistycznego wnętrza. Jeśli będziemy regularnie dbać o drewniane powierzchnie w naszej kuchni, przez wiele lat będziemy się cieszyć przytulną atmosferą i jego przyjemną fakturą pod stopami – mówi Andrzej Wójcik.

Źródło: MSL WARSAW / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 208

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >