Sposób na kolorowe okna

Sposób na kolorowe okna

Aranżując wnętrza naszych domów i mieszkań, szukamy takich rozwiązań, które z jednej strony będą oddawać nasz charakter, z drugiej odpowiedzą obowiązującej modzie, z trzeciej stworzą niepowtarzalny klimat.

 

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że chcąc osiągnąć takie efekty, nie potrzebujemy litrów farb i modnych dodatków. Tajemnica bowiem tkwi w sekretnym połączeniu światła i koloru. Intensywne kolory we wnętrzach wciąż nie są naszą mocną stroną – boimy się zaryzykować, nie ufamy własnej intuicji albo po prostu nie potrafimy wkomponować zdecydowanych barw w otoczenie tak, by uzyskać efekt harmonii.

 

Czytaj również: Jak ustrzec się błędów podczas aranżacji okiennych?

 

A przecież mocne kolory to nieodzowny element wnętrz z charakterem! Według zasad kompozycyjnych, kolory we wnętrzu powinny nawiązywać do tego, co podsuwa nam natura. Zdecydowane barwy są jak kwiaty – upiększają otoczenie, przyciągają uwagę i koncentrują emocje. Mają także niebagatelny wpływ na naszą psychikę. Kolory związane są silnie ze skojarzeniami, które budujemy od wczesnego dzieciństwa, stymulują nasz organizm, ale potrafią także wpływać na nas uspokajająco.

 

 

Odbiór koloru ściśle wiąże się ze światłem – to ono decyduje o tym, jak nasze oko zaklasyfikuje daną barwę. Dlatego najlepszym sposobem na wprowadzenie odpowiedniej barwy do naszego wnętrza, jest dobranie właściwego odcienia rolety. Ciekawą propozycję na rynku prezentuje firma Franc Gardiner, której marki Prakto i Lotari oferują zestawy rolet o bardzo różnorodnych odcieniach. Miejmy świadomość, że to właśnie światło, które pada przez okna naszych domów, potrafi wyczarować niezwykłą atmosferę i nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Nauczmy się to wykorzystywać i sterować tym charakterem.

 

Czytaj również: Pościel z motywem na EURO 2012


Każdy kolor ma inne właściwości: barwy jasne, pastelowe odbijają światło i nadają wnętrzu wrażenie przestronności, stąd stosuje się je w mniejszych wnętrzach. Z kolei barwy ciemne, nasycone stwarzają wrażenie intymności – pochłaniają więcej światła i przy słabszym oświetleniu wydają się ciemniejsze. Świetnie prezentują się we wnętrzach nasłonecznionych, w których naturalne światło wydobywa ich naturę. W pokojach, których okna zwrócone są na wschód i południe, kolory rolet powinny być intensywniejsze, by nie sprawiały wrażenia bardziej rozbielonych od tych, stosowanych w pokojach północno-zachodnich. Ten typ rolet można znaleźć w kolekcji Prakto Blackout, którą charakteryzują kolory w subtelnych odcieniach, nie rażące tandetą, a jednocześnie zachowujące intensywną barwę.

 

 

W pokojach północnych, w których światło jest mniej intensywne, powinniśmy stosować rolety w kolorach jasnych, pochodnych żółtego, rozświetlających wnętrze. Od strony południowej – tam, gdzie światło jest obecne przez cały dzień – swobodnie możemy zastosować ciemniejsze, nasycone barwy, na przykład te z kolekcji Prakto – Uni – która posiada niezwykle szeroką gamę kolorystyczną. Jeśli mieszkamy w domu, który obfituje w okna, czasem chcemy schronić się przed zbyt intensywnym światem. Kolekcja Lotari Zamszowy Szyk oferuje takie właśnie rolety – o pięknym, głębokim odcieniu, skutecznie separujące przed zbyt jasnym światłem.

 


Światło słoneczne, połączone z intensywnym kolorem rolet, może stać się czynnikiem, który zupełnie odmieni charakter wnętrza. Bez niepotrzebnego mnożenia dodatków będziemy mogli nadać charakter spokoju i wyciszenia naszej sypialni, ożywić pokój dzienny, sprawić, że kuchnia i salon staną się bardziej przytulne i „domowe”. Wystarczy tylko… wybrać odpowiednią roletę.

 

 

 

Źródło: Toolbox / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18327 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 180

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >