Stara

Stara "nowa" podłoga

Położenie nowej podłogi w nowym budynku nie jest w zasadzie większym wyzwaniem ani praktycznym, ani tym bardziej teoretycznym. Nieco inaczej sprawa się ma, jeśli chcemy zaadaptować lub wyremontować stary obiekt z podłogami z desek na drewnianych stropach. Czytaj dalej

 

Taka adaptacja czy remont również może mieć kilka „stopni trudności”, bo podłogi z desek bywały różne. W domach mieszkalnych o wyższym standardzie z reguły układano je w technologii, którą dzisiaj określilibyśmy jako „pióro – wpust”.  To zapewniało stabilność i sztywność całej podłogi. W domach wykonanych w mniej zaawansowany sposób, a także na strychach i w budynkach gospodarczych deski po prostu przybijano do belek jedną przy drugiej, nie łącząc ich w żaden sposób. Efekt jest taki, że przy obciążeniu każda deska pracuje sama – a więc ugina się inaczej niż sąsiednie i oczywiście zdecydowanie bardziej, niż gdyby część obciążeń przejmowała pozostała powierzchnia podłogi. Tego rodzaju podłogę szczególnie warto ustabilizować i usztywnić.

 

Rys. mfp® na starej podłodze z desek 01

 

Prace powinniśmy rozpocząć od dokładnych oględzin oryginalnej konstrukcji podłogi z desek na drewnianym stropie. W wersji najprostszej składałaby się ona wyłącznie z elementów oznaczonych jako 1 i 5 – czyli desek przybitych od góry do belek konstrukcyjnych. Tu przedstawiono wariant nieco bardziej skomplikowany, ze ślepym pułapem i polepą zapewniającą lepszą izolację termiczną i akustyczną. Jest to oczywiście rozwiązanie bardzo ciężkie i warto je zastąpić lżejszą konstrukcją.

1. Belka stropowa

2. Listwy podtrzymujące deski ślepego pułapu

3. Deski ślepego pułapu – tzw. wsuwki

4. Polepa – w różnych okresach wykonywana z różnych materiałów. Pierwotnie była to mieszanka gliny, sieczki i wapna.

5. Deski podłogowe

 

Rys. mfp® na starej podłodze z desek 02

 

Czytaj również: Na czym polega fenomen drewnianych podłóg?

 

Aby poprawić parametry takiej podłogi najlepiej położyć na niej dodatkową warstwę łączonych na pióro-wpust płyt mfp®. Płyty układamy prostopadle do kierunku desek podłogowych i przykręcamy wzdłuż dłuższych krawędzi. Należy przy tym pamiętać o wytycznych producenta – używać gwoździ lub wkrętów o długości przekraczającej 2,5 x grubość użytej płyty. Odległości między gwoździami nie mogą przekraczać 15 cm. Minimalna odległość gwoździa od krawędzi płyty nie może być mniejsza niż 1 cm a od narożnika 2,5 cm.

1. Płyta mfp® przymocowana do starej podłogi

2. Oryginalna podłoga z desek

3. Warstwa polepy

4. Belki stropowe

 

Rys. mfp® na starej podłodze z desek 03

 

Dodatkową zaletą tak wykonanej podłogi jest idealnie gładka powierzchnia, dzięki której jako podkład pod panele podłogowe wystarczy najtańsza pianka. Oczywiście jako wykończenie mogą również służyć deski czy płytki ceramiczne.

1. Poszycie płytą mfp®

2. Oryginalny strop

3. Pianka pod panele

4. Panele podłogowe

5. Listwa przypodłogowa

 

Czytaj również: Brązowa podłoga lubi kontrasty

Źródło: profundo / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18802 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 150

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >