Urządzamy kącik biurowy w domu

Urządzamy kącik biurowy w domu

Ciągle za czymś gonimy, pracujemy w pośpiechu, brakuje nam na wszystko czasu. Przez to często jesteśmy zmuszeni zabierać pracę do domu. Co zrobić, by nie było to naszą zmorą? Jak urządzić miejsce do pracy w domu, tak aby jak najlepiej spożytkować czas i energię?

 

Po pierwsze – miejsce

 

Wiele zależy od tego, czy mamy oddzielny pokój dedykowany pod biuro, czy też nie. Jeśli biuro ma być urządzone w osobnym pomieszczeniu to sprawa jest prosta. Wszystko natomiast komplikuje się jeżeli kącik do pracy ma mieć wydzieloną przestrzeń innego wnętrza.

 

Czytaj również: Gdzie najlepiej urządzić gabinet w domu

 

W tym przypadku można go usytuować w salonie, sypialni, a nawet w kuchni. Jeżeli chcemy, by strefa pracy i odpoczynku w danym wnętrzu wyraźnie się różniła możemy do tego celu użyć parawanu lub zbudować ściankę działową. Natomiast, gdy pomieszczenie jest zbyt małe nie oddzielamy stref. Gdy cenimy sobie spokój i ciszę podczas pracy powinniśmy zadbać, by kącik biurowy znajdował się we wnętrzu, które nie jest przechodnie i zapewni nam komfort pracy.

 

Po drugie – ergonomia

 

Urządzając kącik biurowy należy pamiętać o podstawowych zasadach ergonomii. Należy tak dopasować sprzęty, by maksymalnie zoptymalizować naszą pracę. Stworzyć takie środowisko, by nie wpływało ono niekorzystnie na nasze zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Na rynku funkcjonuje wiele firm oferujących ergonomiczne wyposażenie wnętrz. Przed ich wyborem należy jednak zapoznać się z podstawowymi zasadami ergonomii.

 

 

Źródło: www.swiatswiatla.pl

 

Wysokość biurka, krzesła, czy powierzchnia blatu roboczego powinna być dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb i gabarytów. Ergonomia to hasło, które często wykorzystywane jest przez nieuczciwych przedstawicieli firm jako chwyt marketingowy. Każde miejsce, przy którym pracujemy nie powinno być zagracone.

 

Czytaj również: Aranżujemy biuro w domu

 

Na biurku muszą znajdować się tylko rzeczy niezbędne. Aby zachować porządek stosuje się różnego rodzaju przyborniki na dokumenty i artykuły piśmiennicze. Pamiętajmy, im większa organizacja tym łatwiejsza i sprawniejsza praca.

 

Po trzecie – oświetlenie

 

Oświetlenie w miejscu pracy to bardzo ważny element. Najlepsze dla naszych oczu jest światło dzienne, jednak pracując w domu często robimy to już po zmierzchu. Podczas obowiązków potrzebujemy jasnego światła, ale niezbyt ostrego. Górne światło daje dużą przestrzeń oświetlającą, jednak jest dosyć męczące. Dlatego warto również pomyśleć o lampce biurkowej. Posiada ona duży zakres padania światła, oświetla tylko to co chcemy, a przy tym nie męczy wzroku.

 

 

Lampa z przybornikiem, źródło: www.swiatly.com

 

Po czwarte – kolor

 

W miejscu pracy kolor nie powinien być zbyt jaskrawy. Dlatego przy jego urządzaniu stosuje się stonowane barwy, ale o odcieniach pobudzających – pomarańczach i słonecznych żółciach. Można również stosować beże, ale one wprawiają nas w nastrój relaksu i odprężenia. By uniknąć rozleniwienia przy pracy powinno się łączyć je z bardziej ożywczymi barwami.

Źródło: New Design / budnet.pl
Autor: Projektant/ekspert: Anna Berner Paluch; Redakcja: Karolina Macierzyńska

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak zaaranżować salon? Liczba postów: 264 Grupa: Najnowsze t... Na pewno warto lepiej zorientować się wśród możliwości i jednocześnie nowoczesnych aranżacji, aby osiągać zadowalający efekt końcowy. Tutaj na przykład moze prz...
  • Aranżacja wnętrz: zmień charakter mieszkania Liczba postów: 26 Grupa: Wnętrza Szanowni Państwo, Śnieżka Plamoodporna to dostępna w 48 gotowych kolorach farba lateksowa, którą z powodzeniem można nanosić na podłoża tradycyjne i gipsowe. Fa...
  • Kręgosłup - rehabilitacja Liczba postów: 42 Grupa: Porady i op... Rehabilitacja bólu kręgosłupa z wykorzystaniem termolezji w https://rehab-gdansk.pl/termolezja/ to dla mnie znakomite rozwiązanie. Przez lata cierpiałem na ból,...
  • Jak urządzić sypialnię? Liczba postów: 358 Grupa: Ciekawe pom... Szanowni Państwo, Warto zadbać o odpowiednią kolorystykę sypialni. Do malowania ścian rekomenduję Śnieżkę Plamoodporną, która jest dostępna w 48 kolorach. Farba...
  • nowoczesny salon Liczba postów: 360 Grupa: Porady i op... Szanowni Państwo, Rekomenduję pomalowanie sufitu oraz ścian na biało. Do malowania można zastosować lateksową farbę Śnieżka Eko Plus, którą można nanosić tradyc...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18815 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 66

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >