W zgodzie z naturą. Cegła zamiast kostki brukowej

W zgodzie z naturą. Cegła zamiast kostki brukowej

Wiosna, lato i jesień to pory roku, w których przy sprzyjającej aurze najmilej wolny czas spędza się na tarasie lub w ogrodowej altanie. Pozytywne odczucia jeszcze się potęgują, gdy wokół otacza nas zadbana, harmonijnie skomponowana przestrzeń. Czytaj dalej


Kontakt z naturą jest ważnym elementem w procesie regeneracji ludzkiego organizmu. Nic więc dziwnego, że zabiegani, po całodziennych zmaganiach w pracy, wracając zakorkowanymi i zadymionymi ulicami do domu marzymy o chwili relaksu, spędzonej z dala od codziennego zgiełku, gdzieś „na łonie” natury. Dlatego już nie tylko z mody, ale i z autentycznej potrzeby coraz więcej osób decyduje się na budowę domów z naturalnych materiałów. One też są coraz częstszym elementem wykorzystywanym przy zagospodarowywaniu przydomowych ogródków i tarasów. Jest to możliwe, gdyż w sukurs tym marzeniom i potrzebom przychodzą producenci materiałów budowlanych, którzy dostosowują swoją ofertę do nowych tendencji. Dzięki temu miłośnicy natury mogą zaprojektować nawet najbardziej fantazyjny, naturalny ogród.

Kłopotliwe ścieżki

Ważnymi - ale też sprawiającymi wiele kłopotów - elementami ogrodowej architektury są ścieżki, alejki oraz podłogi tarasów i altan. Kłopot sprawia nie ich rozmieszczenie, ale wybór materiału, z którego mają być wykonane. I choć pozornie wydaje się, że rynek dysponuje w tym względzie szeroką ofertą (żwir, deski, kamienie, kostka brukowa) to, gdy przychodzi czas na decyzję, pojawiają się wątpliwości. Wiele z nich dotyczy trwałości i związanych z tym zabiegów pielęgnacyjnych (drewno, żwir), a także trudności w układaniu i obrabianiu (kamień). Chyba dlatego tak wiele osób decyduje się na wybór cementowej kostki brukowej. Ta jednak mimo coraz lepszego wzornictwa i bogatej oferty kształtów nadal „skażona” jest nienaturalnym pochodzeniem, co najlepiej widać w konfrontacji z czasem, którą przegrywa, płowiejąc i odsłaniając tym samym swą prawdziwą naturę.

Naturalna jak cegła

Przykład kostki brukowej potwierdza, że nawet najlepsze sztuczne odpowiedniki nie są w stanie zastąpić w pełni oryginału. Dlatego interesującą alternatywą dla kostki wydaje się być oferowana przez firmę Röben klinkierowa cegła brukowa. Łączy bowiem ona w sobie wszystkie pozytywne cechy cementowej kostki (bogactwo wzorów, kształtów, kolorów, łatwość układania) z szlachetnym pięknem naturalnego surowca. Poza tym jest trwała, odporna na wpływ warunków atmosferycznych, dostępna w wielu, dobrze komponujących się z ogrodem, kolorów (oprócz klasycznych, ziemistych, dostępne są również „czerwono-niebieski cieniowany”, „czarny cieniowany”, „czarny cieniowany podpalany” oraz „kremowo-biały”).

Nie tylko ścieżki

Te same klinkierowe kształtki z powodzeniem można wykorzystać jako materiał wykończeniowy na podłogi tarasów czy ogrodowych altan. Jednak w tym wypadku należy wykonać pewne prace przygotowawcze. Przed układaniem trzeba usunąć miękki grunt macierzysty. Następnie nanosi się druga warstwę (tzw. mrozoodporną), która powinna mieć co najmniej 10 cm grubości. Tu zalecane są mieszanki pospółki i żwiru (uziarnienie 0/32). Później układamy warstwę nośną z czystego tłuczenia lub mieszanek piasku żwirowego o uziarnieniu od 0/32 do 0/50. Ważne jest staranne zagęszczenie warstwy nośnej, np. za pomocą powierzchniowego wibratora (można go wypożyczyć w wielu wypożyczalniach ze sprzętem budowlanym). Następnym krokiem jest ułożenie podłoża z warstwy piasku lub żwiru (powierzchnia musi być gładka). Kolejny krok to wypełnienie spoin piaskiem.

 

Różnorodność aranżacji

Wzory podłóg i ścieżek, które możemy uzyskać przy pomocy klinkierowych cegieł brukowych są ograniczone w zasadzie jedynie naszą wyobraźnią. Zaokrąglone, prostokątne lub owalne, praktycznie wszystkie geometryczne formy są możliwe do ułożenia. Stosunkowo łatwe do układania są wiązania blokowe, w przypadku których klinkierowe cegły brukowe, podobnie jak przy parkiecie łączone są w bloki 2- lub 3-elementowe. Cegły w ogrodzie efektownie prezentują się ułożone w wiązaniu w jodełkę, które jest ponadto bardzo trwałe. Natomiast najczęściej stosowaną formą układania jest wiązanie wozówkowe, w linii prostej lub w formie łuku.

Otoczenie domu  to  jakby  jego  wizytówka, dlatego  tym bardziej warto  zadbać o jego piękną i trwałą aranżację.

Źródło: YASNA Communications / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19214 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 64

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >