Wodna Nuta w Opolu jednym z najnowocześniejszych basenów

Wodna Nuta w Opolu jednym z najnowocześniejszych basenów

Projekt, na bazie którego powstała pływalnia olimpijska od początku należał do niezwykłych. „Wodna Nuta” w Opolu to jeden z najnowocześniejszych basenów w kraju i dopiero 13. tego typu obiekt w Polsce. Jego autorzy postawili sobie za cel stworzenie miejsca przyjaznego i pięknego zarazem. Czytaj dalej

 

Wyreżyserowane widoki podkreślone światłem, surowe wykończenie jak z dawnych koszarów wojennych - to tylko niektóre z zastosowanych rozwiązań składających się na unikalny charakter obiektu otwartego na początku grudnia br.  

 

Wypowiedź Rafała Malińskiego i Malwiny Łazęckiej właścicieli pracowni Studium, autorów projektu pływalni: „Architekturę obiektu ukształtowaliśmy przy pomocy prostych, lecz wyraźnych decyzji projektowych. Z uwagi na lokalizację chcieliśmy odróżnić opolski basen od innych basenów, cechujących się skomplikowanym zestawem brył z licznymi ozdobnikami”.

 

Czytaj również: Wnętrza w inwestycji Angel Wawel

 

Budynek od strony kampusu uczelni ma proste ściany, podporządkowane regularnej urbanistyce dawnych koszarów wojskowych. Klarowny układ podkreśla ich surowe wykończenie – czarny, szorstki tynk.

 

Frontowa elewacja, razem z istniejącymi budynkami tworzy prostokątny plac wejściowy. Elewacja południowo – zachodnia faluje wzdłuż cieku wodnego okalającego teren politechniki i komponuje się ciepłą okładziną cegły klinkierowej z otwartymi terenami zielonymi.

 

 

Magia wnętrza

Aranżując wnętrze staraliśmy się wyreżyserować widoki, które kolejno dotrą do użytkownika. Na wprost wejścia, w głównym holu, zaprojektowaliśmy przeszkloną ścianę odsłaniającą halę pływalni i główny basen”- mówią autorzy projektu Rafał Maliński i Malwina Łazęcka.   

 

Widok podkreślony jest światłem wpadającym przez świetlik dachowy oraz ciemnym kolorem ścian i sufitów holu wejściowego. Z ciemnej, zróżnicowanej kolorystycznie przestrzeni przechodzimy do białych szatni, a następnie wychodzimy do wielobarwnej części rekreacyjnej pływalni, gdzie przez liczne okrągłe okna widzimy ogród.

 

Czytaj również: Powstanie nowy budynek Wydziału Psychologii UW

 

Atrakcje w środku i na zewnątrz

Przy planowaniu funkcji staraliśmy się zaoferować jak najszerszy program odpowiadając na potrzeby zarówno zawodników, studentów, jak i rodzin.” – kontynuują właściciele pracowni Studium.

 

Sportowy basen wyposażony został w ruchomy pomost umożliwiający treningi na długości olimpijskiej (50m), na „krótkim” basenie (25m), oraz do gry w piłkę wodną, czy kajak polo. Rozbudowana część rekreacyjna, z takimi atrakcjami jak rwąca rzeka, masaże, jacuzzi będzie atrakcją dla najmłodszych. Basen solankowy, sauny suche i parowe zapewnią atrakcyjne miejsce wypoczynku i relaksu.

 

Nie zabrakło też nowych miejsc dla studentów. Na piętrze znajduje się lokal gastronomiczny, który jak zakładamy na co dzień będzie pełnił funkcję uczelnianej stołówki, a podczas zawodów obsłuży kibiców. Przed wejściem zaprojektowaliśmy rozległy plac, będący nową atrakcyjną przestrzenią kampusu. Ustawione w okręgu ławki już przed otwarciem basenu były wykorzystywane do prowadzenia zajęć.

 

 

Wyzwania dla architekta

Przy realizacji projektanci napotkali kilka wyzwań wśród których chyba najważniejszym była gładka, czarna elewacja.

 

Ze względu na ciemny kolor i duży stopień pochłaniania światła należało zastosować specjalne masy zbrojące, nanoszone na elewacje po wstępnym wymieszaniu z czarnym barwnikiem. Aby osiągnąć głębię koloru nakładano kolejne warstwy, lekko je zacierając, aby nie zatracić wklęsło- wypukłej faktury.

 

Tynk nakładała jedna osoba ponieważ ruch ręką, siła i fantazja nie są do podrobienia natomiast efekt musiał powtarzać się na całej długości ściany. Dzięki prawdziwemu zaangażowaniu wykonawcy osiągnęliśmy niepowtarzalne wzory i fakturę.

 

Czytaj również: Zakończona budowa Centrum Handlowego Riviera

 

Kolejne niezwykłe projekty pracowni Studium

Projekt pływalni był impulsem do powiększenia naszej pracowni, otworzył nam drogę do kolejnych dużych tematów o charakterze publicznym. Obecnie realizujemy rozbudowę specjalistycznych laboratoriów Wydziału Elektroniki i Techniki Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz budowę Centrum Przetwarzania Danych Wrocławskiej Akademii Medycznej.” – mówi Rafał Maliński.- „Podjęliśmy się również działań o większej skali wykonując koncepcję architektoniczno - urbanistyczną historycznego centrum Jeleniej Góry oraz koncepcję drogi wodnej łączącej Wielkie Jeziora Mazurskie z Kanałem Augustowskim. Mamy nadzieję, że zadowolenie mieszkańców Opola z zaprojektowanej przez nas pływalni pomoże nam podejmować kolejne wyzwania”. – dodaje.

Źródło: Neuron / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Rozbiórki Liczba postów: 105 Grupa: Stawiamy śc... I chose the best slots for myself icecasino.com/en Here it seems that you can often win. And you can play in this gaming club not only for pleasure, but also to...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 353 Grupa: Robimy stro... Najbardziej preferuję deskę barlinecką, to najlepszy wybór jeżeli chodzi o podłogi drewniane. https://podlogi24.net.pl/
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 1046 Grupa: Ogrodzenia... A jeśli chcesz kupić wszystko w jednym miejscu, to doskonałym miejscem będzie https://posesjaplus.pl Tutaj poza ogrodzeniem panelowym czy siatkowym kupisz też o...
  • Podłogi Liczba postów: 232 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Mrozek | Studnie głębinowe | Pompy ciepła | Instal... Liczba postów: 5 Grupa: Robimy inst... Mrozek | Studnie głębinowe | Pompy ciepła | Instalacje wod-kan Naszą siłą jest tradycja, która zmusza nas do solidnego wykonania każdego powierzonego nam zadan...
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 88 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18815 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 157

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >