Współczesne wykorzystanie gabionów

Współczesne wykorzystanie gabionów

Pierwsze gabiony – czyli metalowe kosze wypełnione kamieniami, skonstruował Leonardo da Vinci, nazywając je Corbeille Leonard - Koszami Leonarda. Kariera tego wynalazku na dobre rozpoczęła się w XIX wieku, kiedy zaczęto stosować je na polach bitew, do osłony przed ostrzałem artyleryjskim. Czytaj dalej

 

Również współcześnie gabiony pełnią misje wojskowe,  m.in. w Afganistanie i Iraku, gdzie osłaniają bazy i posterunki. - Okazały się one odporniejsze na ostrzał niż popularne worki z piaskiem. W XIX i XX wieku chętnie stosowano gabiony w charakterze murów oporowych i konstrukcji przeciwpowodziowych (do budowy wałów, etc.). Współcześnie architekci sięgają po nie coraz częściej ze względów estetycznych.

 Z gabionów konstruować można różnego rodzaju wyposażenie ogrodowe. Przy ich użyciu powstają takie elementy małej architektury jak stoły, ławki, parawany, donice na rośliny czy nawet kamienne schody. Gabiony doskonale nadają się także do tarasowania pochyłych działek i budowania dźwiękochłonnych, mocnych ogrodzeń. Kosze kamieni bardzo dobrze wyglądają w zestawieniu z drewnem. Dodatkowy efekt osiągniemy wypełniając je różnego rodzaju materiałem. W przypadku całorocznych gabionów konstrukcyjnych mogą to być np. kamienie ozdobne bądź otoczaki.

 

 

W przypadku małych gabionów o sezonowej funkcji dekoracyjnej – wypełnienie zależy wyłącznie od naszej fantazji. Na ciekawą grę barw i tekstur pozwalają tu choćby szyszki, muszle, stare dachówki, słoma, równo ułożone deszczułki, itp. Kolumna bądź pojedyncza ściana z gabionów wypełnionych kamieniami o surowym wyglądzie (np. granit) zupełnie nieoczekiwany efekt dać może przy przezroczystej tafli szkła (przeszklona weranda albo oranżeria). A mur ze ścianki gabionowej obrosnąć może pięknie bluszczem. Rośliny mając odpowiednią podporę, będą się piąć pomiędzy prześwitami. 


 

 

Na wzrastającą od kilku lat popularność gabionów ma wpływ chyba właśnie to połączenie siły, masywności gabionów, z ich estetyką i ekologicznym wyglądem – mówi Tomasz Fidura z Legi Polska. - Nie jest to także rozwiązanie drogie. Co również istotne, stalowa konstrukcja koszy gabionowych poddawana fabrycznie ocynkowi ogniowemu i wypełniona potem naturalnym materiałem, jest bardzo odporna na panujące w Polsce warunki atmosferyczne.

 

Źródło: Juicy Marketing / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19160 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 133

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >