Aranżacja pokoju dziecięcego

Aranżacja pokoju dziecięcego

Sypialnia pod sufitem - marzenie niemal każdego dziecka ma niezaprzeczalną zaletę. Dzięki umieszczeniu łóżka na antresoli lub na specjalnym podeście, w pokoju zostanie więcej miejsca na kącik z biurkiem i miejsce do zabawy. Czytaj dalej

 

Pokój dziecka powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Urządzenie go w sposób właściwy jest bardzo ważne dla jego samopoczucia i komfortu nauki. Stąd powinniśmy zadbać o odpowiedni wystrój wnętrza pomieszczeń, w których nasze dzieci odrabiają lekcje, bawią się i śpią. Jak jednak pogodzić ze sobą te funkcje i sprawić, aby pokój nadal pozostał przestronny? Pracownia 81.waw.pl prezentuje pokój Mai, młodej uczennicy, która właśnie rozpoczęła naukę w szkole.

 

Maja, jak niemal każde dziecko marzyła, by jej łóżko było bardzo wysoko. To okazało się dla architektów z warszawskiej pracowni punktem wyjścia do zaprojektowania całego pokoju. Powstało łóżko piętrowe, bez niebezpiecznej drabinki, lecz z wygodnymi dużymi schodami. Całość pokoju została zaprojektowana jako jednolita, spójna zabudowa z podziałem na 3 strefy: miejsce do nauki, miejsce zabawy i miejsce do spania.

 

Czytaj również: Jaki jest najlepszy styl urządzania mieszkania?

 

Strefa I - strefa nauki

Podstawowym meblem jakie powinno znaleźć się w tej strefie jest wygodne biurko z miejscem do odrabiania lekcji oraz z możliwością korzystania z komputera. Blat, który służy nie tylko jako miejsce na komputer, ale też jako stół do pisania, musi mieć min. 60-70 cm głębokości i 100 cm szerokości. Pamiętajmy, żeby komputer ustawiony był na wprost siedzącego dziecka co najmniej w odległości 50 cm od niego. Dziecko siedząc przy biurku, powinno mieć stopy na podłodze i nie powinno dotykać udami blatu, a odległość tułowia od blatu nie powinna być większa niż 25-30cm.

 

Wysokość biurka (podobnie jak wysokość krzesła), może być regulowana. Jego wysokość rośnie wraz ze wzrostem dziecka. W tym przypadku zostało to osiągnięte poprzez dokładany cokół pod szafkę z szufladami. Taki element zapewnia łatwe dodanie kilku centymetrów do pożądanej wysokości. Biurko ma obrotowy blat, który ułatwia dostanie się do szaf z ubraniami z nim sąsiadujących. Bardzo ważne jest, aby biurko ustawić w najlepiej oświetlonym miejscu, czyli przy oknie, dzięki czemu blat jest dobrze oświetlony najzdrowszym dla oczu naturalnym światłem. Takie umieszczenie miejsca do pracy w pokoju Mai, pozwoliło wygospodarować w środkowej części strefę na miejsce do zabaw.

 

 

Strefa II - strefa zabawy

W pokoju Mai strefa zabaw została przewidziana w centralnym miejscu pokoju. W tej strefie powinno znaleźć się wszystko to, czego nie ma w strefie spania i nauki. W niej dziecko będzie się bawić, spędzać czas z przyjaciółmi. Strefa zabawy powinna być oddalona od strefy spania i nie powinna go w niczym zakłócać. Najczęściej dzieci bawią się na podłodze, dlatego warto przygotować dziecku kącik na podłodze, na którym rozłoży zabawki. Przestrzeń ta nie powinna być niczym zastawiona. Dlatego zabawki przechowywane są w umieszczonej pod łóżkiem szafie.

 

Czytaj również: Marmur do łazienki

 

Maja doskonale wie, gdzie są jej zabawki, gdyż na frontach szafy powstał napis MAJA. W strefie zabawy, vis-a-vis łóżka, znajduje się także regał, na którym Maja trzyma książeczki oraz resztę zabawek. Pamiętajmy o tym, że regał jest dużym meblem i powinien być stabilnie wypoziomowany i ustawiony tak, aby się nie chwiały i nie zagrażał dziecku.

 

 

Strefa III - strefa snu

Łóżko wyniesione w górę niczym domek na drzewie - nigdy niezrealizowane marzenie wielu dorosłych. Tu spełnione, a przy tym jakże praktyczne. 150 cm nad poziomem podłogi to idealne miejsce, by w spokoju poczytać książkę, pomarzyć, snuć plany, pobyć chwilę w samotności. Aby wdrapać się na te 150cm, Maja pokonuje 5 dużych ukrytych za ścianą z lustrem schodków. Niczym Alicja, tytułowa bohaterka dzieła Lewisa Carrolla, przechodzi przez lustro do swojej krainy snu i marzeń.

 

Czytaj również: Jak zaaranżować mieszkanie na sylwestrową noc?

 

Bajkową atmosferę potęguje zastosowane nad łóżkiem oświetlenie ledowe. Wieczorem nadaje ono całemu pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru. Przy łóżku znalazło się także miejsce na półkę, gdzie może postawić lampkę nocną czy też odłożyć czytaną przed snem książkę. Urządzając pokój dla dziecka warto popuścić wodze fantazji i przypomnieć sobie własne marzenia z dzieciństwa. Rodzice Mai dzięki zastosowanym rozwiązaniom zapewnili córce nie tylko podstawowe funkcje związane z nauką, zabawą i snem, ale też spełnili jej marzenia o sypialni pod sufitem.

 

Źródło: Core PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 777 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 126 Grupa: Robimy dach Użytkownik Alina11789 napisał: Witam,bedziemy pokrywac dach na oborze i stodole około 700 metrów.Chcemy pokryć blachą trapezową,ocynkowaną kolorową.popytal ismy....
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 202 Grupa: Firmy budow... Ale przecież w tym zakresie powinniście zawsze stawiać na takie rozwiązania, które realnie mogłyby się u Was sprawdzić. Moim zdaniem ciekawym pomysłem mogłoby b...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 170 Grupa: Nowości ara... Literki fajny pomysł:)
  • Co sądzicie o domach szeregowych Liczba postów: 174 Grupa: Domy szereg... Mi osobiście bardzo podobają się domki w zabudowie szeregowej. Ostatnio nawet znalazłam takie http://osiedlezielonezacisze.pl/oferta/ i rozważam inwestycje.
  • Podłogi Liczba postów: 224 Grupa: Robimy stro... Może dla kogoś z was przydatny będzie namiar na firmę DREW-MIŚ we Wrocławiu i Żarach https://drewmis.pl/kontakt/ . Ja kupiłem od nich ostatnio dużą dostawę dre...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17193 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 198

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >