Armstrong Canopy w Rivergreen Centre

Armstrong Canopy w Rivergreen Centre

Sufity podwieszane Armstrong zostały uznane za produkty wspierające ideę budownictwa przyjaznego dla środowiska. Wszystko za przyczyną płyt Axiom Canopy i budynku Rivergreen Centre w Durham. Czytaj dalej

Budynek termalny
Kiedy architekci Jane Darbyshire i David Kendall przestępowali do prac nad budynkiem Rivergreen Centre w Durham (Wielka Brytania), wiedzieli już że zaproponują jeden z najbardziej innowacyjnych sposobów budowania obiektów. Ich celem było stworzenie przyjaznego dla środowiska, modelowego budynku użyteczności publicznej.

Według różnych badań ogrzewanie, chłodzenie i oświetlenie budynków może stanowić do 90% ludzkiego wpływu na środowisko. Pamiętając o tym projektanci zaproponowali obiekt wykorzystujący termalne właściwości betonu do kontrolowania temperatury pomieszczenia. Ciepło emitowane przez ludzi, komputery i inny sprzęt biurowy jest absorbowane przez ściany i sufity. Kiedy wieczorem temperatura spada, ściany oddają nagromadzone ciepło. Budynek zużywa mniej energii. Powstają oszczędności, poniewaz nie trzeba opierać się wyłącznie na klimatyzacji i ogrzewaniu.

Dziś Rivergreen Centre to budynek o powierzchni 48 000 m2, z miejscem na 200 stanowisk biurowych oraz salą konferencyjną o minimalnym wpływie na środowisko zewnętrzne.

Armstrong przyjazny
Wybrana metoda energooszczędności postawiła pod znakiem zapytania możliwość typowego wykończenia wnętrza biura. Nie pasowały tu klasyczne sufity podwieszane, ponieważ blokowałyby swobodny przepływ ciepła do i od stropu. Z drugiej strony nie można było udostępnić pracownikom sali o ponurym wyglądzie, w której każdy dźwięk będzie odbijał się głośnym echem. Rozwiązaniem okazały się płyty Armstrong Axiom Canopy. Zdecydowano się na instalację trzech oddzielnych, różnej wielkości i swobodnie zawieszonych na kilku wysokościach „chmurek”. Łącznie zajmują one 2/3 powierzchni sufitu. Ten wybór pozwolił na zachowanie odkrytego stropu i nieskrępowany obieg energii cieplnej. Axiom Canopy pochłaniają dźwięk z obu stron, co umożliwiło ukształtowanie właściwego klimatu akustycznego. Wysoki stopień odbicia światła pozwolił na dalsze oszczędności. I wreszcie – co również istotne - uzyskano ciekawą aranżację wnętrza.

Dzięki takim sufitom podwieszanym obieg termalny działa efektywnie. Pomieszczenia mają maksymalnie odsłoniętą przestrzeń termoaktywną, a równocześnie zachowują doskonałe parametry akustyczne i świetlne. Nie ma żadnych ograniczeń w dostępie do urządzeń i okablowania zainstalowanych pod sufitem.

Według brytyjskiego systemu oceny budynków komercyjnych BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) również dzięki temu rozwiązaniu budynek otrzymał notę „doskonały”. A sama płyta Axiom Canopy zyskała miano produktu wspierającego ideę budowania przyjaznego dla środowiska.

fot. Armstrong

fot. Armstrong

Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • projektant wnetrz warto? Liczba postów: 389 Grupa: Porady i op... Nie wszyscy mają na to czas i chęci a mieszkać ładnie lubią. Poza tym dobry architekt nie zaprojektuje wnętrza z katalogu, tylko takie według preferencji właści...
  • Jaki kupić materac do łóżka w sypialni ?? Liczba postów: 780 Grupa: Porady i op... A możecie coś polecić do 1000 zł?
  • Sauna Liczba postów: 115 Grupa: Ciekawe pom... Dokładnie - taka sauna to prawdziwy raj dla wszystkich domowników, bo i mężczyźni szaleją za sauną. Mój zreszta zbudowaną nasza ogrodową sam, z pomoca szwagra.....
  • Co wybrać: żaluzje czy rolety? Liczba postów: 65 Grupa: Wnętrza O to szczecinska firma. Szczerze mówiąć, nigdy o niej nie słyszałem. Ja akurat zamawiałaem z dosyć znanego sklepu Lestore. Na oknie wisi w moim salonie roleta....
  • Pranie kanapy? Liczba postów: 8 Grupa: Porady i op... Ja też miałem praną sofę. Wygląda teraz o wiele lepiej.

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 16716 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 263

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >