Baterie łazienkowe stworzone z myślą o oszczędzaniu

Baterie łazienkowe stworzone z myślą o oszczędzaniu

80 lat temu włoscy bankierzy uznali, że idea oszczędzania ma pozytywny wpływ na rozwój i stabilizację społeczeństwa. Powołali do życia inicjatywę Światowego Dnia Oszczędzania, który wypada 31 października. Oszczędzać, znaczy nie tylko odkładać kapitał, warto poszukać sposobów na codzienne oszczędzanie także domu. Czytaj dalej

 

Oszczędzanie nie musi oznaczać drastycznych cięć w domowym budżecie i rezygnacji z ulubionych przyjemności. Drobne zmiany jak wymiana żarówki na ledową, wyłączanie laptopa na czas, kiedy nie ma nas w domu, czy zamontowanie w łazience ekologicznej baterii bezdotykowej zamiast zwykłej, obniżają zużycie energii i domowe rachunki, nie powodując żadnego dyskomfortu.

 

Czytaj również: Baterie łazienkowe z roślinnym motywem

 

Z najnowszych badań ”Warunki i jakość życia Polaków'' (wrzesień 2011 r.) przygotowanych pod kierunkiem prof. Janusza Czapińskiego, wynika, że coraz więcej rodzin zaczyna oszczędzać, mimo, że 80 proc. Polaków uważa ubiegły rok za udany. – Też zauważamy ten trend. Konsumenci coraz bardziej świadomie poszukują np. armatury do łazienki i kuchni, która pomoże im oszczędzać wodę i energię – potwierdza Marek Biały, dyrektor handlowy firmy Oras w Polsce.

 

 

Lej wodę z głową

Od wielu lat coraz chętniej oszczędzamy energię. Kupujemy sprzęt klasy A, zmieniamy żarówki na ekologiczne. Nadal jednak zbyt mało uwagi poświęcamy oszczędzaniu wody. Tymczasem to jeden z głównych wydatków w domowym budżecie. -" Przy dzisiejszych nowoczesnych rozwiązaniach, jakie proponują producenci armatury, oszczędzanie jest niezwykle proste. Śmiało można powiedzieć, że baterie oszczędzają wodę za nas" – przekonuje Marek Biały.

 

Czytaj również: Funkcjonalne baterie łazienkowe o łagodnych kształtach

 

Jedną z bardziej efektywnych metod oszczędzania wody jest korzystanie z baterii jednouchwytowych. W porównaniu z klasycznymi bateriami zapewniają o połowę mniejsze zużycie wody. Dodatkowo niektóre modele np. Oras Vega wyposażone są w specjalny eko-przycisk, który w momencie uruchomienia kranu ogranicza strumień. Największe oszczędności zyskujemy jednak używając kranów bezdotykowych, gdyż wody wypływa w nich jedynie wówczas, gdy przystawimy ręce. Wyraźnie pokazują to liczby: dwuuchwytowa bateria to zużycie 42 litrów wody na minutę, a bateria bezdotykowa zaledwie 6 l / min. Oszczędzać wodę pomaga nam także zmywarka, która na umycie pokaźnej góry naczyń zużyje znacznie mniej wody, niż gdybyśmy naczynia myli pod bieżącym strumieniem.

 

 

Stand-by kosztuje

Warto przypomnieć sobie także inne zasady oszczędzania. Technologia i elektronika na dobre zagościły w polskich domach. Laptop, który jeszcze 8 lat temu można było znaleźć w zaledwie 3 proc. domów, dziś jest w wyposażeniu aż 41 proc. rodzin. Do tego dochodzą inne sprzęty. Dwa telewizory w jednym mieszkaniu już dziś nikogo nie dziwią. Wieże stereo, elektryczne szczoteczki do zębów, drukarki, przykłady można by mnożyć. Każde takie urządzenie pociąga za sobą jednak koszty, w dużej mierze związane z funkcją stand-by sygnalizowaną przez czerwoną diodę.

 

Czytaj również: Długi panel prysznicowy w modnym kolorze

 

Urządzenie nawet w czasie czuwania pobiera prąd. Ich moc w tym czasie waha się w granicach od 0,5W do 35W. Jeśli są to 4 urządzenia (np.: telewizor, drukarka, dekoder, komputer), to według danych WWF, łączna ich moc w czasie czuwania wynosi ok. 20W na godzinę. Powoduje to rocznie zużycie energii na poziomie 176 kWh w jednym gospodarstwie. Te dane nie przemawiają od razu do wyobraźni. Ale wystarczy wiedzieć, że gdybyśmy wyłączyli 4 urządzenia, zamiast utrzymywać je w stanie czuwania, zaoszczędzona energia wystarczyłaby na 185 prań w pralce (jedno pranie w pralce klasy A pochłania ok. 0,95 kWh), czy używanie czajnika elektrycznego przez cały rok!

 

 

AGD - pożeracz energii

Polacy kupują też coraz więcej pralek, zmywarek i mikrofalówek. Lodówka i zamrażarka – podstawowe urządzenia, obecne w każdym gospodarstwie domowym - są najbardziej kosztowne i odpowiadają aż za 28 proc. całkowitego zużycia energii w domu. Jeśli więc planujemy zakup nowej lodówki czy zamrażarki, warto zwróć uwagę przede wszystkim na to, aby urządzenie było w najwyższej klasie energetycznej - od A do A++. Urządzenie klasy A zużywa ok. 55 proc., podczas gdy klasy E ok. 100-110 proc., a G nawet ponad 125 proc. standardowego zużycia energii elektrycznej.

 

Czytaj również: Ekologiczna bateria łazienkowa

 

Można również zmniejszyć zużycie energii przez sprzęt AGD, który mamy w domu, ale w najbliższym czasie nie zamierzamy go zmieniać. Wystarczy np. lekko przemeblować kuchnię, tak, by lodówka nie stała bezpośrednio przy grzejniku. I podstawowa zasada oszczędzania w kuchni: nie wkładamy do lodówki ciepłych, czy gorących produktów. Chłodziarka, musi wówczas zużyć do trzech razy więcej prądu na ich wystudzenie.

 

 

Energooszczędna podłoga

Eksperci oceniają, że ponad połowę kosztów utrzymania domu stanowią wydatki na energię i ogrzewanie. Szczególnie w porze jesiennej i zimowej. Najwięcej ciepła budynki tracą przez okna, wentylację, dach i ściany. Tu musimy, więc szukać oszczędności. Warto zainwestować w termoizolację, czy wymianę okien. Jeśli jesteśmy na etapie budowy nowego domu można zainwestować w podłogę pozwalającą zaoszczędzić energię. Wylewka podłogowa Lafarge Agilia™ Sols A została stworzona przede wszystkim z myślą o systemach ogrzewania podłogowego.

 

Podłoże wykonane według innowacyjnej technologii Lafarge ma w porównaniu z klasycznymi rozwiązaniami dwa razy lepszy współczynnik przewodzenia ciepła. Tym samym znacząco wpływa na zwiększenie wydajności ogrzewania. Oszczędności w domowym budżecie są, więc wyraźne, gdyż znacznie zmniejszamy zużycie prądu, by ogrzać dom. Warto też dostosować temperaturę do warunków użytkowania poszczególnych pomieszczeń. Należy również unikać nadmiernego nagrzewania pomieszczeń,  obniżenie temperatury o 2ºC przyczynia się do zmniejszenia kosztów ogrzewania o ok. 10 proc.

Źródło: GlobalBrand Institute / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • zmywarka dla 2 osób? Liczba postów: 191 Grupa: Porady i op... Bo pewnie to nie Ty zmywasz naczynia ;) Ja sobie nie wyobrażam już zycia bez zmywarki, oszczędzam mnóstwo czasu. A co do tabletek, o które wczesniej pytałam, t...
  • czym wyczyścić płytki po fudze? Liczba postów: 3730 Grupa: Porady i op... Wyczyścić będzie trudno. Najważniejsze to po prostu na czas je zaimpregnować.
  • jaką wannę wybrać? Liczba postów: 46 Grupa: Ciekawe pom... Ja uwielbiam kąpiele w wannie, więc u nas w łazience jest duża wanna 160x75 cm. Marki Galatea Smooth, to wanna wolnostojąca z konglomeratu bez korka i syfonu. K...
  • Pościel Liczba postów: 62 Grupa: Najnowsze t... materac to jedno, wiadomo, warto go mieć, ale ja jeszcze dodatkowo zainwestowałam w ochraniacz na materac, bardzo fajna i konkretna sprawa :) Zwłaszcza dla mały...
  • nowoczesne łóżko Liczba postów: 162 Grupa: Najnowsze t... materac to jedno, wiadomo, warto go mieć, ale ja jeszcze dodatkowo zainwestowałam w ochraniacz na materac, bardzo fajna i konrketna sprawa :) Zwłaszcza dla mały...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17332 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 261

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >