Jak przywrócić meblom dawny blask?

Jak przywrócić meblom dawny blask?

Nieestetyczne pęknięcia, ubytki oraz łuszczące się powłoki – tak po dłuższym użytkowaniu wyglądają drewniane meble. Jednak zamiast kupować nowe, możemy skutecznie przywrócić im dawny blask za pomocą emalii Emakol Strong marki Dekoral. Czytaj dalej

 

Czasem wystarczy przypadkowe uderzenie, by zniszczyć piękny stół. W innych wypadkach czas robi swoje: na drewnianych meblach pojawiają się drobne pęknięcia, ubytki, powłoki zaczynają się łuszczyć. Dla wielu osób to znak, że najwyższa pora na zakupy. Równie dobrze możemy jednak spróbować samodzielnie wyremontować meble i przywrócić im dawny blask. A przy okazji sporo zaoszczędzić.

 

Czytaj również: Farba pasująca do różnych powierzchni

 

 

Czytaj również: Wnętrza w orientalnym stylu

 

Zacznijmy od skompletowania listy niezbędnych produktów:

- emalia do drewna Dekoral Emakol Strong

 

- papier ścierny o granulacji 180 i 220

 

- szpachla do drewna

 

- detergent do usunięcia plam (np. roztwór płynu do mycia naczyń)

 

- wałek Felt oraz pędzel płaski marki Dekoral Gold

 

- pędzelek do malowania drobnych elementów

 

 

Jeśli mamy już wszystkie potrzebne produkty i akcesoria, możemy przystąpić do właściwej pracy. Pierwszym etapem powinno być dokładne sprawdzenie stanu drewna oraz starych powłok. Jeśli na powierzchni znajduje się dużo spękań, a farba lub lakier odchodzą płatami, powinniśmy gruntowanie przeszlifować mebel papierem o granulacji 180, aby usunąć wszystkie warstwy, a następnie wygładzić powierzchnię papierem typu 220. Jednak, gdy powłoka jest nieznacznie zniszczona i pozostaje dobrze związana z podłożem, możemy zastosować tzw. malowanie kryjące i ograniczyć się tylko do przeszlifowania drobnych usterek papierem o granulacji 180. Po zakończeniu szlifowania, odpylamy powierzchnię, przecierając ją wilgotną szmatką. W przypadku zauważenia tłustych plam lub zabrudzeń, wcześniej oczyszczamy drewno za pomocą roztworu detergentu. Pęknięcia i ubytki powierzchni należy starannie zaszpachlować, a następnie wygładzić przez szlifowanie papierem 220.

 

Czytaj również: Farba do wnętrza pozbawiona związków organicznych

 

 

Tak przygotowany mebel jest w pełni gotowy do malowania. W tym celu sięgnijmy po emalię do ogólnego stosowania Emakol Strong marki Dekoral. Farba ta tworzy elastyczną powłokę, która bardzo dobrze współpracuje z drewnem, jest odporna na uderzenia, a ponadto zapewnia trwałość kolorów. Dodatkowo w jej ofercie znajdziemy zarówno kolory o wysokim połysku, jak i z matowym efektem wykończenia. Przed rozpoczęciem malowania powinniśmy dokładnie wymieszać emalię (a w razie potrzeby także rozcieńczyć). Duże płaskie powierzchnie najwygodniej malować wałkiem, który pozwoli równomiernie rozprowadzić farbę. Natomiast w przypadku miejsc trudno dostępnych sięgnijmy po pędzel płaski. Gdy malujemy mebel posiadający drobne zdobienia lub uchwyty, pomocny okaże się także mały pędzelek.

 

 

Jeśli emalią pokryliśmy powierzchnię nieznacznie zniszczoną (z dobrze przylegającą poprzednią warstwą farby lub lakieru), wystarczy dokładne naniesienie jednej warstwy. Z kolei w przypadku gruntownego remontu (czyli przy całkowitym usuwaniu starych powłok) trzeba nanieść co najmniej 2 warstwy emalii, aby uzyskać trwały efekt. Możemy to zrobić mniej więcej po 17 godzinach od pierwszego malowania. Na koniec nie zapominajmy o dokładnym wyczyszczeniu narzędzi za pomocą rozpuszczalnika do wyrobów ftalowych.

 

Emalia Emakol Strong marki Dekoral:

przeznaczona do drewna i metalu

 

daje trwałe kolory

 

tworzy elastyczną powłokę, dobrze współpracującą z drewnem

 

odporna na wgniecenia i uderzenia

 

wydajność: do 18m2/L

Źródło: Royal Brand PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19158 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 175

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >