Jak urządzić niewielką łazienkę? Aranżacja łazienki o małej powierzchni.

Jak urządzić niewielką łazienkę? Aranżacja łazienki o małej powierzchni.

Planując zakup własnych czterech kątach zazwyczaj na długo przed wyborem swojego przyszłego domu mamy już w głowie projekt aranżacji całej przestrzeni. Czytaj dalej

Niestety, często oferty rynkowe a może przede wszystkim nasze możliwości boleśnie weryfikują wcześniejsze założenia. Jak zatem poradzić sobie z drastycznie mniejszą przestrzenią niż ta z naszych marzeń? W jaki sposób urządzić łazienkę, w której zmieścić musi się zarówno toaleta, miejsce do kąpieli, jak i pralnia?

Łazienka 2w1

W przypadku dużego domu, w którym nierzadko znajduje się więcej niż jedna łazienka, problem aranżacji skupia się raczej na decyzji, w którym pomieszczeniu urządzić salon kąpielowy, a gdzie gustowną toaletę. W małym mieszkaniu natomiast wszystko zazwyczaj zmieścić musi się w jednym miejscu. Dlatego, oprócz estetyki i pomysłu na ciekawą stylizację wnętrza, w momencie planowania skupić należy się przede wszystkim na funkcjonalnym zagospodarowaniu przestrzeni. W takiej łazience 2, a nawet 3w1, obok aspektów wizualnych stawiamy głównie na praktyczność.

 

Szybki prysznic w wannie

Jedną z pierwszych decyzji, przed którą stajemy projektując wygląd łazienki, jest wybór pomiędzy montażem wanny a kabiny prysznicowej. Nic w tym dziwnego – w końcu wanna to długie, relaksujące kąpiele w pianie, wśród pachnących świec, prysznic natomiast stawia głównie szybkość ponad przyjemność. Ten ostatni zajmuje także zazwyczaj mniej miejsca, co w przypadku niewielkiej przestrzeni aranżacyjnej jest bardzo znaczące. – W przypadku łazienki o niewielkiej powierzchni idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie wanny ze specjalnym parawanem – doradza Kamil Urbaś ze sklepu TwojaBateria.pl. – To najlepszy sposób na połączenie praktycznych aspektów kabiny prysznicowej i odprężających, relaksujących możliwości kąpieli w wannie.  

Taki parawan, który swoim wyglądem od razu przywodzi na myśl osłonę kabiny prysznicowej, jest o wiele bardziej praktyczny i estetyczny niż kolorowe zasłonki, które często nie spełniają dobrze swojej funkcji. Do wyboru mamy wiele modeli, całkowicie składanych lub z polami stałymi, wykonanych z różnych materiałów i w odmiennych stylach, dzięki czemu możemy dobrać odpowiedni do klimatu aranżacji. Montując osłonę nawannową pozwolić można sobie także na instalację typowo prysznicowych zestawów natryskowych czy deszczownic. Parawan do sposób na wymarzony prysznic bez konieczności przeprowadzania w domu, w którym do tej pory królowała wanna, remontowej rewolucji.

 

Kąciki lekarstwem na mały metraż

A jak pomysłowo rozwiązać sprawę w mieszkaniach o małym metrażu, w których w jednym pomieszczeniu, oprócz kącika kąpielowego zmieścić musi się również toaleta? Dobrym sposobem na zachowanie intymności i higieny jest sprytne oddzielenie tych dwóch części za pomocą niewielkiej ścianki lub wkomponowanego w aranżację pomieszczenia parawanu. Tak wydzielone strefy dobrze sprawdzą się zarówno w małych, jak i trochę większych przestrzeniach. W podobny sposób od reszty łazienki oddzielić można np. pralkę, tworząc kącik pełniący funkcję pralni, w którym, obok potrzebnego głównego sprzętu AGD, znajdą się również środki chemiczne. Jeśli w domu są małe dzieci i/lub zwierzęta, dobrze jest dodatkowo zabudować i osłonić płyny czy proszki przed ich bezpośrednim dostępem.

Źródło: pointb / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17214 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 212

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >