Jak wykonać poprawne tynkowanie

Jak wykonać poprawne tynkowanie

Zewnętrzne tynki cienkowarstwowe od długiego czasu cieszą się popularnością wśród osób budujących domy. Tworzą elegancką, dekoracyjną powłokę na elewacji, a jednocześnie doskonale zabezpieczają warstwę izolacyjną. Ich aplikacja wymaga doświadczenia i wprawy, dlatego zadanie to lepiej powierzyć profesjonalnym wykonawcom. Czytaj dalej

 

Na rynku dostępny jest dziś bardzo szeroki wybór tynków cienkowarstwowych – w zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować się m.in. na tynk akrylowy, silikonowy, silikatowy lub silikatowo-silikonowy: –Produkty różnią się co prawda właściwościami, lecz ich aplikacja jest identyczna i co najważniejsze – w przeciwieństwie do tynków tradycyjnych – stosunkowo szybka, gdyż wymaga wykonania tylko jednej warstwy. Zadanie to wymaga jednak konkretnych umiejętności i wprawy, dlatego najlepiej zlecić je fachowcom. Mimo to dobrze samemu zdobyć nieco wiedzy na temat nakładania tynków, gdyż dzięki temu będziemy mogli lepiej kontrolować przebieg prac wokół domu. Pozwoli nam to także ocenić faktyczne kompetencje wynajętych wykonawców, a w razie potrzeby podjąć decyzję o zmianie ekipy. – tłumaczy Mariusz Szubert, manager marki Malfarb, oferującej m.in. szeroki wybór tynk do zastosowań na elewacji oraz wewnątrz pomieszczeń.

 

Czytaj również: Tynki cementowo-wapienne

 


 

Odpowiednie przygotowanie podłoża

W przypadku nakładania tynków cienkowarstwowych kluczowe znaczenie ma właściwe przygotowanie podłoża. Powinno ono być przede wszystkim suche, stabilne i wolne od uszkodzeń (nałożenie tynku na wilgotną powierzchnię szybko prowadzi do jego odspajania). W razie potrzeby należy je dokładnie oczyścić oraz wzmocnić preparatem gruntującym typu Actv Grunt. Następnie na tak przygotowane podłoże trzeba nałożyć masę podkładową – z jednej strony zabieg ten zabezpieczy wewnętrzne warstwy elewacji (w tym m.in. warstwę ocieplenia), a także z drugiej zwiększy przyczepność powłoki, co z kolei ułatwi aplikację tynku ozdobnego. Przed nałożeniem masę podkładową dobrze jest zabarwić na kolor zbliżony do barwy tynku nawierzchniowego – zabezpieczy to jego powierzchnię przed ewentualnymi przebarwieniami, które mogą się pojawić podczas zacierania tynku (zwłaszcza przy strukturach takich, jak np. kornik).

 

Czytaj również: Nowoczesne tynki cementowo-wapienne

 

Właściwe warunki pogodowe

Aplikacja tynków cienkowarstwowych na elewacji powinna być prowadzona przy ściśle określonych warunkach pogodowych. Przede wszystkim temperatura nie powinna być niższa niż 5°C, a także nie wyższa niż 25°C. Niska temperatura może skutkować „przemrożeniem” tynku, a następnie jego odpadaniem od powierzchni ścian (przy niskich temperaturach proces wiązania się tynku ulega całkowitemu zatrzymaniu). Z kolei zbyt wysoka temperatura połączona z dużym nasłonecznieniem mogą doprowadzić do pojawienia się przebarwień na świeżym tynku – dlatego dobrym rozwiązaniem jest stosowanie siatek osłonowych. Podobnym problemem jest wilgotność. Nie wolno podejmować się aplikacji tynku podczas opadów oraz okresów wysokiej wilgotności powietrza, gdyż skutkuje to przebarwieniami i długimi okresami „wiązania” tynku.

 

Czytaj również: Innowacyjny lakier do tynków

 

 

Nakładanie tynku

Przed przystąpieniem do nakładania tynku produkt należy dokładnie wymieszać, trzymając się ściele wskazań producenta. Bardzo ważne jest, aby narzędzia i pojemniki były czyste - wszelkie zbrudzenia, które podczas mieszania i aplikacji dostaną się do masy tynkarskiej, pozostaną na elewacji. Do nakładania najlepiej wybrać dużą pacę, wykonaną z nierdzewnej stali kwasoodpornej (użycie zwykłej stali węglowej może skutkować pojawieniem się rdzawych plam lub smug na tynku).

Tynk cienkowarstwowy aplikuje się w formie jednej warstwy, której grubość nie powinna przekraczać grubości ziarna tynku. Po nałożeniu na powierzchnię tynk należy dokładnie rozprowadzić i wyrównać. Ważne jest, aby duże i płaskie powierzchnie tynkować w jednym cyklu roboczym. Jeśli pojawia się konieczność zrobienia przerwy, miejsce łączenia zakrywa się taśmą papierową. Po zakończeniu prac, trzeba też pamiętać o zabezpieczeniu wyprawy siatką ochronną. Pierwsze 24 godziny mają kluczowe znaczenie w procesie wiązania się świeżych tynków, a zbyt silne słońce lub opady atmosferyczne mogą skutecznie zakłócić ten proces.

 

Czytaj również: Efekt betonu na ścianie

 

Częste błędy, których należy unikać:

  • Stosowanie tynków o różnych datach produkcji

Czasem zdarzają się minimalne różnice w odcieniu lub uziarnieniu różnych partii produktu. Dlatego bezpieczniej stosować tynki z jednej partii, aby mieć pewność pełnej powtarzalności koloru oraz uziarnienia.

 

  • Pominięcie warstwy podkładowej

Nakładanie tynku dekoracyjnego z pominięciem warstwy podkładowej powoduje powstanie nietrwałej powłoki dekoracyjnej, która w krótkim czasie zaczyna się odspajać i odpadać od ściany. Jeżeli producent nie zaleca innej metody aplikacji, to zawsze przed nałożeniem tynku dekoracyjnego trzeba przygotować warstwę z masy podkładowej.

 

  • Nakładanie tynków na wilgotne podłoże

Podobnie, jak pominięcie warstwy podkładowej, tak też aplikacja tynku na podłożu mokrym prowadzi do odspajania się wyprawy. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o to, aby podłoże było zawsze suche. Ponadto wilgoć uwięziona pod zaschniętym tynkiem może zamarzać przy niskich temperamentach, co oczywiście powoduje dodatkowe problemy.

 

  • Niestaranne wyrównanie podłoża

Częstym problemem na otynkowanej elewacji są także widoczne nierówności. Aby uniknąć tego defektu, należy – po zatopieniu siatki w zaprawie klejącej – wyrównać dokładnie warstwę kleju. Po wyschnięciu można ją w razie potrzeby delikatnie przeszlifować, osuwając ewentualnie nierówności. Następnie na tak przygotowaną powierzchnię można na nieść masę podkładową.

 

  • Brak izolacji poziomej w budynku

Niezastosowanie izolacji poziomej i ograniczenie się jedynie do izolowania ścian budynku sprawia, że na skutek działania sił kapilarnych woda z gruntu jest podciągana ku górze. W efekcie ściany budynku stają się wilgotne, a tynk zaczyna się odspajać.

 

 

  • Nakładanie tynków przy niskiej temperaturze

Zbyt niska temperatura aplikacji sprawia, że tynk nie wiąże się z podłożem w sposób prawidłowy. W temperaturze 0°C lub niższej proces ten właściwie ulega zatrzymaniu. W efekcie dochodzi do przemrożenia tynku i jego odpadania od ścian. Nie wolno też zapominać, że poważnym błędem jest aplikacja tynku w sytuacji, gdy temperatura powierza jest właściwa, lecz samo podłoże jest zmrożone.

 

  • Nakładanie tynków przy wysokiej temperaturze i silnym słońcu

Wysoka temperatura i silne słońce również nie sprzyjają aplikacji - tynk szybko zasycha na powierzchni „pod pacą” utrudniając właściwe i równomierne wyprowadzenie (zatarcie) struktury. Prowadzi to do powstawania plam i przebarwień na powierzchni elewacji, których nie da się usunąć. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest stosowanie siatek ochronnych podczas aplikacji produktu. Alternatywą jest też właściwe zaplanowanie prac i wykonywanie elewacji południowej rano lub wieczorem, kiedy na powierzchnię ścian nie świeci silne słońce.

 

  • Niestaranne wykonanie finalnej zaprawy

Brak staranności podczas aplikacji tynku dekoracyjnego często skutkuje powstaniem nierównej, mało estetycznej wyprawy, na której widoczne są zaciągnięcia i ruchy pacą. Z tego powodu w trakcie nakładania tynku należy bardzo dbać o staranność, gdyż na gotowej elewacji nie można już dokonywać żadnych poprawek.

 

Czytaj również: Modne tapety prosto z Włoch

 

Od staranności i umiejętności ekipy wykonującej elewację w ogromnej mierze zależy ostateczny wygląd naszego domu. Dlatego warto bacznie przyglądać się pracy fachowców podczas aplikacji tynków cienkowarstwowych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że powstała fasada będzie naprawdę elegancką wizytówką naszego domu.

Źródło: Royal Brand PR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 16314 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 156

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >