Jaki rodzaj farby wybrać?

Jaki rodzaj farby wybrać?

Producenci farb do ścian wewnętrznych prześcigają się w coraz to nowszych i efektowniejszych rozwiązaniach.

 

Podczas wyboru farby oraz w trakcie malowania nic nie może być dziełem przypadku. Już na etapie zakupu musimy zadać sobie pytanie: jaki rodzaj farby wybrać? Naszymi wątpliwości możemy podzielić się z fachowcami lub też spróbować podjąć decyzję samodzielnie. 

 

Rodzaje farby

Na ogół nasza wiedza na temat farb ogranicza się do informacji o istnieniu powłok emulsyjnych i akrylowych. Wiemy, że farby emulsyjne przeznaczone są do sufitów i ścian, że są trwałe i odporne na zmywanie czy uszkodzenia mechaniczne. Z kolei farby akrylowe dobrze sprawdzają się przy malowaniu betonu, tynku, tworzyw sztucznych, drewna, gipsu i tapet z włókien szklanych. Na tym jednak nie koniec. W marketach budowlanych znajdziemy znacznie więcej rodzajów farb, jak np. lateksowe, strukturalne czy dekoracyjne.

 

Czytaj również: Samodzielne malowanie ścian

 

– "Farby lateksowe  są bardzo trwałe i odporne na zmywanie oraz ścieranie. Do tego zachowują swój naturalny kolor przez lata również w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Produktem łączącym właściwości farb emulsyjnych i tynku dekoracyjnego są farby strukturalne. To bardzo plastyczna masa z wypełniaczami np. piaskiem dodawanymi do farby akrylowej. Bardzo podobny efekt pozwala uzyskać zastosowanie tynku dekoracyjnego. On z kolei jest łatwiejszy i szybszy w nakładaniu" – mówi Marek Zając z firmy BOLIX.

 

Kolor ma znaczenie

 Najczęściej do pomalowania ścian wybieramy farbę białą. To kolor uniwersalny, który sprawdzi się wszędzie. Jednak co w przypadku, gdy chcemy mieć kolorowe ściany? Jaką farbę wybrać? Najlepiej zadać sobie pytanie: jaki kolor lubimy i w otoczeniu którego czujemy się najlepiej? Należy też pamiętać o kilku istotnych zasadach. Przede wszystkim kolory mogą optycznie zmieniać wielkość i kształt pomieszczenia. I tak, jasne, pastelowe farby nadają wnętrzom wrażenie wielkości i przestronności. Co ma szczególne znaczenie w przypadku małych przestrzeni. Z kolei ciemne kolory nadają poczucie intymności, podkreślają klimat i atmosferę pomieszczenia.

 

Czytaj również: Co zrobić z sufitem?

 

 

Należy również pamiętać o tym, że różne barwy ze sobą oddziaływają. Co to oznacza? Na przykład: neutralna szarość w sąsiedztwie ściany zielonej może nabrać czerwonego odcienia. Dzieje się tak dlatego, że jasne kolory w połączeniu z ciemnymi wydają się jeszcze bardziej jasne (i odwrotnie). Bardzo ważną zasadą jest również to, aby nie wybierać koloru tylko na podstawie wzornika. Ma on na ogół białe tło, przez co blade odcienie wydają się żywsze niż w rzeczywistości.

 

Czytaj również: Wnętrze w kolorze czerwieni idealne na święta

 

Połysk czy mat?

Kolejne pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać przed zakupem farby brzmi: mat czy połysk? Farby matowe są mniej odporne na ścieranie. Dla osób, które chcą mieć czyste ściany, a jednocześnie nie błyszczące, dobrym rozwiązaniem są produkty pośrednie, czyli półmatowe lub półpołyskowe. Jednak najlepszym kompromisem wydaje się być następująca zasada: w miejscach których ściana jest bardziej narażona na zabrudzenia np. w kuchni, użyjmy farby z większym połyskiem, a tam, gdzie plamy nie powinny powstać, bo malowana powierzchnia nie jest dotykana np. na suficie możemy zastosować farbę całkowicie matową.

 

Czytaj również: Dekoracyjne farby strukturalne

 

Farby ekologiczne?

Istotnym parametrem farb, jaki powinny brać pod uwagę szczególnie osoby, które mają małe dzieci oraz alergicy, to zawartość szkodliwych substancji. Najpopularniejszymi farbami ekologicznymi są farby wodorozcieńczalne. Ich główny rozpuszczalnik to woda, która stanowi około 80% farby. Dzięki temu zmniejsza się emisja szkodliwych rozpuszczalników organicznych do pomieszczenia.

Źródło: pointb / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17006 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 173

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >