Jakie są wymogi czyszczenia przewodów kominowych?

Jakie są wymogi czyszczenia przewodów kominowych?

Wymóg czyszczenia przewodów kominowych to nie jedynie obowiązek i zbędny wydatek, z czym zazwyczaj się kojarzy. Ze względu na zatrucia i zaczadzenia, które zdarzają się dość często w życiu codziennym, powinniśmy poważnie podejść do przepisów administracyjnych i obostrzeń dotyczących czyszczenia kominów. Czytaj dalej

 


Wiele hałasu o…

Dbanie o dobry stan techniczny przewodów kominowych, konserwacja, czyszczenie i ich kontrole to zadanie kominiarza. To osoba, która także doradza w zakresie instalacji kominowych, wentylacyjnych czy technik grzewczych. Przede wszystkim jednak dba o nasze bezpieczeństwo.

 

Czytaj również: Kominki elektryczne z efektem 3D

 

– "Wszelkie zanieczyszczenia z przewodów spalinowych i dymowych jesteśmy zobligowani usuwać w każdym obiekcie, w którym zachodzi proces spalania paliw stałych, ciekłych bądź gazowych. Kominiarz powinien odwiedzić nas co najmniej raz do roku, w celu sprawdzenia przewodów kominowych. Tak naprawdę im częściej to zrobi, tym bezpieczniej" – mówi Artur Gałka,  Manager Klöber-HPi Polska Sp. z o.o. Kiedy ogrzewamy dom węglem lub drewnem, powinniśmy zaprosić kominiarza raz na kwartał, w przypadku gazu raz na pół roku. – "W tej kwestii kategorycznie odradzam oszczędność. Może być ona bowiem tragiczna w skutkach. Dbanie o przewody kominowe powinno być priorytetem i jest absolutnie niezbędne" – przestrzega Artur Gałka.

 

 

Kiedy sprawdzać?

Najwłaściwszy moment, by dokładnie sprawdzić przewody, wyczyścić je i zadbać o ich konserwację to czas przed sezonem grzewczym – "Zanim rozpalimy w kominku czy na nowo podłączymy po lecie piec, wezwijmy fachowca i upewnijmy się, że wszystko z naszym systemem grzewczym jest w porządku" – dodaje Artur Gałka. Im wcześniej się tym zajmiemy, tym lepiej. Możemy mieć wówczas pewność, że fachowiec trafi do nas w odpowiednim momencie. Nie ma jednak tylu kominiarzy, żeby wszyscy udali się na przegląd w jednym terminie i odwiedzili każdego, kto tego potrzebuje. Poza tym zdecydowanie łatwiej wykonać przegląd, zanim śnieg zalegnie na dachu. Nie zawsze jednak wszystkim awariom jesteśmy w stanie zapobiec.

 

Czytaj również: Szklany kominek ozdobą nowoczesnych wnętrz

 

"Mówi się, że mądry Polak, dopiero po szkodzie. Polecam jednak zaprzeczyć tej teorii w przypadku przeglądów kominiarskich. Do awarii przewodów kominowych dochodzi najczęściej zimą, w tak zwanym okresie grzewczym. Konieczna wtedy jest interwencja kominiarza. Ten jednak, gdy zobaczy oblodzony dach i zalegający śnieg, w połączeniu z brakiem ław czy stopni kominiarskich, zdecydowanie odmówi poruszania się w takich warunkach po dachu. Nie ma co się dziwić, gdyż byłoby to dalece nierozsądne i bardzo ryzykowne. Wówczas nie mamy wyjścia i jesteśmy zmuszeni zamawiać podnośnik koszowy. Koszt jego jednokrotnego wynajęcia jest zbliżony do zakupu średniej wielkości ławy kominiarskiej. Jej zakup to jednorazowy wydatek jaki ponosimy, a podnośnik musielibyśmy zamawiać za każdym razem. Poza tym należy pamiętać, że montaż systemu chodzenia po dachu jest kosztowniejszy i bardziej skomplikowany na wykonanym już dachu (pokryciu)" – wylicza Artur Gałka.

 

 

Zwiększona czujność, lepsza świadomość

Obecnie jest coraz większa świadomość wśród „użytkowników kominów”. Sporo dobrego w tym zakresie zrobiły media, prowadząc kampanię uświadamiającą zagrożenia wynikające z zatrucia czadem. Tragedie jednak mimo to się zdarzają. Najczęstszą ich przyczyną jest nieprawidłowa wentylacja. Właściwy dopływ powietrza jest elementarną zasadą prawidłowego działania wentylacji. Przyczynia się do nich również brak dbałości o stan techniczny kominów oraz zaniedbywanie przeglądów kominiarskich. Zadaniem kominiarza jest sprawdzenie przewodów, przeczyszczenie komina. To jednak nie jedyny problem. Zatrucia czadem pojawiają się notorycznie. Dlatego tak ważne jest stosowanie tzw. czujników czadu.

 

Czytaj również: Czy warto zainwestować w kominek ekologiczny?

 

- Jako właściciele domów dbamy o ich szczelność, zabezpieczając okna, ocieplając budynki. Jesteśmy w tym tak dokładni i precyzyjny, że można powiedzieć, że w naszych domach jest zbyt szczelnie. Do prawidłowego działania komin bowiem potrzebuje tyle samo wypływającego z domu powietrza, ile do niego dopływa – tłumaczy Artur Gałka.
Gdy sytuacja ta jest zachwiana, wentylacja łapie bieg wsteczny i dochodzi do cofania się powietrza. Wówczas właśnie może dochodzić do tragedii. Problemem także bywają zatkane kratki wentylacyjne. Należy na nie zwracać uwagę i nie dopuszczać do ich zapchania. Kominiarze polecają także piece z zamkniętą komorą spalania, jako bezpieczniejsze w przypadku zapchania się komina i łapania tak zwanego wstecznego ciągu. Właściciel domu lub zarządca budynku jest obligowany prawem budowlanym do przeprowadzania odpowiednich kontroli, w wyznaczonym czasie i z ustaloną częstotliwością. Jest również zobowiązany do zapewnienia kominiarzom wykonującym przegląd właściwe warunki pracy.

 

– "Wystarczy zadbać o tzw. komunikację dachową, o której często niestety zapominamy. Jeśli ustawa nam nie wystarcza, sięgnijmy po zdrowy rozsądek i potraktujemy kwestię ław kominiarskich, stopni, bardzo poważnie. Cieszy również fakt, że nadzór budowlany coraz częściej zwraca na tę kwestię uwagę i ma odpowiednie narzędzia, by co poniektórych dyscyplinować" – podsumowuje Artur Gałka.

 

 

Ze skrajności, w skrajność

Ludzie oszczędzają. Dokładniej mówiąc, źle pojmują oszczędność. Ze względu na wysokie rachunki za ogrzewanie, szukają minimalizacji kosztów na różnych płaszczyznach. Przede wszystkim na początku odcinają możliwość cyrkulacji powietrza poprzez nadmierne uszczelnianie swoich domostw. Doprowadzają do złej wentylacji. Mieszkają w domach z wilgotnym i niezdrowym powietrzem, skarżą się na coraz gorsze samopoczucie. Co najgorsze jednak i najbardziej niebezpieczne – przyczyniają się do zwiększenia ryzyka zatrucia czadem.

 

Czytaj również: Czy turbokominek może być podłączony do instalacji grzewczej

 

– "Sytuacja, która zdarza się najczęściej, to zatykanie kratek wentylacyjnych, ponieważ za bardzo z nich wiało zimnym powietrzem. Sporo osób nie ma świadomości, iż do właściwego działania wentylacji grawitacyjnej (wypływ powietrza z mieszkania przez kratkę), musi zostać zapewniony odpowiedni dopływ powietrza z zewnątrz" – mówi Artur Gałka.

 

Kominiarz przynosi szczęście. Powiedzenie znane od lat. Łapiemy się za guzik, widząc go na ulicy, ale nie zastanawiamy się tak zaprawdę nad jego rolą. Dlaczego je przynosi? Można to wytłumaczyć najprościej, mówiąc, że dzięki jego pracy, fachowym przeglądom, zapobiegamy tragediom. I tak go traktujmy. Zaproszenie go do naszego domu, to nieduży wydatek. Porównując go do naszego zdrowia i bezpieczeństwa, koszt wydaje się naprawdę symboliczny. Dodatkowo należy pamiętać o kominkach, które są coraz bardziej popularne. Pożary sadzy zdarzają się coraz częściej. To nic innego, jak brak czyszczenia kominów. Nie zapominajmy więc o nich. Dbajmy o nie tak samo jak o siebie, auto czy porządek w domu!

 

Fot. Artur Gałka

 

 

Źródło: Fama PR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Piece wolnostojace, kozy Liczba postów: 61 Grupa: Kominki od... Kominek w domu to bardzo fajna rzecz, która nie tylko ogrzewa ale nadaję super klimat zwłaszcza w mroźne, zimowe wieczory. My mamy kominek z firmy http://www.k...
  • Dekoracje Liczba postów: 73 Grupa: Wykańczamy... U mnie na ścianie w salonie znalazła zastosowanie elastyczna płytka klinkierowa [url]http://elastolith.pl/[/url, którą bardzo łatwo się montuje, a do tego świet...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 341 Grupa: Robimy stro... Ja ze swojej strony polecam przeczytać artykuł o zastosowaniu listef MDF https://www.napodlogach.pl/artykul/chara kterysytka-i-zastosowania-listew-mdf-162 826 - b...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 173 Grupa: Nowości ara... Polecam sprawdzić na stronę https://multirodzice.pl/najlepszy-przyja ciel-z-dziecinstwa-czyli-zabawka-na-cale -zycie/ to jest blog dla rodziców. Ostatnio czytałam...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 215 Grupa: Firmy budow... Użytkownik Gość: zdzisław11 napisał: Wywóz gruzu każdego rodzaju zawsze zlecam ekipie droprecykling.pl . W mgnieniu oka załatwiają ten kłopot. Powoli szykujemy....
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 1034 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17356 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 324

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >