Lniany wypoczynek? Dlaczego nie!

Lniany wypoczynek? Dlaczego nie!

Jego historia obejmuje niemal 10 tysięcy lat. W starożytności bardzo cenili go Egipcjanie. Powstają z niego doskonałej jakości tkaniny, a także lekarstwa. Może stanowić ozdobę ogródka lub dostarczać oleju wykorzystywanego w kuchni czy w przemyśle. A lista zalet lnu jest znacznie dłuższa. Czytaj dalej

 

Są rzeczy, które mimo upływu lat, wieków, tysiącleci nie przestają być doceniane. Należy do nich właśnie len. To materiał uniwersalny, w samym włókiennictwie stosowany do tak różnych celów, jak produkcja ubrań, tkanin obiciowych, wyściółek, pościeli, zasłon… Co sprawia, że mimo pojawiania się na rynkach coraz to nowszych włókien sztucznych, ten naturalny materiał wciąż jest tak popularny?

 

 

Ekologia

Etapy powstawania tkanin z lnu są podobne od tysiącleci, mimo że towarzyszą im coraz nowocześniejsze urządzenia. Najpierw oczywiście len jest siany, by później, po urośnięciu zostać wyrywanym (chodzi tu o zachowanie jak najdłuższych włókien). Następnie całe rośliny pozostają na kilkanaście tygodni na polu, podlegając wpływowi warunków atmosferycznych: deszczu, słońca, zmian temperatury. Kolejnym przystankiem jest przędzalnia, gdzie włókna oddziela się od reszty łodygi, łączy w nici i w końcu tka się z nich materiał.

 

Czytaj również: Sypialnia przygotowana na przyjście zimy 

 

– Tkanina lniana w procesie produkcji wymaga użycia bardzo niewielkiej ilości substancji chemicznych, dzięki czemu jej wytwarzanie nie szkodzi środowisku naturalnemu. W dodatku naturalny kolor włókien lnu, czyli charakterystyczny płowy odcień beżu, jest miły dla oka i stale modny, więc rzadziej niż w przypadku innych materiałów stosuje się tu wybielanie czy sztuczne barwienie. Znakomicie się więc sprawdza w branżach, które cienią naturalną estetykę... – opowiada Katarzyna Jakubowska, Product Manager w firmie Sits, produkującej meble tapicerowane.

 

 

Trwałość

Na pewno do nieustającej popularności tkanin lnianych przyczynia się to, że są odporne na rozciąganie i tarcie, bardzo długo zachowują pierwotnie nadane im kształty, nie mają skłonności do odbarwiania się i płowienia. To czyni z lnu rewelacyjny materiał do tapicerowania mebli, które dzięki niemu przez lata zachowują wygląd jak spod igły.

 

Czytaj również: Sofa doceniona w konkursie designerskim


Wygoda

Nie bez powodu przędza lniana cieszyła się powodzeniem w gorącym klimacie starożytnego Egiptu, gdzie przecież nie znano klimatyzacji. Ubrania z tego materiału są przewiewne, szybko odprowadzają wilgoć i nie podrażniają skóry. – Znane od pokoleń walory lnu sprawiają też, że pokryte nim siedzenia i oparcia mebli nie kleją się do ciała nawet w czasie największego upału. Nie ma przy tym ryzyka, że dotykająca obicia skóra nabawi się jakichś podrażnień – wylicza pani Katarzyna z Sits.

 

 

Elegancja

Garnitur czy sukienka z przewiewnego materiału to dziś nieodzowny element letniej garderoby wszystkich osób ceniących elegancką prostotę oraz wygodę. Równie eleganckie są lniane obicia meblowe, które sprawdzą się zarówno w nowoczesnym minimalistycznym wnętrzu typu skandynawskiego, jak też jako pokrycie mebli stylizowanych na antyki. To tradycyjna naturalność, która doskonale odnajduje się w rozmaitych współczesnych rozwiązaniach.

Źródło: Pointb / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 174

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >