Montaż i pielęgnacja podłóg

Montaż i pielęgnacja podłóg

Dobrze wykonana podłoga stanowi niekwestionowaną ozdobę wnętrza i podstawę do tworzenia stylistycznych aranżacji. Końcowy rezultat to jednak oprócz właściwego drewna również efekt wieloetapowych prac związanych z montażem i pielęgnacją. Czytaj dalej

 

Właściwe wykonanie to bowiem warunek konieczny do zbudowania trwałej i estetycznej powierzchni podłogowej. Na co zwrócić uwagę wybierając środki do drewnianych elementów wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz, ekspert z firmy Den Braven.

 

Czytaj również: Olejowanie i lakierowanie drewnianej podłogi

 

Podłogowa wyklejanka

Drewniane podłogi od lat zjednują sobie wielbicieli swym niepowtarzalnym wyglądem. Ten naturalny materiał prezentuje się elegancko w każdym wnętrzu. Jest to jednak wymagające tworzywo, które potrzebuje odpowiedniego montażu. Przy większości  drewnianych pokryć, które nie są przeznaczone do układania podłogi techniką pływającą, wskazany jest montaż za pomocą przeznaczonych do tego klejów. Przyklejanie do podłoża pozwala bowiem ustabilizować naturalną pracę drewna i częściowo eliminuje nieprzyjemny stukot, który powstaje w przypadku podłóg pływających. Dobór właściwego kleju odgrywa w tym momencie szczególną rolę, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że każde drewno podczas eksploatacji delikatnie zmienia swoje rozmiary. Dlatego też, ważne jest by użyty klej był elastyczny i pracował razem z podłogą.

 

W przypadku klejów nieelastycznych kurczenie się lub pęcznienie elementów z naturalnego drewna może powodować osłabienie się wiązania lub jego całkowite zerwania, a tym samym powstanie nieestetycznych  szpar oraz odpadanie poszczególnych elementów – wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz, specjalista produktu z firmy Den Braven. Kwestia doboru środka klejącego dotyczy nie tylko samej podłogi, ale również akcesoriów wykończeniowych. Progi i listwy to te elementy, które estetycznie domykają całość, jednocześnie są one trudne do zamocowania – podobnie jak podłoga pracują, a jednocześnie muszą łączyć dwie różne płaszczyzny. Do ich zamocowania można użyć wkrętów, specjalnych zaczepów, czy po prostu kleju. Często zdarza się jednak, że klejone listwy przypodłogowe odchodzą od ściany. Wynika to z niewłaściwie dobranego preparatu. Do montowania tego typu elementów należy wybierać klej, który doskonale wiąże w kombinacji z różnymi podłożami, jak np. Montagefix-N. Klej ten jest szybkoschnący i wykazuje wysoką siłę spajania zarówno drewna, jak i ceramiki, gipsu, betonu, kamienia czy metalu. Z powodzeniem zastępuje więc kołki, wkręty i gwoździe – dodaje ekspert firmy Den Braven.

 

Czytaj również: Zwierzęta w domu a ochrona podłogi

 

Przy wyborze kleju do drewna szczególną uwagę należy zwrócić na pomieszczenia o podwyższonej wilgotności lub narażone na częsty kontakt z wodą, jak łazienka czy kuchnia. Do tego typu miejsc wybierać powinno się preparaty wodoodporne, jak np. klej Dębowy Mocny firm Den Braven.  Charakteryzuje się on najwyższą klasą trwałości D4, która gwarantuje niezawodną siłę wiązania bez względu na panujące warunki.

 

 

Natura dobrze zabezpieczona

Naturalne deski cechują się wyjątkowymi dekorami. By na dłużej zachować piękno drewnianej podłogi, nie wystarczy jedynie właściwy montaż. Trzeba również zabezpieczyć odpowiednio ich powierzchnię tak, aby nie ucierpiała ona podczas codziennej eksploatacji. Na rynku dostępne są różne metody wykańczania drewnianych powierzchni. Najpopularniejsze z nich to lakierowanie lub olejowanie. Wybór rodzaju podyktowany jest w dużej mierze gustem inwestora.  W przypadku lakieru należy zwrócić uwagę na jego twardość, która odpowiadać będzie za odporność na uderzenia i zarysowania. Ważna jest również niska zawartość składników lotnych oraz czas schnięcia. W przypadku propozycji Den Braven z serii Woodstar czas schnięcia lakieru pomiędzy poszczególnymi warstwami to tylko 6 h – tłumaczy Tomasz Mazurkiewicz. W przypadku, gdy zależy nam na zachowaniu bardzo naturalnego wyglądu desek, nasz wybór powinien paść na olej do parkietów np. Woodstar Olej Naturalny do Parkietu stworzony na bazie naturalnego oleju tungowego. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom zapewnia doskonałą ochronę, a jednocześnie ożywia i utrwala naturalną barwę oraz usłojenie drewna. Satynowe wykończenie działa również hydrofobowo, dzięki czemu deski są zabezpieczone przed działaniem wody.

 

Czytaj również: Ochrona drewnianych podłóg

 

Drewniana podłoga bez wątpienia stanowi ozdobę całego wnętrza. Jest to jednak materiał wymagający. By podłoga z naturalnych desek służyła przez długi czas, należy dużą wagę przyłożyć do jej odpowiedniego montażu oraz zabezpieczenia, a przy użyciu właściwych środków  zalety drewna zostaną zachowane. 

Źródło: Fly PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Mechaniczne zawory kątowe Liczba postów: 9 Grupa: Wnętrza
  • zmywarka dla 2 osób? Liczba postów: 195 Grupa: Porady i op... Bo pewnie to nie Ty zmywasz naczynia ;) Ja sobie nie wyobrażam już zycia bez zmywarki, oszczędzam mnóstwo czasu. A co do tabletek, o które wczesniej pytałam, t...
  • Blat kuchenny Liczba postów: 175 Grupa: Porady i op... U nas w kuchni bardzo dobrze sprawdza się blat kwarcowy, jest solidny, wytrzymały na zabrudzenia i zarysowania. Konkretnie to wybraliśmy blat kwarcowy Silestone...
  • wyposażenie biura Liczba postów: 358 Grupa: Ciekawe pom... W sprawie solidnej jakości mebli biurowych to mam dobry namiar - porządnej jakości, solidne i ergonomiczne meble biurowe znajdziecie w przyjaznych cenach w skle...
  • Jakie łóżko jest najbardziej praktyczne w sypialni... Liczba postów: 6 Grupa: Wnętrza Zgadzam się z tym w 100 % do tego dobry materac przede wszystkim. Dodatkowo, warto kupić jeszcze ochraniacz na materac od https://ochraniacz-na-materac.pl/podkl.. .

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17337 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 258

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >